Skocz do zawartości

Nowy typ optyki bez aberracji


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Robiąc dzisiejszy przegląd internetu natknąłem się na bardzo ciekawy artykuł:

 

https://petapixel.com/2019/07/05/goodbye-aberration-physicist-solves-2000-year-old-optical-problem/

 

W skrócie: nowy asferyczny układ optyczny pozbawiony jest aberracji chromatycznych, sferycznych, astygmatyzm etc. Wydaje się spełnieniem marzeń dla naszych astrofotograficznych potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się.....jakoś jedna rzecz nie mieści się w mojej głowie.... nawet jeśli uda się utrzymać stały rozmiar spotsize w całym polu ostrości refraktora to czy przypadkiem nie będzie on większy niż z typowych soczewek sferycznych ( w centrum oczywiście )???

Chyba że źle rozumiem pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadziwiające że taka rzecz czekała na odkrycie tak długo mimo bardzo rynkowego obszaru zastosowań! może po prostu obecnie stosowane rozwiązania są wystarczająco dobre w praktyce bo ograniczeniem są inne aberracje i konieczne kompromisy a nie akurat aberracja sferyczna? i odkrycie pozostanie świadectwem tryumfu ludzkiego umysłu i kawałkiem wspaniałej nikomu nie potrzebnej roboty? ^_^

nie czytałem publikacji ale w tytule jest soczewka wolna od aberracji sferycznej a nie od wszystkich aberracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja sferyczna jest chyba najbardziej uciążliwa (dla duzych swiatłosił), szczególnie w przypadku coraz bardziej popularnego szkła ED (wymagane są większe krzywizny od klasycznych achro). Więc kombinuja z asferyzacją.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem i tak to właśnie wygląda... ciekawy matematyczny wynik z którego nie rozumiejący niczego autor petapixel wysnuwa niestworzone wnioski.

na przykład dlaczego mowa jest tylko o aberracji sferycznej? bo w tej pracy interesuje nas tylko przypadek skupiania promieni w jednym punkcie na osi soczewki. nie ma innych aberracji bo nie jest tu ważne co ta soczewka robi z jakimikolwiek innymi punktami "obrazu" oprócz jednego punktu w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

W skrócie: nowy asferyczny układ optyczny pozbawiony jest aberracji chromatycznych, sferycznych, astygmatyzm etc. Wydaje się spełnieniem marzeń dla naszych astrofotograficznych potrzeb.

Jeżeli ideą rozwiązania problemu jest budowa jednorodnej soczewki którą przedstawiono w materiale, to nie wiem kto i za ile takową wyprodukuje.

opticalproblem.jpg.9c0eb0272b3e4d07da237acb640eadb9.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, diver napisał:

Jeżeli ideą rozwiązania problemu jest budowa jednorodnej soczewki którą przedstawiono w materiale, to nie wiem kto i za ile takową wyprodukuje 

za darmo - bo to obiekt matematyczny ^_^

pofalowana soczewka ilustruje jak dobrze to rozwiązanie radzi sobie nawet z bardzo wymyślną powierzchnią (na wejściu podajemy funkcję opisująca pierwszą powierzchnię soczewki, wynikiem jest druga powierzchnia taka żeby soczewka nie wykazywała aberracji). dla wyglądających normalnie "prostych" powierzchni wynik jest taki jak znane poprzednio rozwiązania więc jest to mniej ciekawe.

 

aha, no a dlaczego nie ma aberracji chromatycznej? bo poza tym że obraz składa się z jednego punktu, nie ma również czegoś takiego jak długość fali. obliczamy parametry soczewki dla jednego konkretnego współczynnika załamania.

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szuu napisał:

aha, no a dlaczego nie ma aberracji chromatycznej? bo poza tym że obraz składa się z jednego punktu, nie ma również czegoś takiego jak długość fali. obliczamy parametry soczewki dla jednego konkretnego współczynnika załamania.

Czyli zwykły click-bait i w zasadzie informacja nieprawdziwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.