Skocz do zawartości

PZO 66/800 + MN2 8x30


anatol

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze w pradawnych latach 80-tych kupiłem w PTMA obiektyw PZO 66/800 (oryginalne oznaczenie na celi to 1:12/800). Obecnie to już legendarne szkło i w pełni zasługuje na takie miano. Na początku tubę tworzyła rura PCV a za wyciąg robiła stalowa rurka, w której umieszczałem okulary z Uniwersała (jeśli można je było nazwać okularami). Teraz obiektyw ma wszystko czego mu potrzeba do godnego życia łącznie z wyciągiem z nieodżałowanego Astrokraka - na zdjęciach widać, że wysuw ma całkiem spory, z krótką przedłużką można obserwować również bez bino a na pełnym wysunięciu nadal nie ma luzów. Do tego kątówka dielektryczna, aluminiowy, wyczerniony i wybaflowany tubus i łożyskowane podwozie na statywie od EQ3-2 dopełniają obecnego wizerunku dziadka z PZO. Do niedawno brakowało tylko jednego, mianowicie szukacza. Kilka lat temu kupiłem radziecki monokular MN2 8x30 w idealnym, sklepowym stanie. Miał służyć jako podręczny sprzęt samochodowy, jednak większość czasu leżał bezczynnie. Już od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem dania mu nowej roboty, w końcu znalazłem czas i efekt widać na zdjęciach. Oczywiście nie jest to szukacz z prawdziwego zdarzenia, nie ma krzyża z nitek, ale jako prosty namierzacz obiektów nadaje się świetnie. Pasuje też idealnie do całego oldschoolowego projektu, bo obiektyw i monokular pochodzą mniej więcej z tego samego czasu.            

A.jpg

B.jpg

C.jpg

D.jpg

E.jpg

F.jpg

G.jpg

H.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, zbyszekzz napisał:

Ma klimat. Praktycznie każdy fragment ATM-u jest  oryginalny. Widać że wszystko jest solidne. Trochę przypomina małe działo, szczególnie głowica montażu,

Wszystko jest solidne i przy tym ciężkie, ale zrobione w myśl zasady im większa masa tym mniej drgań (oczywiście nie do przesady). Montaż rzeczywiście przypomina lawetę działa, ale nie jest to moje własne rozwiązanie tylko podpatrzone u kolegów atm-owców zza oceanu na Cloudynights, tam tego typu montaże do refraktorów są popularne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.