Skocz do zawartości

Szukacz 40x4.5 firmy AstroBobi


Bobi

Rekomendowane odpowiedzi

A i jeszcze jedno z czego proponujecie najlepiej i najłatwiej zrobić krzyż ?? Prosze również o opis jak to zrobić ( mam okular mikroskopowy 6x) oczywiście jak komuś się chce to opisywać :Beer:

Edytowane przez Bobi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno z czego proponujecie najlepiej i najłatwiej zrobić krzyż ??  Prosze również o opis jak to zrobić ( mam okular mikroskopowy 6x) oczywiście jak komuś się chce to opisywać  :Beer:

 

Wreście znalazłem......swego czasu wykonałem takowy rysunek montażu krzyża w okularze mikroskopowym x8:

krzyz.jpg

budowa okularu x6(f=32mm) nieznacznie się różni. Należy tylko ocenić, gdzie

"leży"ognisko"soczewki ocznej i tę stronę okularu zdemontować.

Tulejkę z krzyżem zakładałem od strony"ocznej" części okularu.

 

Do wykonania krzyży używam druciku z pojedynczej żyłki taśmy komputera:

albo FDD albo HDD.

Ostatni zrobiony krzyż (eksperymentalnie) do kątówki

katowka.jpg

wykonałem z ..............(nie śmiać się :D ) włosia sierści psa , tylko nie tego wierzchniego(za gruby) ale z 2 warstwy podsierszczka. Okazuje się , że są one bardzo wytrzymałe( w stosunku do włosa, np.ludzkiego) , elastyczne

i bardzo cieniutkie: krz02.jpg

 

Użyty przez Ciebie grafit(obojętne czy 0,5 czy 0,3mm) wydaje się mi pomysłem "nie trafionym". Raz, że zdecydowanie za grube ramiona krzyża;

dwa - grafit jest kruchy i istnieje możliwość popękania , nawet przy lekkim uderzeniu o coś! Co do grubości można się spierać, kwestia wypracowania metody

zerkania przez okular(?) pozostaje w gestii patrzącego, ale kruchość grafitu może dać się "we znaki".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość poważnych firm specjalizujących się w optyce  używa nitki z sieci pajęczej!!!

 

Pozdrowienia.

 

I takie pracyzyjne krzyże robi się dla doświadczonych użytkowników bo niedzielny oglądacz nieba od razu je pali po skierowaniu szukacza z otwartym deklem na Słoneczko i cała praca idzie w gwizd (tutaj czytaj w dym :D ) :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Paweł(Bobi)zrobił mi podobny szukacz: 45/200.Muszę powiedzieć że estetyka wykonania jest genialna.Szukacz idealnie obklejony białą matową okleiną. Dawał on fenomenalne obrazy gwiazd :Beer: Jego pole wynosiło około 4st-5st :Salut:

Resumując polecam firmę Astrobobi ponieważ estetyka wykonania i obrazy są na wysokim poziomie. :Salut:

Tutaj fotki szukacza:

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=615

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=616

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.