Skocz do zawartości

Kolimacja okularu?


Burunduk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Mam teleskop skywatcher 200/1000. Próbuję go wykolimowac lecz moje próby narazie niczym dobrym sie nie kończą. Wiem, że trzeba wykolimowac lustro wtórne i lustro główne. Nie mam kolimatora laserowego tylko taki manualny(?). Chodzi mi o to, że na jego koncu jest krzyż. Mój tata twierdzi, że nie tylko trzeba wykolimowac LG i LW ale i też okular, luzujac i dokrecajac śruby przy tej całej optyce czyli te sruby przy wyciągu califorda o ile dobrze pisze. Czy to prawda? Eydaje mi się że LG i LW kolimuje sie WZGLĘDEM okularu. Proszę o pomoc :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak:

a) LW jest kolimowane względem LG;

b) Następnie LG kolimuje się względem osi wyciągu - bardzo tutaj przydatny jest kolimator laserowy.

Sam nigdy nie poruszałem śrub mocujących wyciąg.

 

Tutaj masz link (co prawda po angielsku) do filmu z Youtube'a dotyczący tego, jak prawidłowo skolimować Newtona - tutaj akurat jest użyty kolimator laserowy.

 

Sam używam kolimatora laserowego i nie mam jakichkolwiek problemów z kolimacją. 

 

Nie słyszałem nigdy o kolimowaniu samych okularów - nie wiem, czy w przypadku okularów jest to w ogóle możliwe...

Edytowane przez tomchm
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początku napisz po czym poznajesz że Twój teleskop nie ma prawidłowej kolimacji? Były na forach posty ludzi którzy twierdzili że mają nieprawidłową kolimację, a okazywało się że zbyt gwałtownie ruszali pokrętłem wyciągu i przegapiali ostrość. Wpisz sobie w google "kolimacja metodą Hamala", tam jest opisane i pokazane wszystko od A do Z jak sobie z tym poradzić bez lasera. A kolimator laserowy akurat może dawać krzywą wiązkę, jak tak miałem z nowym laserem GSO i musiałem kolimować kolimator :laughing:. No i ten wyciąg się nazywa Crayford.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Burunduk napisał:

Tak... Nie używałem tej przedłużki. Trzeba jej używać aby uzyskać dobry efekt? 

Spróbuj, może masz za nisko lustro główne. Mi w moim newtonie okular 30 mm. nie ostrzył na początku właśnie z tego powodu.

Edytowane przez MaciejK87
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku to wybierz sobie za dnia jakiś odległy obiekt, drzewo, komin, cokolwiek - oddalony od Ciebie o jakieś 2km i dalej. Wyostrz na nim - jeśli się uda wyostrzyć to zostaw to ustawienie wyciągu i skieruj tubę w niebo, po delikatnej korekcji będzie dobrze. Jeśli nie uda CI się wyostrzyć to kombinuj z przedłużkami, aż wyostrzysz.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.