Skocz do zawartości

NGC7000 z QHY183


Nowok76

Rekomendowane odpowiedzi

Fajne zdjęcie oglądane w pomniejszeniu, ale niestety w zbliżeniu 1:1 kształt gwiazd pozostawia trochę do życzenia. Tilter pewnie odrobinę w narożnikach ich kształt poprawi, ale uważam, że połączenie pixela 2.4 mikrona z budżetowym APO to nie najlepszy pomysł. Wymagania co do optyki (również guidingu) mającej współpracować z tą kamerą są ekstremalne. Dlatego jestem zdecydowanym zwolennikiem stosowania kamer z większym pixelem. Wymagania są mniejsze, satysfakcja większa, mniej stresu i kombinowania, a końcowy efekt lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma na myśli fakt, że spot size tego teleskopu jest większe od piksela kamery ( nawet w środku pola). Oznacza to , że uzyskanie prawidłowego kształtu gwiazd w całym polu może się nie udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, rambro napisał:

RN jest niski, QE wysokie. Można zbiniwać i wyjdzie średni rozmiarami pixel 4.8um. Jak wygląda ampglow w tej kamerze ? Czy trudno go usunąć kalibracją ?. 

Przy 300sek jest lekki ampglow z prawej strony. Darki bez problemu go usuwają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

On ma na myśli fakt, że spot size tego teleskopu jest większe od piksela kamery ( nawet w środku pola). Oznacza to , że uzyskanie prawidłowego kształtu gwiazd w całym polu może się nie udać.

Czy gdzieś mogę zobaczyć te wyliczenia ? Jakiś link do kalkulatora ? Bo przyznaję że do końca nie wiem o czym mowa.

 

Z resztą, nigdy nie przejmowałem się takimi szczegółami jeżeli chodzi o gwiazdy. Po ogarnięciu osiowości dla mnie gwiazdy będą OK. Jak one wyglądają ? Ważne żeby były okrągłe.

Zawsze w swoich zdjęciach dążyłem do uzyskania jak najlepszego detalu fotografowanego obiektu. Dlatego pokazałem wersję 1:1. Uważam że w stosunku do moich poprzednich zdjęć różnica jest ogromna. Nawet bez osiowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Nowok76 napisał:

Czy gdzieś mogę zobaczyć te wyliczenia ? Jakiś link do kalkulatora ? Bo przyznaję że do końca nie wiem o czym mowa.

 

Z resztą, nigdy nie przejmowałem się takimi szczegółami jeżeli chodzi o gwiazdy. Po ogarnięciu osiowości dla mnie gwiazdy będą OK. Jak one wyglądają ? Ważne żeby były okrągłe.

Zawsze w swoich zdjęciach dążyłem do uzyskania jak najlepszego detalu fotografowanego obiektu. Dlatego pokazałem wersję 1:1. Uważam że w stosunku do moich poprzednich zdjęć różnica jest ogromna. Nawet bez osiowości.

No właśnie chodzi o to, że okrągłe nie będą. Poszukaj w necie na czym polega i co to jest spotsize to Ci ułatwi zrozumienie zjawiska.

Np. Takahashi - jedne z najlepszych astrografów - maja spotsize jak poniżej.

FSQ-106ED_SD.png

I teraz - jeśli rozmiar piksela jest większy niż spot size - gwiazdki będą okrągłe.

Jeśli mniejszy - kamera dokładnie odtworzy obraz gwiazdy i będą owalne. Dla Takahashi 106 spot size w centrum jest na poziomie 4 mikronów i w odległości 11 mm od centrum jest dwa razy większy. Zakładając że Twój teleskop jest nie gorszy to z pikselem 2,4 um masz owalizację na poziomie 100 % to znaczy że dłuższa oś elipsy jest dwa razy dluższa od krótkiej. Tyle teoria. W praktyce jest nieco lepiej bo każdy obraz gwiazdki jest nieco rozlany, co maskuje ten efekt.

Owalizację można pomierzyć funkcją Aspect CCD Inspectora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

W praktyce jest nieco lepiej bo każdy obraz gwiazdki jest nieco rozlany, co maskuje ten efekt.

Owalizację można pomierzyć funkcją Aspect CCD Inspectora.

 

2 godziny temu, Nowok76 napisał:

Dzięki za wyjaśnienie :-)

Wiedząc to, uważaj aby nie popaść w psychoze :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.