Skocz do zawartości

Szukaczo-guider na obiektywie - sposób zamocowania


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się wreszcie zmontować mój szukaczo-guider. Za rejestrator służy modyfikowany webcam. Wstępnie wszystko fajnie, łapie ostrość, PHD2 wykrywa kamerkę i chyba będzie współpracował, ale nie wiem jak to teraz połączyć z moim zestawem. Z różnych powodów zakup refraktora muszę przełożyć na przyszły rok więc w tym momencie działam na takim sprzęcie: Montaż - HEQ5 + Optyka - Tair-3s (przykręcony bezpośrednio do szyny dovetail) oraz Jupiter 21M (Canon na głowicy kulowej przykręconej do szyny dovetail)

 

Na mniejszych ogniskowych daruję sobie guiding. Zastanawiam się czy nawet przy tych obiektywach nie będzie to przerost formy nad treścią. Myślałem albo o podwójnej szynie, gdzie z jednej strony mam obiektyw + DSLR a na drugiej guider. Druga opcja to obiektyw zamocować na obejmach a montaż też jakoś na piggyback.

 

Potrzebuję porady:

1. Czy jest sens guidować na ogniskowych 200-300 mm (wg mnie tak, ale potwierdźcie proszę).

2. Jakie proponujecie rozwiązanie połączenia tego w całość.

3. Linki do szyn, obejm i innych pasujących rozwiązań mile widziane.

 

IMG_20190626_133246.jpg

Edytowane przez Mateusz_D
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 - to zależy od jakości Twojego egzemplarza tego monta oraz zamierzonych długości ekspozycji - poleciałbym testy praktyczne: ustaw porządnie montaż na N, cel i pal ile wlezie. 

Może się okazać, ze wówczas Twoje pytania 2 i 3 stracą ważność, a Ty zaoszczędzisz sobie kłopotów i kosztów :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może końcem tygodnia uda mi się uciec z Krakowa pod ciemniejsze niebo i troszkę potestować. Do ustawiania na N użyję SharpCap'a i zobaczymy. Tak czy inaczej jestem otwarty na ew. pomysły aby w razie czego mieć sprawę rozwiązaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowałem w podobny sposób szukacz, możesz mocować także szukaczo-guider (czyli do stopki aparatu). Swojej fotki nie jestem w stanie aktualnie na szybko odszukać ale idea przedstawiona tu

https://stargazerslounge.com/topic/327487-mounting-dslr-lens-and-guide-scope-to-mount/?do=findComment&comment=356

Koszt groszowy, sprawdza się dobrze. Elementy montażowe dostępne za grosze w ChRL, ciut drożej w PL, niektóre mogą Ci wydrukować koledzy z forum ;)

 

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tayson napisał:

Tak trzeba guidowac. 

Zwykła stopka szukacza za jakieś 10zl powinna być ok. 

 

Mozesz pokazać jak poskladales elementy które już masz? 

Wieczorem postaram się pstryknąć fotki.

 

9 minut temu, RMK napisał:

Mocowałem w podobny sposób szukacz, możesz mocować także szukaczo-guider (czyli do stopki aparatu). Swojej fotki nie jestem w stanie aktualnie na szybko odszukać ale idea przedstawiona tu

https://stargazerslounge.com/topic/327487-mounting-dslr-lens-and-guide-scope-to-mount/?do=findComment&comment=356

Koszt groszowy, sprawdza się dobrze. Elementy montażowe dostępne za grosze w ChRL, ciut drożej w PL, niektóre mogą Ci wydrukować koledzy z forum ;)

 

Te dwa rozwiązania do mnie przemawiają z tym, że drugiemu bym mniej ufał:

 

https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_2018_12/1252898276_barfordslrguiding.JPG.548bf643912427b40bce480858c62d94.JPG

 

1252898276_barfordslrguiding.JPG.548bf643912427b40bce480858c62d94.JPG

 

https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_2018_12/899403FB-A9DD-4647-AA49-AE615061E04F.thumb.jpeg.29777b25271e6544f4c42acde22c6d6d.jpeg

 

899403FB-A9DD-4647-AA49-AE615061E04F.thumb.jpeg.29777b25271e6544f4c42acde22c6d6d.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, to drugie rozwiązanie (szukacz na stopce aparatu) to jakiś żart...

PS 1.Montaż można ustawić na N bardzo dokładnie bez żadnego oprogramowania - metodą dryfu - zwłaszcza mając pod ręką DSLR. Warto popróbować uwolnić się od uzależnienia od komputera :)

PS.2 Do testów PE montażu nie jest potrzebne ciemne niebo - wystarczy jakiekolwiek :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Agent Smith napisał:

Heh, to drugie rozwiązanie (szukacz na stopce aparatu) to jakiś żart...

PS 1.Montaż można ustawić na N bardzo dokładnie bez żadnego oprogramowania - metodą dryfu - zwłaszcza mając pod ręką DSLR. Warto popróbować uwolnić się od uzależnienia od komputera :)

PS.2 Do testów PE montażu nie jest potrzebne ciemne niebo - wystarczy jakiekolwiek :)

 

 

Też uważam, że dwójka to trochę za duża fuszerka. Zmontuję sobie coś ala nr. 1.

Pozostaje jedynie nauczyć się metody dryfu. Wiem, że dobrze ją znać, ale ustawianie SharpCapem kusi bo zajmuje (wg. filmików) jakieś 3-5 min a laptopa i tak raczej będę używał pod GoTo i właśnie guiding.Wstaw inne media

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.