Skocz do zawartości

Przyszedł czas na pierwszy teleskop.


Palmost

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

Nadeszła ta chwila, że bez teleskopu nie wyobrażam sobie dalszej egzystencji. Jestem posiadaczem lornetki William Optics 10x50 więc przeszedłem już raz proces wybierania sprzętu do obserwacji. Jestem świadomy jak to wszystko wygląda od strony kupującego i posiadacza, więc wiem że najważniejsze są opinie osób, które miały już do czynienia ze sprzętem, o którym piszą.

Przejrzałem chyba wszystkie oferty teleskopów dostępnych na rynku i oczywiście nie jestem w stanie sam podjąć decyzji ale wiem czego bym chciał i liczę na Waszą pomoc w wyborze.

 

Na sam teleskop chciałbym wydać do 2500zł. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała jestem w stanie dołożyć kilkaset pln.

Posiadam focusa w heatchbacku jeżeli będzie trzeba to złożę tylne siedzenia.

Obserwacje mam zamiar prowadzić:

  • regularnie w okolicach Warszawy (mam kilka miejscówek ~30-50 km za miastem),
  • rzadziej na ogrodzonej działce 120 km za Wawą (droga mleczna gołym okiem).
  • nie ma problemu z dźwiaganiem ale raczej nie będę prowadził obserwacji w znacznej odległości od auta.

Głównie zależy mi na samym obserwowaniu, co prawda chciałbym czasem cyknąć kilka fotek tego co widzę ale raczej takich na pamiątkę niż na konkurs.

Najbardziej interesuje mnie Księżyc, Galaktyki i Mgławice ale będę zachwycony nawet mnogością gwiazd na każdym skrawku nieba.

Jako lornetkowiec nie mam problemu z odszukiwaniem obiektów na niebie.

 

Mam kilka swoich typów ale żebyście się nie sugerowali opowiem o nich później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak wypiszą Ci teleskopy te co zwykle - czyli wszystkie ;)

 

PS

Najrozsądniej będzie jak właśnie wymienisz kilka swoich typów, to dostaniesz odpowiedzi do czego one sie nadają, jakie mają plusy i minusy, bo niestety nie ma jednego idealnego teleskopu.

 

Edytowane przez JSC
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz robić zdjęcia to bierz coś na montażu paralaktycznym z napędem, bo na azymutalnym to w zasadzie tylko księżyc i samoloty da się sensownie fotografować. Jeżeli jednak bardziej stawiasz na obserwacje wizualne, zwłaszcza obiektów głębokiego nieba, to kup jak największą średnicę lustra lub soczewki. W tej kwocie do obserwacji wizualnych celuj w Newtona na dobsonie o średnicy 10 cali lub używane 12 cali. Co do astrofotografii to nie będę doradzał bo się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też wpaść na spotkanie i tak będzie najlepiej. Na wschód od Warszawy w okolicy Stoczka Łukowskiego spotykamy się gdy jest czas i pogoda w kilka osób, sprzętu jest sporo więc jest co testować. Od małych refraktorów po Newtona 20" przez SCT. 

 

Ideałem był by dla Ciebie chyba kratownicowy Newton 12-14" ale trudno o używkę. I przekracza to budżet o jakiś 1k zł. Ostatnio 14" była za 4k ...

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, astrokarol napisał:

Możesz też wpaść na spotkanie i tak będzie najlepiej. Na wschód od Warszawy w okolicy Stoczka Łukowskiego spotykamy się gdy jest czas i pogoda w kilka osób, sprzętu jest sporo więc jest co testować. Od małych refraktorów po Newtona 20" przez SCT. 

 

Ideałem był by dla Ciebie chyba kratownicowy Newton 12-14" ale trudno o używkę. I przekracza to budżet o jakiś 1k zł. Ostatnio 14" była za 4k ...

Podpinam się od @astrokarol. Umów się na obserwacje z kimś z forum. Z reguły każdy z nas posiada różne sprzęty do obserwacji wizualnych. Co do focenia DS-ów, to nie obejdzie się bez montażu paralaktycznego. Z reguły astrofoto i wizual nie łączy się ze sobą najlepiej, tzn. sprzęt idealny do astrofoto kiepsko będzie się spisywał w wizualu i odwrotnie.

 

Myślałeś już chociażby o akcesoriach, jakie chciałbyś dokupić sobie do teleskopu? Chociażby okulary... wątpię, abyś zadowolił się na dłuższą metę kitowcami... Pozostaje jeszcze kwestia szukacza i osłony teleskopu przed wilgocią podczas nocnych obserwacji... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Byłem w bardzo podobnej sytuacji jak kolega Palmost. Do decyzji o kupnie teleskopu dojrzewałem przez 2 lata. Mam lornetkę 20x80 od 4 lat. Od mniej więcej roku czuję, że doszedłem do granicy obserwacji tą lornetką. Zobaczyłem już większość obiektów z możliwych do zaobserwowania z mojej miejscówki (25 km na wschód od Białegostoku). Nie jestem w stanie uciec od LP. Myśli o teleskopie zaczęły się dlatego, że można go używać z różnymi filtrami. Podstawowy dylemat dobson czy paralaktyk rozwiązałem w sposób następujący:
    1 gdybym wybrał paralaktyk, miałbym możliwość fotografii, ale musiałbym zgodzić się na mniejsze lustro. Możliwość fotografii nie powinna się zmarnować. Należałoby poświęcić czas na naświetlanie klatek, obróbkę zdjęć oraz finanse na rozbudowę sprzętu (napędy, prowadzenie, modyfikację aparatu itd.) Czy będę miał więcej czasu niż teraz? Nie. Czy poświęcę więcej środków już po zakupie teleskopu? Napewno nie w ciągu 12 miesięcy najbliższych miesięcy.
    2 wybór dobsona - maksymalne lustro w danej granicy finansowej to zysk. Minus dla mnie: konieczność ręcznego prowadzenia za uciekającymi obiektami. W stellarium zasymulowałem sobie ustawienia okularu, ogniskowej i lustra. Okazało się, ze ruch obiektów w okularze 10mm jest na tyle powolny, że nie uciążliwy podczas obserwacji. Krótszych ogniskowych nie przewiduję w najbliższym czasie ponieważ jak sądzę do ich satysfakcjonującego wykorzystania potrzebny jest dobry seeing, w przeciwnym razie obraz jest rozmyty i drgający.
    Wybór drugiej opcji okazał się więc naturalną kontynuacją mojej dotychczasowej astro-działalności. Lubiłem wyszukiwać i wpatrywać się w wybrane obiekty: przede wszystkim DS-y ale również planety (księżyce, fazy pierścienie) i nadal będę to robił - w rozszerzonym zakresie.
    Ostatecznie zdecydowałem się na: Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube (N-254/1250 ROZSUWANY) z kitowymi okularami 10 i 25 mm i dodatkowo filtrem UHC. Cena nie przekroczyła 2500 zł brutto za nowy zestaw. Teleskop mam od dwóch tygodni. Pierwsze wrażenia z trawnika pod blokiem są następujące:
- ruch obiektów na przykładzie Jowisza (jest nisko, więc ruch najszybszy) w okularze 10mm - akceptowalny. Co kilka sekund należy tubę popchnąć minimalnie w prawo, czasem lekko skorygować w pionie.
- księżyc w pełni jest za jasny, razi w oko.
- nie należy lekceważyć czasu, który jest potrzebny na schłodzenie lustra do temperatury otoczenia.
- filtr UHC mało przydaje się w warunkach miejskich i przy księżycu bliskim pełni. Nieznacznie poprawia kontrast mgławicy np. M8.
Wiem, co i jak widać w teleskopie 12" poza miastem. Od mojej tuby 10" spodziewam się podobnych wrażeń. Gdyby było dużo gorzej - dam znać. Póki co czekamy na ciemne i pogodne noce.

Co do fotografii sądzę, że jeżeli w przyszłości zyskam czas i chęć na jej wykonywanie, to zastosuję platformę paralaktyczną.

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Obserwowałem Saturna niedawno kupionym teleskopem 10". Przy powiększeniu około 300x widać kilka księżyców, przerwę cassinieniego, światłocień na powierzchni planety (może to był cień na pierścieniach). Wrażenia są bardzo pozytywne. Filtr uhc nie daje póki co zadowalających rezultatów. Jest wyraźniejszy kontrast (M8, M17,M57), ale pozostaje wrażenie braku ostrości. Poza tym przeszkadza to, że gwiazdy migają na różne kolory (różowy, zielony). Wspomniany brak ostrości mógł wynikać z braku kolimacji. Dopiero wczoraj okazało się, że w rozsuwanym teleskopie trzeba uważać na kolimację podczas rozsuwania i blokowania prowadnic. Wykonałem samodzielnie kolimator z fabrycznej zaślepki do redukcji. Podczas rozsuwania tuby zaglądałem w ten kolimator i zauważyłem, że przed zablokowaniem luzy są wystarczające aby przesunięcie osi optycznej było rzędu kilku milimetrów. Istnieje ryzyko zablokowania w niewłaściwej pozycji pomimo wcześniejszego prawidłowego ustawienia lustra.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.