Skocz do zawartości

Moje pierwsze próby - czyli porwałem się z motyka na lagune


danon

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, danon napisał:

Wiem, że gwiazdy mam pojechane lekko i korektor nie do końca spełnia swoją funkcje

Jeśli to nie jest crop to wygląda to bardzo dobrze - wg mnie nie masz powodów do narzekania. Faktem jest, że na takiej deklinacji ciężko uzyskać bardzo ostre gwiazdy. Równie dobrze elongacja tych gwiazd może wynikać z prowadzenia.

 

11 godzin temu, danon napisał:

mimo to zauważyłem że bez filtra gwiazdy mają kształt jakby korektor był za blisko, a z filtrem jakby był za daleko

Każde szkło w torze optycznym wpływa na stożek - nieznacznie zmieniając długość toru optycznego. kwestia ugięcia, lekkiej zmiany w zamontowaniu aparatu w wyciągu przed założeniem filtra i po.

 

11 godzin temu, danon napisał:

Ostrze maską bahtinova jednak od pewnego czasu zauważyłem ze spajk na niej nie jest idealnie pionowy wzgledem gwiazdy. Czego może być to wynikiem?

Błędnie wykonana maska. Chodzi Ci o ten spajk, który się rusza przy ostrości?

 

11 godzin temu, danon napisał:

Mile widziane kometarze co do obróbki bo to moje 5 podejscie i prawie żadne mi sie nie podoba.

Zdjęcie nie jest złe - powiedziałbym, że bardzo fajne w odbiorze. Gwiazdki lekko plackowate, ale to ewidentnie wina niskiego położenia obiektu. Jeśli miałbym się przyczepić to:

1. Gwiazdy są wypalone - większość z nich to białe plamy z lekkimi kolorowymi obwódkami. Proponuję podejść do gwiazd oddzielnie, czyli albo maskować je przy wyciąganiu (warstwa + maska z gwiazdami), albo obrobić je oddzielnie i "podłożyć" na wynikowe zdjęcie. Pochyliłbym się nad nimi.

2. Mało niebieskiego - ta otoczka M20 jest szarawa a i w centrum M8 siedzi niebieski

 

Ale to takie czepianie się trochę - zdjęcie fajne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zdjęcie. 

 

Zastanów się czy warto byloby zmienić czas exp z 10min na 5min. Uzyskasz więcej subow pozwalajacych zredukować szum, przy tym samym łącznym czasie naświetlania. 

 

Jak korzystasz z PS to polecam Reduce Star Bloating na przepalone środki gwiazdek. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Uzyskasz więcej subow pozwalajacych zredukować szum

Wg mnie szum na tym zdjęciu jest w pełni akceptowalny - jakby go delikatnie usunąć to w ogóle byłby niewidoczny.

Jednakże zmniejszenie czasu naświetlania jest dobrym pomysłem, bo ograniczy rozlewanie się gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Nowok76 napisał:

Jaka to była miejscówka pod Katowicami ?

Wpisz w google  Jeżynowa 43-180 Orzesze. Tam na Lightpollution map znalazłem lekko mniej zaśmiecone niebo. Szału nie ma ale widać już conieco droge mleczną i gwiazdy na południu, o co w Katowicach trudno. Nawet nie moge kalibracji z działki zrobić bo ledwo Antaresa widać :P
 

6 godzin temu, Tayson napisał:

Zastanów się czy warto byloby zmienić czas exp z 10min na 5min. Uzyskasz więcej subow pozwalajacych zredukować szum, przy tym samym łącznym czasie naświetlania

Hmmm czytałem trochę forum i sądziłem, że zawsze warto celować w to minimum 10 minut żeby mieć najlepszą jakośc syngału w stosunku do szumu .Przynajmniej w teorii, ale rozumiem, że to wszystko zależy od sprzętu i obiektu. Z tego co słyszałem w dedykowanych kamerach gwiazdy mniej sie rozlewaja na sąsiednie pixele, tak? Muszę więc poczytać o odpowiednim doborze długości klatek. 

 

6 godzin temu, Tayson napisał:

Jak korzystasz z PS to polecam Reduce Star Bloating na przepalone środki gwiazdek. 

Kolorowałem gwiazdy z http://www.waidobservatory.com/tutorials/star-color/star-color.html

Choć sam nie wiedziałem czy taki zabieg z krzywymi nie psuje zdjęcia. Na moim wtedy środek wydawał sie szarawy i brzydki wiec uznałem że narazie tylko troche dałem, ale chyba z marnym wynikiem.

Głównie obróbka bawie się w Pix. Spodobał mi sie ten program. W fazie liniowej, choć dekonwolucja mnie pokonała i ją końcowo olałem. Później wyciagam histo w Pix. O wiele lepiej mi to działa niż w PS levelsy, albo po prostu nie umiem. Pare kosmetycznych zabiegów z LHE, czy HDR i przechodze do PS bo jednak kontrasty, maski gwiazd i obiektów by saturować czy obrabiać oddzielnie je w Pix mi totalnie nie wychodzą. W Pix umiem tylko proste maski i troche na Range. W PS też praca z unsharp mask i high Pass o wiele lepiej mi idzie niż HDR w Pix. 
 

7 godzin temu, Pav1007 napisał:

Gwiazdy są wypalone

Tylko jak tu teraz w Pix wyciągnać sam obiekt a gwiazdy mniej? Zrobić delikatna maske na gwiazdy żeby wyciągało je tylko np w 50%? Bo w PS jeszcze bym potrafił to pogodzić a tu nie wiem. 
 

7 godzin temu, Pav1007 napisał:

Błędnie wykonana maska. Chodzi Ci o ten spajk, który się rusza przy ostrości?

A co do tego to pamiętam, że jak ją kupiłem to było ok. Nie wiem co sie teraz stało. Dokładnie ten spajk jest w ukos lekko i jak na górze mam na srodku tak na dole na srodku nie jest.

 

7 godzin temu, Pav1007 napisał:

2. Mało niebieskiego - ta otoczka M20 jest szarawa a i w centrum M8 siedzi niebieski

A to włąsnie bolączka tego zdjęcia dla mnie. Brak mi żółtego na tych pyłach i niebieskiego w M20 i centrum M8. Na jednej z obróbek wyszedł mi ładny a później nie potrafiłem tego powtórzyć drugi raz. Pierw robiłem fotometrie w Astrometry i eXcalibratorze a później zacząłem w Pix i mam wrażenie, że Pix kradnie mi troche tego niebieskiego. 


Bonusowo dodaje jak wyglądało niebo bez filtra wtedy. 60s klatka

LP.jpg

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest praca początkującego astrofotografa, to dla mnie jest rewelacja. Do tego jeszcze sam modyfikowałeś Canona, taki trudny obiekt i miejscówka ciężka. Zacięty jesteś niemożliwie. Super efekty Twojej pracy. Gratulacje

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Dzieki :)
Odpoczne z tydzień od tego stacku i podejde na świeżo drugi raz. Spróbuje wiecej niebieskiego wyciągnąc i gwiazdy poprawić :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

Tak się zastanawiam jak to zdjęcie by wyglądało gdybyś je zrobił z Bieszczad.

Koniecznie pakuj sprzęt i jedź w tamte strony!

Mam świetną miejscówke w Beskidach z niebem 21.6 mag ale mam tam 1.5h drogi. Więc przy nocach obecnie gdzie sesja trwa 2 godziny nie warto jechać. Jednak na jesien planuje tam długie wypady i bede wrzucał efekty :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

Tak się zastanawiam jak to zdjęcie by wyglądało gdybyś je zrobił z Bieszczad.

Koniecznie pakuj sprzęt i jedź w tamte strony!

Najlepsza miejscówka na Śląsku to Zwardoń. Poszukaj zloty katowickiego PTMA w Zwardoniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Nowok76 napisał:

Najlepsza miejscówka na Śląsku to Zwardoń. Poszukaj zloty katowickiego PTMA w Zwardoniu

W Smerekowie jest lepsze niebo minimalnie bo dużo dalej od cywilizacji. Z okolic bielska jeżdzą tam na obserwacje i podobno sprawdzali niebo w zwardoniu, jak i w Smerekowie.

Ja w zwardoniu nie byłem ale zamierzam. Zapewne oba nieba są świetn, ale no jestem skłonny uwierzyć, że w miejscu gdzie nie ma żadnej latarni ani drogii jest minimalnie lepsze niebo. Tylko z dojazdem dużo gorzej, więc wszystko ma swoje wady i zalety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odpocząłem trochę od materiału i podszedłem drugi raz próbując odzyskać trochę inne kolory. Przyznaje jednak teraz że walka z kolorami na tych filtrach to istny koszmar. I koloru na gwiazkach też nie mogę bo wyglądają co większość na przepalone niezależnie jak bardzo próbuje odzyskać kolor w środku. 

Dodaje link do stacku, może ktoś sie chce pobawić, bo nie wiem jak dużo można wyciągnąc z tego zdjęcia.

https://drive.google.com/open?id=1FUtsD3mc6lWJWWqQJir79EHFquBq-LOM - Surowy
https://drive.google.com/open?id=1bgdfrjxGGc0GC3sDdyQ8R2bPlUV12Vp7 - po kalibracji koloru

 

M8 z M20 V2.jpg

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, danon napisał:

Odpocząłem trochę od materiału i podszedłem drugi raz próbując odzyskać trochę inne kolory. Przyznaje jednak teraz że walka z kolorami na tych filtrach to istny koszmar. I koloru na gwiazkach też nie mogę bo wyglądają co większość na przepalone niezależnie jak bardzo próbuje odzyskać kolor w środku. 

Dodaje link do stacku, może ktoś sie chce pobawić, bo nie wiem jak dużo można wyciągnąc z tego zdjęcia.

https://drive.google.com/open?id=1AUUsNKYEWQrfYkgkJSnSrd9Wan4p54TI - Surowy
https://drive.google.com/open?id=1FUtsD3mc6lWJWWqQJir79EHFquBq-LOM - po kalibracji koloru

 

Troszkę się pobawiłem, tak na szybko wyszło tak:

 

(trochę za dużo odszumiania i detal poleciał)

 

 

M8 eXcalib final.jpg

Edytowane przez Mateusz_D
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, danon napisał:

Dodaje link do stacku, może ktoś sie chce pobawić, bo nie wiem jak dużo można wyciągnąc z tego zdjęcia.

https://drive.google.com/open?id=1AUUsNKYEWQrfYkgkJSnSrd9Wan4p54TI - Surowy
https://drive.google.com/open?id=1FUtsD3mc6lWJWWqQJir79EHFquBq-LOM - po kalibracji koloru

 

 

Jesteś pewien, że to są dwa różne pliki? Możesz wrzucić .tif, ale nie zapisany ręcznie z DSS a plik Autosave?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowicie plastyczna jest ta mgławica - wygląda jak akwarela.

Największy problem na tym stacku to prawy dolny róg. Miejscami jakby brakowało całkiem sygnału. Czarne pola z wartością bliskie zeru. Może flat by to załatwił. Prawdopodobnie winieta.

Po resize 50%.

 

Laguna_fl.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz_D Teraz sprawdź

@_Spirit_ Zawsze jak oglądam sobie czyjąś obróbke i patrze na swoją, dopiero zdaje sobie jak bardzo ciągnę ją na siłę w każdym detalu na siłe, zamiast zostawić jej "mgławicowy" wygląd. Twoje faktycznie jak akwarela, mój bardziej jak mocna kredka :) Flaty były, ale mam dośc brudną matryce. Planuje ją sobie troche wyczyścić gruszką. No i flaty robiłem przyznam po sesji, mogła sie już ostrość zmnienić. 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, danon napisał:

Flaty były, ale mam dośc brudną matryce. Planuje ją sobie troche wyczyścić gruszką. No i flaty robiłem przyznam po sesji, mogła sie już ostrość zmnienić. 

Wrzucam surową sumę  RGB jako L. Patrz prawy dolny róg.

 

Luma.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.