Skocz do zawartości

Przystosowanie taniej tuby optycznej teleskopu Newtona do astrofotografii


Tomi

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Agent Smith napisał:

Wartościowy post. Ja dodałbym do tego wyczernienie tuby czarnym samoprzylepnym flockiem i/albo specjalna farbą. Różnica w kontraście - gwarantowana :-)

Dziękuję za poradę. To będzie następny krok modyfikacji teleskopu.

 

Przy okazji pokażę jak zachowuje się drawtube wyciągu GSO podczas dokręcania i odkręcania śruby regulującej opór wysuwu. Odchyłkę tę należy uwzględnić zarówno podczas ustawiania wyciągu w osi teleskopu jak i w czasie wykonywania kolimacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach testów zmodyfikowanej tuby, jednocześnie poszukując nowych gwiazd zmiennych, wykonałem zdjęcie galaktyki NGC 6946 znajdującej się na granicy gwiazdozbiorów Cefeusza i Łabędzia. Warto wspomnieć, że jest ona rekordzistką pod względem liczby zaobserwowanych supernowych w jednej galaktyce. Jeśli dobrze policzyłem, odkryto w niej już 10 takich gwiazd. 

 

Uzbierałem 50 klatek po 120 sekund, a fotografowałem opisanym wyżej Newtonem 200/1000 i kamerą QHY9 na montażu iOptron iEQ30 Pro. Celowo zamieszczam pełną klatkę (nieco zmniejszoną) bez obcinania brzegów, aby można było ocenić rezultat modyfikacji. Na pewno jest znacznie lepiej niż było wcześniej. Obróbka tylko podstawowa, czyli poziomy i krzywe plus kalibracja darkami, flatami i biasami. NGC6946_full.thumb.jpg.45820a115ed5c4384b7319d9e40fe584.jpgZałączam jeszcze wycinek w skali 1:1 z centralnie umieszczoną galaktyką. Nienajlepsza ostrość jest głównie wynikiem błędów prowadzenia montażu, który jest zbyt delikatny pod tak duży teleskop (szczególnie widać to przy silnym wietrze). Na szczęście do pomiarów fotometrycznych nie potrzebuję idealnie ostrych gwiazd. NGC6946_hd.thumb.jpg.449496c74e25692537342948b027a955.jpg   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Z tego co pamiętam wręgi są metalowe i zostały zamontowane na wcisk (prawdopodobnie w Astrokraku). W najbliższym czasie nie będę miał możliwości sprawdzenia - teleskop trzymam w obserwatorium 300 km od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.