Skocz do zawartości

Binning


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

mam pytanie dotyczące fotografowania w bin. Niby wszystko jest oczywiste, ale nigdy tego nie robiłem do celów innych niż szybkie rozeznanie na jednym kanale co siedzi w tle.

Powiedzcie mi proszę jak to jest - jeśli dajmy na to zrobię wodór w bin1, a tlen i siarkę w bin 2, to przy całym dobrodziejstwie szybkiej akwizycji czy realnie pojawiają się jakieś inne problemy?

 

Czy robimy downsize Ha do wielkości bin2 czy możemy bez wielkiego ryzyka powiększyć zbinowany materiał do wielkości Ha w bin1?

 

czy ma sens robienie NB w bin 1 a później dla koloru gwiazd szybkie RGB na bin2?

 

dzięki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bin2 po resize (preferuje powiekszac mniejsze rozdzielczosci niż zmniejszać duże) wygląda jak bin1 z  mniej więcej gausian blurem 2px.

Do gwiazdek pod kolor oczywiście że tak. 

Pod moje wersje SHO ja uczę się usuwać gwiazdki i kolor składać bez nich. Później dodaje luminancje przeważnie z kanału Ha (w tym gwiazdki z Ha). 

 

Pod galaktyki kolor w bin2 mi się nie sprawdzał. 

 

Sprawdź dokładnie jak działa Twoja matryca przy bin2. Czy nie wychodzą jakieś pasy pojaśnień, ampglow i tysiące innych rzeczy o których nie mam pojęcia :-)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie BIN2 ma sens tylko dla kamer CCD ponieważ mają one tak zwany binning sprzętowy. Wydaj mi się że chodzi o to że odczytując w BIN1 z 4 pikseli do każdego dodaje się szum odczytu (czyli 4 razy) a w BIN2 tylko raz. Obrazy w BIN2 mają lepszy SNR od obrazów w BIN1.

Niektóre kamery CCD mają inny wbudowany współczynnik gain dla BIN1 i BIN2

BIN2 używany jest także do zmniejszenia rozdzielczości kamery szczególnie gdy rozdzielczość jest grubo poniżej seeing'u

BIN2 ukrywa błędy prowadzenia montażu.

BIN2 zwiększa pojemność studni kamery (tego nie jestem pewien)

 

Ja używam BIN2 ze względu na rozdzielczość obrazu.

Generalnie używam BIN2 także do zbierania koloru ale tylko wtedy gdy kolor nie niesie za sobą szczegółów luminacji

Kiedyś usłyszałem takie zdanie 

Ha BIN1 bo luminacja i szczegóły

OIII BIN2

SII może być nawet w BIN3 i tak tam jest tego mało

ale są różne szkoły ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, AWE napisał:

Wydaj mi się że chodzi o to że odczytując w BIN1 z 4 pikseli do każdego dodaje się szum odczytu (czyli 4 razy) a w BIN2 tylko raz. 

Bin1 to 1 pixel.

Bin2 to 2x2pixele więc 4sztuki 1pixela.

Wygląda na to że Twoja teorie trzeba poprostu odwrócić i będzie ok. 

Bin3 to 3x3 co daje 9pixeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeśli chodzi o szum odczytu, to choć jestem laikiem to wiem, że przy binningu x2 szum odczytu powiększa sie nie dwa razy ani 4 razy (tak jak powierzchnia ale jak pierwiastek kwadratowy z dwóch. Dlatego CMOSY mimo, że nie mają binningu sprzętowego (jeszcze, bo jesienią będą nowe kamery z binningiem sprzętowym i 16 bitami) to ich relacja sygnału do szumu, która i tak jest bardzo korzystna, wzrasta jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Bin1 to 1 pixel.

Bin2 to 2x2pixele więc 4sztuki 1pixela.

Wygląda na to że Twoja teorie trzeba poprostu odwrócić i będzie ok. 

Bin3 to 3x3 co daje 9pixeli.

Cytat
2 godziny temu, AWE napisał:

Wydaj mi się że chodzi o to że odczytując w BIN1 z 4 pikseli do każdego dodaje się szum odczytu (czyli 4 razy) a w BIN2 tylko raz. 

 

@Tayson : przeczytaj tą wypowiedź jeszcze kilka razy, aż wsiąknie :) Słowo klucz to szum odczytu. Nic nie trzeba odwracać :)

 

 

57 minut temu, kubaman napisał:

Akurat jeśli chodzi o szum odczytu, to choć jestem laikiem to wiem, że przy binningu x2 szum odczytu powiększa sie nie dwa razy ani 4 razy (tak jak powierzchnia ale jak pierwiastek kwadratowy z dwóch. Dlatego CMOSY mimo, że nie mają binningu sprzętowego (jeszcze, bo jesienią będą nowe kamery z binningiem sprzętowym i 16 bitami) to ich relacja sygnału do szumu, która i tak jest bardzo korzystna, wzrasta jeszcze bardziej.

Przy binningu w CCD jest realna poprawa stosunku sygnału do szumu odczytu: sygnał wzrasta 4-krotnie, a szum odczytu w ogóle nie rośnie, więc masz SNR* poprawiony 4x 

Przy binningu w CMOS sygnał wzrasta 4-krotnie, a szum odczytu wzrasta 2krotnie (pierwiastek z 4). Wydaje się więc, że mamy realną poprawę SNR dwukrotną. Niestety, identyczną poprawę SNR uzyskasz po prostu resizując zdjęcie x0.5 (przy nawet najprostszej interpolacji, a nie nearest neighbor) więc włącznie hardware'owego binningu w CMOS nie daje nic ** poza przyspieszonym FPS.

 

Możesz powiedzieć coś o tych nowych kamerach? Z chęcią coś poczytam o 16b CMOS-ach, ostatnio widziałem takie w sklepach, gdzie nie podają cen, tylko proszą o kontakt w sprawie wyceny :)

 

 

 

 

 

* SNR liczony bez uwzględniania szumu fotonowego

** nic na ile mi wiadomo-  może ktoś coś wie?

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj pierwszy raz użyłem binningu x2 do zbierania siarki.

Tempo naprawdę nieporównywalnie szybsze, ale jest negatywne zaskoczenie

1) jest sporo więcej szumu

2) gwiazdy są wypalone, a przecież studnia się dodaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kubaman napisał:

no ale przecież podobno to nie jest binning na przetworniku tylko ju z po, więc argument wydaje mi się nietrafiony

sadziłem, że piszesz o CCD. Wcześniej sam napisałeś

 

2 godziny temu, kubaman napisał:

a przecież studnia się dodaje.

w przypadku CMOS-ów studnia się nie dodaje bo sumowanie jest już po ADC ... jak sam zauważyłeś

przydałoby się więc trochę konsekwencji

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.