Skocz do zawartości

Zakup zestawu mobilnego do 2k


elroyski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Noszę się z zakupem mobilnego zestawu obserwacyjnego w budżecie do 2000zł. Niestety w mojej lokalizacji nie jest widoczna już nawet gwiazda Polarna o innych obiektach nie wspominając. No może Księżyc,Jowisz, Saturn, Mars i Wenus widać, ale też nie wiadomo jak długo :( Sprzęt będzie przewożony samochodem za miasto w teren podgórski.

 

Na ten moment najbardziej poważnie biorę pod uwagę jakiś refraktor. Niestety na ED mnie nie stać. Pytanie zatem co w tej kwocie aktualnie polecacie? Co do zdjęć, coś będę na pewno próbował lustrzanką, ale zdaję sobie sprawę z budżetu. Na pewno ze względów gabarytowych nie wcisnę Newtona na dobsonie ani go nie dam rady wytargać pod górkę :)

 

Dziękuję za pomoc i sugestie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Te 2k to kasa tylko na teleskop, czy również na akcesoria astro jak np. okulary? 

 

Jeśli chodzi o refraktor, to sam jego zakup to dopiero początek - trzeba jeszcze dodatkowo dokupić statyw i głowicę. 

 

Ja, jeśli chodzi o mobilność, to używam następującego zestawu:

1. Refraktor Bresser 102XS;

2. Statyw fotograficzny Benro TAD28A;

3. Montaż azymutalny AZT6;

4. Kątówka pryzmatyczna GSO 1,25";

5. Okulary 1,25":

a) GSO Super Plössl 32mm;

b) Omegon Super LE 14,5mm;

c) Omegon Super LE 4,5mm;

d) Baader Morpheus 4,5mm.

 

Wszystko mieści się w torbie sportowej o długości 500mm. Mam w niej jeszcze kilka innych rzeczy, niekoniecznie astronomicznych (jak n. trójnożny składany stołek), ale masa całego zestawu nie przekracza 12 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no... na używanego 80ED ta jakoś tam styknie - najwyżej dołożysz z dwie trzy stówy na montaż.

Na Astromaniaku jest/był też Tal 100R z wyciagiem Bressera. za tysiaka https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=53970

Jest ten Bresser102/1000, o którym pisze Jaro666

Mak 127mm jest w zasiegu zarówno ten SW jak i Bressera. A i nie gardziłbym mobilnymi 100mm makami

Nie przekreslałbym tez Dobsona - Newtona 150/1200...

 

 

SW80/400 bym odpuścił, bo raczej nie jest to teleskop uniwersalny, no chyba ze akurat takiego do małych powiększeń i szerokich pól poszukujesz...

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kompas napisał:

Posłuchaj się kolegi Tomchm, 2 tysiące na pewno starczy na jakiś montaż i ten ten teleskop lepsze wyposażenie dokupisz sobie później. Sam też taki mam i jestem mega zadowolony.

 

 

Jesli ten Bresser 102/460 wyciąga powiekszenie 100x bez widocznej (bardzo przeszkadzającej) abery, to może i tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, JSC napisał:

Jesli ten Bresser 102/460 wyciąga powiekszenie 100x bez widocznej (bardzo przeszkadzającej) abery, to może i tak :)

Na DS-ach abery specjalnie nie ma... Co do samej aberki, to ja uzywam filtra Baader Contrast Booster i w znaczącym stopniu wycina on ją.

Z tak dużymi powiększeniami istnieje natomiast inny problem - stabilność montażu. Zestaw, który opisałem, jest bardzo lekki, ale przy tak dużych powiększeniach jest on również mało stabilny - nawet słaby wiatr jest w stanie wprawić go w drgania, które bardzo przeszkadzają przy tak dużym powiększeniu. Dodatkowo dochodzi jeszcze tzw. backlash - przy ryglowaniu montażu do obserwacji następuje lekkie cofnięcie ustawienia, więc celując w obiekt, trzeba go "przestrzeliwać" (ang. overshoot), aby trafić do niego przy tak dużym powiększeniu.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że mój zestaw dobrze sobie radzi z powiększeniami do 50x. Przy powiększeniach 50x-100x są już problemy, powyżej tego powiększenia obserwacja jest już w zasadzie niemożliwa ze względu na drgania. Niestety coś za coś - lekki sprzęt to mobilny sprzęt (oraz względnie tani), ale również brakuje mu stabilności.

 

Niedawno kupiłem sobie teleskop ES Ultralight Dobson 16" - po złożeniu go wraz z okularem i innymi akcesoriami masa telepa przekracza 40 kg. Używam do niego okularu Omegon Panorama II 21mm jako okularu szukaczowego, więc powiększenie minimalne mam na poziomie 87x. W porównaniu do 102XS powiem tak - tam, gdzie możliwości 102XS kończą się, tam zaczynają się możliwości 16-calowego Newtona. W przypadku mojego teleskopu Newtona (póki co) nic nie zadrżało, obserwacje są bardzo stabilne. 

 

Także podsumowując - coś za coś. Kolega @elroyskipowinien w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, co i jak chce oglądać - chyba że już to zrobił, a nam nie podał odpowiedzi :) Ja daję rady bazując na własnym doświadczeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tomchm za szczegółowe wyjaśnienie - chce się czytać takie posty.

Mam jeszcze pytanie - dlaczego po zaryglowaniu montażu lekko się cofa? Jak tam się zasprzęgla (zaciska) ten hamulec?

I generalnie po co ryglować - nie można jakoś na "półhamulcu"?

 

Jeszcze co do tego powiększenia. Ja uważam, ze do teleskopu uniwersalnego (jeśli taki ma byc?) przynajmniej te 100x powinno być mozliwe bez pogorszenia obrazu. Z drugiej strony dobrze miec mozliwość operowania źrenicą wyjściową 5mm pod ciemne niebo (na jasne niebo nie ma chyba sensu wiecej niz 2...2,5mm).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, elroyski napisał:

Co do planowanych obserwacji to raczej klasyka, planety, księżyc, jaśniejsze DSy. Nie sądzę, żebym czymś tutaj zaskoczył :) Koncepcja @tomchmmi się podoba. 

A powiedz mi, jak z wyglądem i szczegółami np. Jowisza, Saturna, M31, M42? Czego się można spodziewać? 

 

I czy widać kraterki w Plato? ;)

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Jesli ten Bresser 102/460 wyciąga powiekszenie 100x bez widocznej (bardzo przeszkadzającej) abery, to może i tak :)

Nie wiem bo najkrótszy okular jaki posiadam to 6 mm z serii WA 66 abbery specjalnie nie widać, najczęściej jedna używam 20 mm z tej serii . Jest to raczej teleskop do małych powiększeń, dużych pól i dużej źrenicy wyjściowej i tu sprawdza się znakomicie . Co do montażu to używam statywu foto Bilora który dociążam 4 kg ciężarkiem i nic mi nie drga. nie jest on drogi wystarczy dokupić do niego siodełko za 120 zeta a starczy jeszcze na komplet okularów serii WA 66 lub co tam kto chce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: teleskop Bresser 102XS jest refraktorem o bardzo dużej światłosile - F4.5. Oznacza to, że jest to sprzęt przeznaczony do oglądania DS-ów oraz do robienia przeglądów nieba. Pole widzenia w okularze Super Plössl 32mm (przy użyciu tego teleskopu) wynosi nieco ponad 3 stopnie, więc jest to sporo. Znajdywanie jaśniejszych obiektów z użyciem tego sprzętu jest łatwe.

 

Przepraszam, nie wspomniałem o szukaczu - ja w tym teleskopie używam szukacza typu Rigel - jest to rodzaj celownika optycznego z dwoma okręgami. W przypadku Dobsona używam Telrada. Mając mapę nieba, szukacz Rigel oraz w/w okular, nie mam żadnych problemów z odnalezieniem większości obiektów z Katalogu Messiera - duże pole widzenia robi swoje. 

 

Co do planet - zbyt wielu szczegółów nie widać. Przy maksymalnym powiększeniu na Saturnie ledwo widać Przerwę Cassiniego, na Jowiszu widać dwa pasy okołorównikowe + księżyce galileuszowe. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi - raz udało mi się rozdzielić Urana i Trytona. Faz Wenus nie widziałem przez 102XS, za małe powiększenie. To samo tyczy się czap lodowych na Marsie. Merkurego nie miałem szans oglądać przez jakikolwiek teleskop.

 

Co do Księżyca i Plato, to nie wiem - obserwowałem kilka razy Księżyc we wszystkich powiększeniach, jakie dają moje okulary, ale nigdy map Księżyca szczegółowo nie przeglądałem, więc nawet nie wiem, gdzie co jest na Księżycu...

 

Jest jeszcze jeden obiekt astronomiczny, o którym nikt nie wspomniał - Słońce. Kupiłem sobie w Astroshopie gotowy filtr na obiektyw Baader ND5. Mam do tego filtr Baader Solar Continuum. Jak są plamy na Słońcu, to widać je ładnie...

 

Co do szczegółów DS-ów - nie będzie ich wiele. Galaktyki i gromady kuliste w refraktorze są widoczne jako mgiełki. Dopiero przy powiększeniu rzędu 100x zaczynają być widoczne pewne szczegóły, ale przy moim zestawie obserwacje w takim powiększeniu to udręka - bardzo trzeba uważać, aby niczego nie dotykać, lekki wiatr zawieje i obraz zaczyna się trząść... Najlepiej obserwować w powiększeniu max. 50x - wtedy w/w problemów nie ma. Ale małe powiększenia mają również swoją zaletę: takie obiekty, jak M31 (Galaktyka Andromedy) czy M45 (Plejady) mają rozmiar kątowy co najmniej 3-ech stopni - w moim zestawie przy obserwacjach na minimalnym powiększeniu mieszczą się bez problemu w polu widzenia.

 

Co do zasięgu teleskopu - wg tego kalkulatora maksymalny zasięg pod niebem rzędu 21.8 mag dla 102XS oraz powiększenia 15x wynosi 12.3 mag. W praktyce moje najciemniejsze dostrzeżone przeze mnie obiekty (na zlocie PTMA w Krzyżach na Mazurach) miały jasność 10 mag. Nie wiem, czy to wina teleskopu, okularu, seeingu czy mojego wzroku (jestem krótko widzem i obserwacje prowadzę w okularach korekcyjnych), że więcej niż 10 mag nie widzę. W tym roku za kilka tygodni wybieram się w Alpy Austriackie pod podobne niebo, z tym że będę na poziomie ok. 2300 m n.p.m., tak więc będę miał znacznie mniej powietrza nad sobą niż na nizinach. Chcę sprawdzić, czy zwiększona przejrzystość przełoży się na większy zasięg w moim przypadku.

Ale co do tych 10 mag - to tutaj chodzi jedynie o "zaliczenie" obiektu - zapomnijcie o jakichkolwiek szczegółach.

 

Co do backlasha - nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Moja teoria mówi mi, że hamulec w jakiś sposób lekko sprężynuje - w środku musi znajdować się jakiś elastyczny materiał. Sam montaż nie posiada mikroruchów. 102XS jest bardzo lekkim teleskopem, to samo mogę powiedzieć o okularze GSO Super Plössl 32mm. Jak wyważam teleskop, to wyważam go pod ten okular, ponieważ najczęściej go używam. Pozostałe moje okulary są dużo cięższe od tego GSO, np. Omegon Super LE 9mm jest ok. trzech razy cięższy. Chcąc efektywnie prowadzić obserwacje z pozostałymi okularami, muszę mocno dokręcać hamulec, a to kończy się backlashem...

 

Co do aberki - występuje ona oczywiście i najmocniej ją widać na najjaśniejszych gwiazdach. Na Księżycu czy Planetach wcale nie jest taka mocna. Ja ograniczam ją stosując filtr Baader Contrast Booster - obraz może wydawać się wówczas lekko zażółcony, ale aberka w dużej mierze znika. Na DS-ach praktycznie w ogóle jej nie ma.

 

Kupiłem sobie również dwa filtry mgławicowe - UHC oraz OIII (no-name'y z teleskopy.pl). Jedyne sensowne działanie wykazał UHC na M42 przy powiększeniu 100x. 

 

Uff, ale się rozpisałem :) Mam nadzieję, że starczy Wam cierpliwości, aby to wszystko przeczytać. Starałem się przekazać jak najwięcej informacji w jak najbardziej wyczerpujący sposób :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, JSC napisał:

I czy widać kraterki w Plato? ;)

Mi się wydaje, że "kraterki w Plato" nie równoważą się z "klasyka, planety, księżyc, jaśniejsze DSy. ". 

 

tomchm dobrze gdybyś wyznaczył zasięg na gwiazdach bo 10 mag planetarki to nie 10 mag większej galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrokarol napisał:

Mi się wydaje, że "kraterki w Plato" nie równoważą się z "klasyka, planety, księżyc, jaśniejsze DSy. ". 

 

tomchm dobrze gdybyś wyznaczył zasięg na gwiazdach bo 10 mag planetarki to nie 10 mag większej galaktyki.

Nie wiem, jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, astrokarol napisał:

Mi się wydaje, że "kraterki w Plato" nie równoważą się z "klasyka, planety, księżyc, jaśniejsze DSy. ". 

 

tomchm dobrze gdybyś wyznaczył zasięg na gwiazdach bo 10 mag planetarki to nie 10 mag większej galaktyki.

Tylko tak zapytałem z ciekawości :)  W teleskopie "niwersalnym" (i mobilnym) ich widoczność być może nie musi być konieczna ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomchm napisał:

Nie wiem, jak to zrobić.

Robisz sobie mapkę (dowolny, "wygodny" fragment nieba) z zasięgiem (np. w generatorze map w AAVSO możesz zrobić mapkę z zaznaczonym zasięgiem poszczególnych gwiazd) i po prostu próbujesz dostrzec najsłabszą gwiazdę.

Wyznacznikiem zasięgu sprzętu może też być po prostu opis obserwacji (konkretnie jakie warunki, godzina, nazwa obiektu itp.).

 

A z Wenus spróbuj jak jest jeszcze jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Na sąsiednim forum masz SCT 5" za tysiaka:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=52749

Do tego możesz poszukać np. EQ3-2 i jeszcze zostanie na jakieś dodatki.

Zapytaj tylko o stan kolimacji i o występowanie kiwki LG. 

Kolega szuka mobilnego zestawu. EQ3-2 jest w moim odczuciu mało mobilny, trochę waży. Ale to chyba najlepszy budżetowy montaż z mikroruchami. 

 

Pytanie człowieka, który nie bawił się jeszcze w obserwacje o to co chce oglądać nie ma sensu moim zdaniem. Taką wiedzę można nabyć dopiero po jakimś doświadczeniu. 

 

Alternatywa do takiego SCT5 to refraktor lub mały Newton. Ze względu na budżet refraktor to raczej achromat. 

Ale Newton 150/750 też się nada. 

 

Unikaj długich, metrowych tub, chociaż są lepsze optycznie od krótkich światłosilnych refraktorów. Potrzebują lepszego montażu, inaczej słaby wiatr powoduje drgania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie wiatru nie za bardzo jest sens prowadzenie obserwacji, bo atmosfera tak kotłuje, ze obraz jest rozmazany. Oczywiście odnosi się to szczególnie do dużych powiększeń. Tak wiec jeżeli ktoś lubi z założenia małe powiększenia, to wiatr mu nie przeszkadza, ani aberracje w światłosilnych teleskopach.

Ale przecież początkujący jeszcze nie wie jakie lubi powiększenia... Wiec nie można zakładać, że akurat spodoba mu się światłosilny sprzęt.

 

Uniwersalny jest achro f/10, SCT (zwykle z założenia f/10), Newton f/6...f/8 (f/5 jest już zbyt światłosilny i wymagajacy co do okularów). Uniwersalne są tez oczywiście APO i wszelkie EDki (o rozsądnej ogniskowej), ale drogie, chociaz takie SCT do tanich tez nie należy.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.