Skocz do zawartości

Dzika Kaczka w białe noce


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Po obejrzeniu efektów kolegów pomyślałem, że moje graficzne narzędzia są do bani. Ściągnąłem więc pixinsight'a w wersji trial. Ilość pisanych drobnym maczkiem pozycji w menu i wiele nowych nazw funkcji przywaliła mnie. Wymaga sporo dłuższej edukacji.

Wróciłem więc na razie z pokorą do znacznie lepiej mi znanego RawTherapee z późniejszym wsparciem Gimpa i popracowałem jeszcze trochę . Udało mi się uzyskać to co widać niżej. Gwiazdek jest znacznie, znacznie więcej, niż w mojej pierwszej wersji.  Co do kolorystyki można by się pospierać. :icon_wink:

 

M11_full.thumb.jpg.04efcef2ddbca485542dbb7ac956b7eb.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2019 o 02:42, count.neverest napisał:

No zobacz jaki postęp w 3 dni ;)

No wiesz, miałem tyle inspirujących odpowiedzi i prób zrobienia z mojego stacka fajnego obrazka, że od razu dostałem kopa! :D

Dziękuję wszystkim kolegom, że zechcieli zająć się moim stackiem i pokazać mi, co można z niego zrobić.

Dziękuję "nawet" Wesselowi! Teraz już wiem, że każdą, nawet jednozdaniową odpowiedź (krytykę) Wessela powinienem traktować jak inspirację. ;)

 

2 godziny temu, calla napisał:

Nie ma takiej tragedii jak na achromat chyba.

Moim zdaniem jest "tragedia", bo ani filtrem semi APO ani późniejszą obróbką nie usuniesz zniekształceń kolorystycznych, szczególnie na krótszych (niebieskich) falach.

 

26 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

pięknie wyszło, lubię taką obróbkę. Gwiazdy wydają się trochę nieostre, czy to wina aberracji, czy nieostrości w ogóle? 

Na moim stacku nie ma super ostrości, ale w tym przypadku upatrywałbym rozmycia gwiazdek również w obróbce. Na innych obróbkach mojego stacka gwiazdki były jednak ostrzejsze. Nawet na moim, trochę zgaszonym obrazku. Kolega calla chyba trochę przedobrzył z wyciąganiem światła.

Ja jeszcze "walczę" z tym stackiem w PIX-ie i w RawTherapee. Porównuję sobie wyniki, które udaje mi się uzyskać przy pomocy tych dwóch programów. Jeżeli uda mi się uzyskać coś moim zdaniem lepszego niż zaprezentowałem do tej pory, na pewno wrzucę. ;)

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, diver napisał:

Na moim stacku nie ma super ostrości, ale w tym przypadku upatrywałbym rozmycia gwiazdek również w obróbce. Na innych obróbkach mojego stacka gwiazdki były jednak ostrzejsze. Nawet na moim, trochę zgaszonym obrazku. Kolega calla chyba trochę przedobrzył z wyciąganiem światła.

A ja uważam, że pozostali koledzy zastosowali po prostu likwidację aberracji i zmniejszanie gwiazd. Oczywiście, nie wiem na 100% ale to taki 'educated guess' :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

pięknie wyszło, lubię taką obróbkę. Gwiazdy wydają się trochę nieostre, czy to wina aberracji, czy nieostrości w ogóle? 

Trochę przez odszumianie, trochę przez to, że nie walczyłem z aberracją, tylko zostawiłem jak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

A ja uważam, że pozostali koledzy zastosowali po prostu likwidację aberracji i zmniejszanie gwiazd. Oczywiście, nie wiem na 100% ale to taki 'educated guess' :)

Nie wiem, co robili koledzy.

Poniżej moja trochę inna wersja kolorystyczna. Żadnego odszumiania i wyostrzania, specjalnej walki z aberracją. Tylko wyciągnięcie ekspozycji, regulacja kolorów, świateł, cieni i poziomu czerni. To wszystko w RawTherapee. W PIX-ie nie udało mi się uzyskać niczego lepszego.

Gwiazdki nie są super ostre, ale to już tylko kwestia zebranych klatek. Tak, jak nierównomierne zaświetlenie kadru (a przecież stosowałem flaty). A może to "nierównomierne" zaświetlenie wynika po prostu z takiego obrazu akurat tego fragmentu nieba?

Co do kolorystki, to nie jechałbym tutaj na siłę w stronę niebieskości gwiazdek w gromadzie, bo z lektury wynika, że większość gwiazd w tej gromadzie jest "słońcopodobnych".

Matryca zebrała tyle ile zebrała przez taką aperturę, w "białą noc" i przy umiarkowanym "light pollution". Nie ma co się prężyć, żeby wydobywać z materiału tego, czego nie da się sensownie wydobyć. A i aberracja robi swoje. Ale w ostrości gwiazdek to chyba tragedii nie ma?...

 

M11_full2.thumb.jpg.6db753920b8f98de376d2a61b52b6a7e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wessel napisał:

No i pojechałeś z kolorystyką w magentę. Spróbuj to skorygować.

Ciężko z tymi kolorami Wessel. Można bawić się w nieskończoność, a każdy efekt i tak będzie "artystyczny". :emotion-5:

Czekając na swojego Newtona zaprzyjaźniłem się jednak trochę z PIX-em. Poniżej efekt nieco bardziej "wyciągnięty" i w nieco innej wersji kolorystycznej. Tylko histogram, drobna korekta czerwonego i lekkie wycięcie tła. Żadnych efektów typu "deconvolution". Poniżej obrazek z PIX-a.

 

M11_full2.thumb.jpg.87ad05415a744030e6e007ba7e896ff9.jpg

 

Na razie koniec z zabawą z Dziką Kaczką. Może kiedyś zabawię się znów, gdy będę miał lepszy materiał. Kolejny raz obejrzeliśmy sobie, co można achromatem w białe noce w mieście. Jeszcze raz dziękuję kolegom. Wszyscy chętni chyba już wyczerpali swoją inwencję, pozwolę sobie usunąć już tego eksperymentalnego stacka z mojego serwera ftp. Mam nadzieję, że nikt się nie pogniewa. Jeszcze raz dziękuję za wszystkie obrazki i komentarze. :)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle a nawet prawie dobrze :) tylko te niebieskie za duże no ale to achromat. Gradient zlikwiduj w Pixie : Background Modelisation > Automatic Background Extractor na ustawieniach defoltowych i z ustawieniem Target Image Correction > Subtraction

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2019 o 00:08, wessel napisał:

Gradient zlikwiduj w Pixie : Background Modelisation > Automatic Background Extractor na ustawieniach defoltowych i z ustawieniem Target Image Correction > Subtraction

Już rzuciłem Kaczkę w kąt, ale mnie Wessel sprowokowałeś! Więc jeszcze z godzinkę "poznęcałem" się nad tym materiałem. :emotion-5:

To narzędzie w PIX-ie rzeczywiście pozwala dość skutecznie wyrównać tło (w RawTherapee czegoś podobnego nie widzę).

No i uzyskałem taki oko obrazek. Kanały RGB zostały wyrównane na końcu obróbki.

 

M11_full_pix.thumb.jpg.d3ac78b807cf61da299cd380b61d1ef8.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wessel napisał:

Miodzio.

Noo Wessel, dzięki. :rolleyes:

 

14 godzin temu, wessel napisał:

Nawet Barnardy powyłaziły i to całkiem wyraźnie.

A ja myślałem, że to hot piksele. ;)

 

14 godzin temu, wessel napisał:

Opis ściągnij z mojego tematu

Wybacz, ale nie rozumiem. Jaki opis?... :g:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis zdjęcia. Opis obiektów na zdjęciu. Rzecz bardzo przydatna dla potomności :)

O taki ( to opis mojej fotki)

1161136811_M11Barnardy.thumb.jpg.23d4efa

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.