Skocz do zawartości

modyfikacja backfokusa w ED 80/600


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

Przy obserwacjach na montażu AZ przykręcało się kątówkę na początku i wystarczało to na całą noc, chyba, że chciało się pofocić :) Po zakupie montażu EQ muszę wprowadzić małe usprawnienie. Korzystając z EDka nie jestem zmuszony jak w przypadku teleskopów NT do  luzowania obejm po zmianie obiektu, wystarczy obrócić kątówkę, ale nie jest to komfortowe, gdyż czasem śruby ustawiają się w takim miejscu  że trudno je dokręcić. Pewnie nie tylko ja mam z tym problem i chciałem coś tu zmienić, dlatego chętnie posłucham jakie doświadczenia mają w tej sprawie inni :) bo czasem między "dobrym pomysłem" a praktyką jest spora różnica

 

Z wstępnego rozeznania mam takie opcję:

 1.  Przeróbka oryginalnego  zakończenia typu dwie śruby (do jaskółczego ogona) na  calmpingring lub dorobienie nowego ostatniego elementu bo po zmianie na calmpingring aparat mocowany za pomocą "jaskółczego ogonu" już nie będzie tak pewnie siedział. Chyba, że kupię fattener i połączenie "jaskółczy ogon" nie będzie już potrzebny :)

2. Wykonanie złączki "jaskółczy ogon" - calmpingring 2"

3. wykonanie złączki "jaskółczy ogon" - gwint wewnętrzny kątówki jak na zdjęciu serwisu astro.pl 

 

Jaskółczy ogon-gwint.jpg

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ed 800/600? domyślam się, że chodzi o ed80? tzn 80/600? jak tak to:

jeżeli myślisz o foceniu to obawiam się, że flattener niestety będzie obowiązkowy (bez niego nie osiągniesz płaskiego pola przez co gwiazdki w rogach będą kreskami, zyskasz też oczywiście światłosiłę / skrócisz nieco ogniskową). Ja w swoim edku 80 wymieniłem w ogóle wyciąg na wyciąg z rotatorem ( niestety ale orginalny nie pozwala na bezstresowe focenie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://deltaoptical.pl/wyciag-do-gso-linear-bearing-m-lra-2-refraktor-96mm

Ja wymieniłem na taki, sprawuje się bardzo dobrze, wisiał na nim canon, koło filtrowe, potem 2 kamery i nigdy problemów nie miałem z nim (potrzebna była tylko drobna modyfikacja - zrobiłem gwint pod flattener bo nie dało się go zamontować) 

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2019 o 21:10, Maetrik napisał:

 

ale taki wyciąg to połowa używanego EDka , choć może jak zawieszę na nim Canona to faktycznie okaże się on niezbędny. Póki co GX80 nie wymaga lepszego wyciągu choć możliwości tego aparatu chyba już wyczerpałem.

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto mówił, że astrofoto to tania "zabawa" :)

Bawiłem się canonem na początku i po pewnym czasie sam stwierdziłem, że nie jest wygodnie... Wyciąg się ślizgał, nie raz ot tak sobie potrafił zjechać w dół jak tuba była w zenicie, czasem lekko gubił ostrość jak skakałem po obiektach, nie było to komfortowe więc stwierdziłem, że trzeba coś z tym zrobić, wiem, że nie jest to tanie, dla mnie też nie było ale jak w końcu uzbierałem i założyłem nowy wyciąg - różnica kolosalna :) teraz wisi na nim flattener, koło, złączki, kamera i daje rade luźno więc to sprzęt na lata. 

. .. Może są jakieś tańsze inne dobre też, nie wiem bo już nie szukam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, krzkrz napisał:

ale taki wyciąg to połowa używanego EDka , choć może jak zawieszę na nim Canona to faktycznie okaże się on niezbędny. Póki co GX80 nie wymaga lepszego wyciągu choć możliwości tego aparatu chyba już wyczerpałem.

Jak się szlachta bawi... koszta się nie liczą:emotion-5::hiya:

 

A na poważnie,

"pomęcz" się trochę z tym co masz, poużywaj wizualnie, porób trochę astrofotek z czasem znajdziesz, najlepsze dla siebie rozwiązanie

 

 (Nowy wyciąg/przeróbka/rotator/nowa tuba /inne)

 

Edytowane przez mirek01
Litrówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuję za odpowiedzi, ale jak już chcecie coś na poważnie to przeczytajcie początek wątku :) Chcę przystosowac istniejący wyciąg do wizuala nie astro , bo w astro jaskółczy ogon pozwala bez problemu obrócić aparat  :) i ponownie dokręcić śróbki mocujące.  Gorzej jest z kątówką 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3 July 2019 o 17:24, krzkrz napisał:

wystarczy obrócić kątówkę, ale nie jest to komfortowe, gdyż czasem śruby ustawiają się w takim miejscu  że trudno je dokręcić.

Załóż sobie dłuższe śrubki, z pokrętłami motylkowymi. Tak ze 20-30 mm długości. Śmiesznie wygląda, ale umożliwia mocne dokręcenie kątówki w dowolnym położeniu. A same śrubki są śmiesznie tanie, kupiłem z kilka zeta na Allegro (tylko nie pamiętam, jaki to gwint, chyba M4, ale głowy nie dam :) - weź jedną z oryginalnych śrubek do jakiegiś marketu budowlanego, i poprzymierzaj nakrętki, zidentyfikujesz gwint :) ).

 

Aha, nie "calmping ring" tylko "clamping ring" :)

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2019 o 07:30, mirek01 napisał:

Jak się szlachta bawi... koszta się nie liczą:emotion-5::hiya:

 

A na poważnie,

"pomęcz" się trochę z tym co masz, poużywaj wizualnie, porób trochę astrofotek z czasem znajdziesz, najlepsze dla siebie rozwiązanie

 

 (Nowy wyciąg/przeróbka/rotator/nowa tuba /inne)

 

podczepimy Twojego 600D i sprawdzimy jak się wyciąg sprawuje z cięższym sprzętem  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.