Jump to content
Sign in to follow this  
Darula

16 Psyche

Recommended Posts

NASA szykuje się do wystrzelenia sondy kosmicznej na planetoidę 16 Psyche. Nie jest to zwykła planetoida, 16 Psyche raz że nie należy do żadnej rodziny planetoid dwa że jej budowa wskazuje na to że jest to najprawdopodobniej obdarte z zewnątrznych części pod wpływem zderzeń z innymi obiektami, jądro bardzo starej planety.Jej wielkość wskazuję że mogła to być planeta wielkości Marsa. Teraz trochę informacji z Wiki. 

Psyche ma nieregularny kształt i rozmiary ok. 280×230×190 km. Jej albedo wynosi 0,12, a jasność absolutna to 5,28m. Średnia temperatura na jej powierzchni sięga 160 K(maksymalna 280 K, +7º C). Planetoida ta zalicza się do asteroid typu M.

Rotuje w czasie ok. 4 godzin i 12 minut, a oś jej obrotu nachylona jest pod kątem 95º do płaszczyzny ekliptyki.

Obserwacje radarowe umożliwiły w pewnym stopniu zbadanie powierzchni tej planetoidy. Odkryto, że nie ma na niej śladów wody ani minerałów zawierających wodę. Powierzchnia ma zatem w swym składzie dużo materiału metalicznego. Wykryto także obecność niewielkich ilości piroksenu.

Przypuszcza się, że Psyche jest zlepkiem większych ciał, które – po zderzeniu się z jakimś dużym obiektem w bardzo wczesnym okresie istnienia Układu Słonecznego – zostało rozbite, a po pewnym czasie powstałe w ten sposób fragmenty połączyły się pod wpływem sił grawitacji. To musiało stać się bardzo dawno, gdyż nie obserwuje się obecnie ciał na podobnych co Psyche orbitach (a musiałoby tak być po ewentualnym zderzeniu, podczas którego od Psyche oddzieliłyby się większe lub mniejsze fragmenty – planetoida ta wchodziłaby wtedy w skład rodziny planetoid mających podobne elementy orbit). Zatem obiekty takie – jeśli w ogóle istniały – musiały zostać już dawno wytrącone z podobnych do Psyche trajektorii przez oddziaływanie innych asteroid i planet

Wg informacji NASA jest to jedyna planetoida która ma metaliczno-niklową powierzchnię. Zbadanie jej może dostarczyć nam wielu informacji o powstawaniu planet a przede wszystkim ich jąder, oraz tworzenia się i siły pola magnetycznego. Misja ma wystartować w 2020 roku. Wiecej informacji na ten temat na stronach NASA. 

Jeszcze taka ciekawostka chociaż raczej nie potwierdzona naukowo że wartość metali szlachetnych 16 Psyche uczyniła by każdego człowieka na ziemi miliarderem :):) Jej wartość szacuje się na 700 kwadrylionow $$.

Pozdrawiam 

 

Poz

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Darula napisał:

Misja ma wystartować w 2020 roku.

wszędzie piszą że start 2022, przylot 2026... trochę poczekamy

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, szuu said:

wszędzie piszą że start 2022, przylot 2026... trochę poczekamy

Tak rzeczywiście 2022 coś pomyliłem. Poczekamy ale myślę że będzie warto. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.