Skocz do zawartości

Newton 6" - trójkątne gwiazdy


lesnikdan

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem, że dorosłem do modyfikacji newtona ale chyba się przeliczyłem :P Trochę wstępu. Rozebrałem mojego SW 150/750 na części pierwsze. Chęć wyczernienia tuby, skrócenie wyciągu, który wchodził na 1/3 lustra przy ustawionej ostrości, mycie lustra bo kolimacja metodą Hamala była ciężka do zrobienia - podkładki w kolimatorze praktycznie nie było już widać, wyczernienie brzegu LW. I takie o to czynności doprowadziły do problemu w temacie. Potrzebuję w sumie upewnienia czy moje podejrzenia są słuszne. Kolimacja perfekcyjna jeszcze nie jest ale myślę, że to nie ma aż takiego wpływu na wygląd gwiazd. Natomiast wszystko wskazuje na zbyt mocno dokręcone lustro główne. U Was guma trzymająca lustro główne w celi dotyka szkła czy jest tam lekki odstęp i lustro tak na prawdę grawitacyjnie trzyma się w celi nie licząc tego, że jest "na styk" dopasowane po bokach? Przy okazji macie jakiś dobry patent na prostowanie pająka czy metodą prób i błędów na jasnej gwieździe? Poniżej zdjęcia:

Za wszelkie uwagi z góry dziękuję :)
Single__R_2019-06-26_00-51-39_Bin1x1_20s__-9C.jpg.20d520310dedf85a30934c11ff760048.jpg

 

Single__R_2019-06-26_00-53-07_Bin1x1_3s__-9C.jpg.619b5567ed3a1ef2c5097885c684fe38.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Z pająkiem weź linijkę i przypasuj ją na zewnątrz tubusu w miejscach gdzie są śruby od pająka. Najpierw zrób żeby były wstępnie napięte ramiona (zmierz czy każda połówka ramienia ma tą samą długość mocowanie LW powinno być w centrum), później spojrzyj z odległości ramię powinno być przesłonięte przez linijkę. Idea jest żeby pionowo i poziomo jak przystawisz linijkę krawędź linijki pokrywała się z ramieniem pająka. Jeśli ramiona są napięte i widzisz, że jest odkształcenie linijka nierówno zasłania ramie kręcisz odpowiednią śrubą mocującą przeciwne ramie. Jeśli ramiona nie są prostopadłe względem siebie wtedy dostajesz rozdwojony spajk. Później można dopracować na gwieździe jeśli jest taka potrzeba.

 

Co do lusterka wtórnego może wyglądać, że nie jest idealnie prostopadle do wyciągu stąd będziesz miał deformacje gwiazdy. Najpierw dopracuj kolimacje po ustawieniu pająka i jeśli ta będzie dobra wtedy bież pod uwagę deformacje lustra głównego. Podobny obraz miałem gdy LW było lekko przesunięte i obrócone. 

 

Jurek

Edytowane przez JerzykB
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Zanim napisałeś zdążyłem poluzować śruby trzymające lustro główne. Poprawiłem kolimację i wystawiłem sprzęt na zewnątrz. Jest lepiej ale jeszcze nie jestem usatysfakcjonowany więc rady cenne. O tym by rozmierzyć dokładnie pająka nie pomyślałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lesnikdan napisał:

U Was guma trzymająca lustro główne w celi dotyka szkła czy jest tam lekki odstęp i lustro tak na prawdę grawitacyjnie trzyma się w celi nie licząc tego, że jest "na styk" dopasowane po bokach?

Jeśli piszesz o tych 3 "łapkach" trzymających LG, to powinny być dokręcone "na dotyk". Czyli: jakbyś umieścił między łapką a LG kartkę papieru, to powinieneś móc ją wyjąć z lekkim oporem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby lustro delikatnie przykręcone łapkami nie zmieniało pozycji podczas ruchów tubą polecam przykleić je do celi taśmą dwustronną. Oczywiście tylko w kilku miejscach (np. trzech) i wystarczą niewielkie kawałki taśmy, aby lustro łatwo można było odkleić do mycia. Ja tak zrobiłem z lustrem 10" i nie mam problemu z pochylaniem się lustra podczas obserwacji nisko położonych obiektów. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.