Skocz do zawartości

Spokojna okolica wokół Kaus Borealis (135 mm)


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, to chyba pierwsze moje zdjęcie, które wg mnie jest w miarę poprawne. Wczorajsza sesja w rejonie Janowa (ok. 50 km na S od Wrocławia) przyniosła taki rezultat jak poniżej. Bardzo lubię ten rejon nieba, a kojarzy mi się właśnie jako coś spokojnego, bo jest masa delikatnie pofalowanych "pól gwiezdnych", i unoszące się gdzieniegdzie stare gromady kuliste. Pamiętam, że M22, gdy kilka lat temu po raz pierwszy ją zobaczyłem przez refraktor 120/600, zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie - przez to że jest duża, wyraźna, i jeszcze na dodatek malowniczo położona przy asteryzmie z 5-6 gwiazdek.

 

M22_R_Sigma2-0_46x120s_iso200_f4_MD_1xF-DF.thumb.jpg.1c7403c5327956b32ed332b700d72dad.jpg

 

3464264.thumb.jpeg.10563e92a72098b0c03b84d07fa885eb.jpeg

 

Wygląda na to, że w miarę ogarnąłem sprzęt (Samyang 135 mm, Canon 1000D, EQ3-2 z guidingiem w RA) - guiding działa z dokładnością ok. 1,5-2", polar aligment z wizjerem kątowym jest wystarczająco dokładny (dryf ok. 1,5-2"), darki w połączeniu z ręcznym ditheringiem co 4 klatki załatwiają sprawę pionowych pasów, a pojedyncza klatka flat i flat-dark załatwiają winietowanie (gdy z wielu klatek robiłem masterflata wychodziła nad-korekcja). Póki co optymalnymi parametrami dla zestawu z którego korzystam wydają się być f/4, ISO200, czas 120s. Pozostała do ogarnięcia kwestia nieostrości brzegowych / kolimacji obiektywu (opisane w innym wątku), ale na razie przymykam na to oko. Krótko mówiąc - chcąc nie chcąc, muszę się powoli zacząć przymierzać do nauki bardziej zaawansowanej obróbki, bo strona sprzętowa działa i daje w miarę powtarzalne rezultaty :)

 

Paramery zdjęcia - f/4, 46x120s, iso 200, 50 darków, 1 flat, 1 flat-dark. Fotkę obrobiłem jak najdelikatniej (bo lepiej nie umiem :) ) - tylko levelsy i krzywe. Mam wrażenie, że od czasu jak nie przepalam klatek (wcześniej, jarając się początkowymi sukcesami z guidingiem, paliłem po 4 minuty na f/2.8 i iso 800 :) ) o wiele łatwiej jest usunąć nadmiarową zieleń - po prostu dociągam lewe znaczniki w levelsach do początku histogramu, i tyle, nic więcej nie trzeba robić (może prócz jakichś minimalnych korekt). Jedno, co mi się nie podoba, to trochę zbyt wysoki kontrast w górnych rogach zdjęcia - niebo bardzo ciemne w porównaniu z dolnymi rogami, i lekka posteryzacja spajków wokół gwiazdki w prawym górnym rogu. Chyba za mocno wyciągnąłem całość - pewnie trzeba by jakoś zamaskować te ciemniejsze miejsca, i wyciągać ciemne mgławice na DM osobno...? (choć z drugiej strony - wygląda na to, że takie różnice jasności tam po prostu są, a mi zależy na tym, żeby w miarę możliwości oddać obraz choć trochę podobny do rzeczywistości... :) ).

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalibracyjnych koniecznie ok 50 zrób, wyrównaj tło, dużo się pokaże jeszcze. Ile klatek? Flaty możesz zrobić osobno, z obiektywem nie trzeba się tak pocić, jest zawsze tak samo zamontowany. O ile matryca czysta oczywiście. F4? strasznie ciemno, ten model powinien dawać świetnie radę na 2,4-2,8. Troszę chyba pojechała ostrość, ale troszeczkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdradzić w jaki sposób radzisz sobie z ditheringiem ręcznie? Myślałem ostatnio o tym w moim setupie (Sky Guider Pro od iOptrona) i właśnie zbieram info na ten temat. Co do Samyanga to zgadzam się z przedmówcą, chyba że Twoja sztuka jest wadliwa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@calla Bardzo dziękuję za uwagi :) Z tym obiektywem bawię się już kilka miesięcy, przetestowałem f/2.8 wielokrotnie, i niestety gwiazdki w rogach kadru się rozłażą. Dlatego robię na f/4, bo stopień rozłażenia się gwiazdek przy takiej przysłonie jest dla mnie akceptowalny. Do zdjęcia użyłem 50 darków, nie napisałem tego w opisie, ale były użyte :) Razem z ditheringiem bardzo ładnie eliminuje to pionowe pasy (canonowski "banding" przy niskim iso). Flaty najpierw robiłem po bożemu, czyli najpierw ekran laptopa a potem folia EL+pleksi, i po 60 flatów i 60 flat-darków, ale dla tego mojego Samyanga to nie działa - po kalibracji rogi zdjęcia wychodziły jaśniejsze niż środek. Gdy testowo zastosowałem tylko jednego flata i jednego flat-darka wszystko się ładnie wyrównuje, a dzięki ditheringowi wciąż ten sam wzorek szumu z jednego i tego samego flata się uśrednia i wygładza (tak myślę :) ). Ostrość ustawiam na masce Bahtinova, z reguły mając gwiazdę do ostrzenia w centrum kadru. Na rogach, zwłaszcza na dole, gwiazdki są nieostre, i będę nad tym pracował (w sensie obiektyw najpewniej pójdzie do serwisu).

 

@beny Pewnie, że mogę :) Metoda najprostsza z możliwych - odpalam sesję z guidingiem, włączam stoper w komórce na 7 minut (gdy palę suby po 120s) i idę gadać z koleżkami na miejscówce. Dzwoni stoper, mówię "O przepraszam, dithering do mnie dzwoni" :) , idę do sprzętu, wciskam Pause w APT, czekam aż skończy się zbieranie bieżącej klatki, potem zatrzymuję guiding w PHD2 (Looping zamiast Guiding), i teraz losowo - albo przesuwam montaż klawiszem pilota w kierunku RA+ lub RA-, albo ręcznie delikatnie kręcę gałką Dec, w kierunku Dec+ lub Dec-. W PHD równocześnie obserwuję, o ile mi się przesuwa gwiazdka guidująca. No i tyle - jak trochę przesunę kadr w losowo wybranym kierunku, to uruchamiam guiding, klikam Resume w APT żeby zaczęła się zbierać kolejna subklatka, uruchamiam stoper na 7 minut, po czym wracam do przerwanej rozmowy z koleżkami :) I tak co 7 minut aż do końca sesji :) Ma to tę zaletę, że w miarę na bieżąco monitoruję "stan pacjenta" (czyli sprzętu), i jak się coś wykrzacza to w miarę szybko mogę to skorygować (tzw. "nosz k...wa m...ć!! MODE" :D ).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.