Skocz do zawartości

Pytanie na temat kolimacji LW


Burunduk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Dodawałem już jeden temat z pytaniem o kolimacji, lecz tutaj chyba będzie to osobna sprawa. 

 

Zacząłem ogarniać temat kolimacji LW bardziej praktycznie. Myślałem, że po wykolimowaniu (o ile dobrze to zrobiłem) to zjawisko minie, ale się myliłem. 

 

Kiedy patrzę (na sucho - przez oko) na to wejście dla okularu 1,25 to nie widzę całego lustra głownego, nie jest one pokazane w pełni. 

 

Mam zdjęcie:

 

IMG_20190707_175522.thumb.jpg.f57b89c52eaf53ef5526ea5771cd80ea.jpg

Tutaj widok kiedy oko przyłoże pośrodku tego wejścia na okular. 

 

IMG_20190707_175531.thumb.jpg.1e74bccd1b2fe039f7b6996dc3526643.jpg

Tutaj widok kiedy oko przyłoże na prawo od środka tego wejścia na okular. 

 

Aby zobaczyć całe lustro główne muszę oko przesunąć dość mocno na prawo w tym wejściu na okular. To zła kolimacja czy może coś innego? Kolimowalem teleskop kolimatorem, który miał kratkę na końcu. Jak przez ten kolimator  patrzyłem to wszysko bylo na siebie nałożone. 

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Gdy kolimuje teleskop to co dokładnie musi być na sobie nałożone w MOIM kolimatorze, aby był uznany za wykolimowany? Pełna kropka, koło na LG i co jeszcze? Kratka trzymająca LW i kratka kolimatora? 

 

Bardzo proszę o pomoc :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję żebyś bardzo dokładnie przeczytał wszystko co jest zawarte w linkach, które koledzy podrzucali Ci w innych wątkach. Tam masz zawarte wszystkie informacje dotyczące kolimacji. Postaraj się w skupieniu i zrozumieniu przeczytać wszystko od początku do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Punkt "Kolimator". Ja dodam tylko, że taki kolimator możesz zrobić np. z zaślepki wyciągu. Zrób przez to zdjęcie i pokaż. Bo to co pokazujesz to o niczym nam nie mówi.

Edytowane przez astrokarol
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @cwic Boże dziękuję. Czyli co zrobić dokladnie? :( LW ma być wyciągnięte bardziej w strone LG czy tylko trochę obrucone? Tam jest główna śruba która przybliża lustro wtórne i oddala. Poluzowac główna śrubę czy odkręcić? Wydaję mi się że śruba główna jest maksymalnie dokrecona :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cwic napisał:

Jest sporo do zrobienia, nałożyłem okręgi na obrazek, a później wyciąłem obraz wyciągu. Musisz poprawić ustawienie LW względem wyciągu.

 

1.JPG.7b30886d6d4f66acb8a92203885ec78d.JPG

 

2.JPG.e286cf0acdc5bf9d4a4906e0af74d099.JPG

To nie jest zdjęcie z kolimatora ;) Nawet perfekcyjna kolimacja będzie źle wyglądać gdy zdjęcie jest robione "na oko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. 

Ustaw sobie dwie obręcze jedna za drugą i popatrz na nie idealnie w osi a popatrz odchylając głowę w prawo lub lewo. Zauważysz, że gdy odchylasz głowę obręczę nie zgrywają się (nie nachodzą jedna na drugą).

Tak samo masz w teleskopie. Tylko tu nawet nie duża zmiana (1-2 mm od środka tulei) ma znaczenie.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najszybciej będzie jak poprosisz na forum jakiegoś kolegę z Twoich okolic o spotkanie i wytłumaczenie na żywo wszystkiego krok po kroku? Bo męczysz się z tym od dłuższego czasu, a kolimacja teleskopu przez internet to trochę niepewna metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim wypadku prawdopodobnie za problem odpowiada ta główna śruba LW. Powninieneś poluzować 3 małe imbusy na LW i ją dokręcać aby odległości z prawej i lewej były równe. Owszem zdjęcie nie ze środka wyciągu może wprowadzać w błąd, ale na pierwszy rzut oka, dokręcenie śruby powinno pomóć. 

 

Dokręcanie śruby spowoduje ruch lustra w stonę mocowania:

- uwaga trzeba luzować imbusy żeby dokręcić śrubę główną, one ją kontrują

image.png.748a89cb7b13ffdd0c66e1fc5a959a06.png

 

 

Oczywiście później musisz przejsć przez proces kolimacji od A do Z ponownie, bo pewno zrobi się jajko z LW i trzeba będzie odpowiednio ustawić LG.

Edytowane przez cwic
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz to do wizuala czy może do astrofoto?

Jeśli do astrofoto to trzeba by ustawić to za pomocą kamery internetowej (w sposób bardzo dokłądny), jeśli do wizuala to wystarczyć powinna tylko linijka na wyciągu albo od wewnętrznej strony wyciągu i w miarę osiowe patrzenie w wyciąg przy określaniu odległości.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wizuala na oko wystarczy, ustawiasz tubę wyciągie do góry, kladziesz linijkę na wyciąg, albo podklejasz od wewnętrznej strony wyciągu tak żeby widzieć podziałkę w milimetrach i wtedy bawisz się w kręcenie śrubą LW. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.