Skocz do zawartości

Parę pytań dotyczących mojego teleskopu


Burunduk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Postanowiłem napisać do Was, ponieważ zauważyłem, że społeczność jest bardzo zgrana. Mam parę pytań, z którymi zwracam sie tutaj na forum. Instrukcja mojego teleskopu skywatcher 200/1000 na EQ5 jest bardzo skąpa i niebyło nawet wzmianek dotyczących niektórych części teleskopu, więc może wy wiecie do czego one służą. Ale od początku:

 

Są dwa ustawienia optyczne (chyba) jedno jest takie (zdj poniżej) 

IMG_20190627_122341.thumb.jpg.0517bd0a3c0632d6798f8558424fedf3.jpg

A drugie takie:IMG_20190627_122509.thumb.jpg.bacdc08a856d7582d476cd667d5fe633.jpg

Roznica jest taka, że w jednym zdjeciu jest taka cześć: (zdj 1 będzie w komentarzu bo sie nie mieści) 

Nie było napisane do czego ona służy. Tak jakby instrukcja pomineła wogole jej istnienie (tej części). Może wy wiecie do czego ta część służy, bo ja różnicy naprawdę nie widzę. 

 

 

Następna sprawą są soczewki. Mam jedną 10mm, jedną 25mm oraz dokupiłem jedną 2,5mm aby wykorzystać całkowite możliwe przybliżenie teleskopu (zdj 2 w komentarzu) . W zestawie także była soczewka Barlowa (zdj 3 w komentarzu). Przez soczewkę 10mm oraz 25mm widzę bardzo dużo, w sensie, że jest obraz widoczny, jest DUŻY, na cale moje oko, lecz kiedy założę ta dokupiona soczewka lub soczewkę barlowa to obraz jest malutki gdzieś tam daleko. Obraz w tych soczewkach jest tak mały, że lepuej już oglądać to niebo na żywo. Nie wiem czemu tak jest... Mam nadzieję, że wy wiecie:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal na zdjęciu nr 1 to przedłużka - służy do ustawienia ostrości podczas obserwacji w momencie, gdyby skończyła się regulacja wyciągu.

 

Co do okularów (Ty nazywasz je soczewkami) - patrz link powyżej.

 

Element ze zdjęcia nr 3 - to tzw. soczewka Barlowa. Zwiększa ona ogniskową teleskopu, w twoim przypadku zwiększa ona ogniskową teleskopu dwukrotnie (czyli zamiast 1000mm będziesz miał 2000mm). Dzięki soczewce Barlowa można zwiększyć powiększenie teleskopu stosując ten sam okular.

 

Tak w ogóle, to poczytaj sobie trochę teorii - wtedy mnóstwo rzeczy powinno się rozjaśnić... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

To co pokazujesz to tuleja przedłużająca - gdyby zabrakło Ci wyciągu, żeby złapać focus, wtedy ją stosujesz. Spróbuj sobie pooglądać sąsiadów przez ten teleskop i szybko zobaczysz, że bez tego nie ustawisz ostrości.

 

Żeby Ci było łatwiej szukać i pytać - 10mm i 20mm to okulary a nie soczewki (soczewki są w środku). 

 

Powiększenie liczysz dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu, czyli:

Dla 25mm = 40x

10mm = 100x

10mm+barlow_x2 = 200x

2.5mm = 400x

 

I teraz źrenica wyjściowa, jest to średnica wiązki światła, która wychodzi z zestawu teleskop/okular i trafia do Twojego oka. Przyjmuje się, że nie powinna być większa niż ok 5mm (bo przekroczy wielkość źrenicy Twojego oka) i nie mniejsza niż 1mm (0.5 to takie minimum minimum). Wielkość źrenicy wyjściowej uzyskasz dzieląc aperturę (200mm) przez powiększenie:

Dla 25mm = 200/40 = 5mm

10mm = 2mm

10mm+barlow = 1mm

2.5mm = 0.5mm

 

Widać, że 10mm+barlow i 2.5mm są na granicy akceptowalności - może dlatego wydaje Ci się, że dużo mniej widzisz. Ja z podobnym teleskopem raczej nie schodzę poniżej 7.5mm ogniskowej okularu, bo degradacja obrazu jest zbyt duża.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebo_b Dziękuję za odpowiedz.

 

Maksymalne przybliżenie teoretyczne to 400 razy. Sprzedawca w sklepie proponował mi okular (dzięki za poprawienie:)) 2.5mm. Wprowadził on mnie w błąd? Jak coś to mam chyba 2 tygodnie gwarancji. No i na jeszcze jedno pytanie sobie pozwolę... Okular Barlowa da sie połączyć z innym okularem? Jesli tak to da sie dac do tego polacznia filtr księżycowy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Burunduk said:

Maksymalne przybliżenie teoretyczne to 400 razy. Sprzedawca w sklepie proponował mi okular (dzięki za poprawienie:)) 2.5mm. Wprowadził on mnie w błąd?

Maksymalne przybliżenie teoretyczne jest pochodną wartością od źrenicy wyjściowej. Dlatego Ci o niej napisałem. Dla Twojego teleskopu i 400x źrenica wyjściowa to 0.5mm - to jest po prostu minimum. Nie działa to tak, że do tej wartości obraz jest ok, a poniżej nie jest - po prostu taka wartość została wyznaczona jako dolna granica akceptowalności, poniżej będzie jeszcze gorzej, powyżej będzie coraz lepiej. Moim zdaniem Cię nie oszukał - dał Ci po prostu minimum akceptowalności, które dla Ciebie jest po prostu nieakceptowalne.

 

Ja bym oddał ten 2.5mm bo 10mm+barlow da Ci 5mm które powinno być dla Ciebie bardziej akceptowalne.

 

6 minutes ago, Burunduk said:

Okular Barlowa da sie połączyć z innym okularem? Jesli tak to da sie dac do tego polacznia filtr księżycowy? :)

Soczewkę (tutaj akurat soczewkę) Barlowa stosujesz tylko z okularem. Okular wkładasz w soczewkę, dlatego są tam śruby. Filtr przykręcasz do Barlowa.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie 2x na soczewce Barlowa informuje, że ta soczewka zwiększa ogniskową teleskopu dwa razy (w tym przypadku 1000 mm x 2 = 2000 mm). Używając jej z konkretnym okularem tak jakby dzielisz ogniskową tego okularu przez dwa - np twój okular 10 mm będzie miał w połączeniu z soczewką Barlowa ogniskową 5 mm.

W każdym okularze na tulejce wkładanej w wyciąg teleskopu jest po wewnętrznej stronie gwint służący do wkręcania filtrów. Akurat w twoim Barlowie tego gwintu zdaje się nie ma, ale filtr możesz wkręcić w okular, tam taki gwint a pewno jest.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te soczewki-okulary 25-10 mm są dobrane tak, że zapewniają dobry obraz dla skrajnych powiększeń teleskopu . Ale można iść dalej czyli zakupić okulary powyżej 25 mm i poniżej 10 mm. To powiększenie max ,u ciebie 400 x da obraz zły jakościowo ,  tak będzie w każdym teleskopie przy powiększeniu max. Wszystko jest  ok. Nie każdy lubi takie powiększenia , ja przy twoim teleskopie uznał bym że powiększenie max to 120 x , że akceptuje taką jakość obrazu . Nie jest nigdy wyjaśniane że powiększnie max  da obraz jakości nędznej . Samemu się trzeba przekonać jak to wygląda w rzeczywistości. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, berkut123 napisał:

Te soczewki-okulary 25-10 mm są dobrane tak, że zapewniają dobry obraz dla skrajnych powiększeń teleskopu . Ale można iść dalej czyli zakupić okulary powyżej 25 mm i poniżej 10 mm. To powiększenie max ,u ciebie 400 x da obraz zły jakościowo ,  tak będzie w każdym teleskopie przy powiększeniu max. Wszystko jest  ok. Nie każdy lubi takie powiększenia , ja przy twoim teleskopie uznał bym że powiększenie max to 120 x , że akceptuje taką jakość obrazu . Nie jest nigdy wyjaśniane że powiększnie max  da obraz jakości nędznej . Samemu się trzeba przekonać jak to wygląda w rzeczywistości. 

Trochę mijasz się z prawdą. Przy maksymalnym powiększeniu w Polsce przeważnie to seeing masakruje obraz. Przy odrobinie szczęścia można jednak trafić na te pare dni gdzie na lustrach można wyciągnąć spokojnie powiększenie do 2D a na refraktorach ED/APO do 2.5D czy nawet 3D. (Gdzie D to średnica obiekty wyrażona w milimetrach.)

Jeżeli maksymalne powiększenie (po odrzuceniu warunków atmosferycznych degradujących obraz) oscyluje w okolicach 1D lub mniej to masz poważny problem z optyką w teleskopie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Merarem napisał:

Trochę mijasz się z prawdą. Przy maksymalnym powiększeniu w Polsce przeważnie to seeing masakruje obraz. Przy odrobinie szczęścia można jednak trafić na te pare dni gdzie na lustrach można wyciągnąć spokojnie powiększenie do 2D a na refraktorach ED/APO do 2.5D czy nawet 3D. (Gdzie D to średnica obiekty wyrażona w milimetrach.)

Jeżeli maksymalne powiększenie (po odrzuceniu warunków atmosferycznych degradujących obraz) oscyluje w okolicach 1D lub mniej to masz poważny problem z optyką w teleskopie.

Nie używam powiększeń 1D do 2 D . Nawet nie wiem jaki wpływ ma idealna kolimacja na takie powiększenia . Interesują mnie powiększenia gdzie źrenica wyjściowa to 3,5 do 5 mm. Ale mam okulary że zejdę do 1,5 mm źrenicy . Tak czy siak, user pyta dlaczego przy okularze 25 mm widać dobrze , a przy 2,5 nędznie no to napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.