Skocz do zawartości

CMOS'y w natarciu - 16 bit / Mono / FF / BSI


Marek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zapadła cisza w temacie nowych sensorów i kamer astro na nich opartych. Ale okazało się, że już za rogiem czai się coś, na co wielu astro-fotografów czekało. 

 

Pierwszą jaskółką jest QHY600, której sercem jest matryca Sony IMX455 lub IMX551, o następujących kluczowych cechach:

- rozmiar FF 36x24mm

- pixel 3.76 um

- 60 Mpix

- BSI

- 16 bit ADC

- Mono / kolor

- bin 2x2 - 7.5 um, 18 bit

 

Więcej o kamerze na stronie producenta:

https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=94&id=55&cut=1

 

Co ciekawe oba sensory (IMX455 oraz IMX551) nie zostały jeszcze oficjalnie zaprezentowane. O planach wydawniczych Sony można poczytać tutaj:

https://www.sonyalpharumors.com/the-full-new-generation-sony-8k-sensor-and-codec-specs/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, wessel napisał:

Komputer do obróbki tego musiałby być w pakiecie :)

Myślę, że tak realnie to tylko do użytku w bin 2, bo nie wiem jaka optyka poradzi sobie z tak małym pixelem na FF. A wtedy parametry czujnika (studnia, QE, szum) są naprawdę zachęcające, no i waga pliku znośna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Grzędziel napisał:

bo nie wiem jaka optyka poradzi sobie z tak małym pixelem na FF

Myślę że to nie jest problem optyki, tylko rączek które ją skłądają, ew stabilności połączenia obiektyw - kamera. Bo jakoś 13 elementowy obiektyw przy światlosile f/1.4 potrafi pracować tak w rogu pełnoklatkowej matrycy 42 Mpix:

Sony-24mm-f14-GM-Review-Astro-Landscape-Nightscape-Lens-051-Sharpness-Resolution.jpg

"Kreski" pochodzą raczej z 8 sek ekspozycji ze statywu. Crop w skali 100%

https://www.slrlounge.com/sony-24mm-f-1-4-gm-review-new-benchmark-of-fast-aperture-wide-angle-lenses/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Poczekamy aż ktoś poza qhy zacznie używać tym matryc. O kamerach z matrycami gsense coś słychać? Kiedyś pokazali jakieś 2 rozmazane klatki, że niby działa i od tej pory cisza.

 

Fajnie to wygląda na papierze, ale byłbym wdzięczny za coś z normalnym pikselem, nie każdego stać na teleskop w cenie samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

Fajnie to wygląda na papierze, ale byłbym wdzięczny za coś z normalnym pikselem, nie każdego stać na teleskop w cenie samochodu.

Przy minimalnym szumie odczytu cmosa, nawet jeśli nie będzie bin sprzętowego, można by tą kamerę traktować tak jakby miała 2x większe piksele. Wtedy zostajesz przy "normalnych" teleskopach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Przy minimalnym szumie odczytu cmosa, nawet jeśli nie będzie bin sprzętowego, można by tą kamerę traktować tak jakby miała 2x większe piksele. Wtedy zostajesz przy "normalnych" teleskopach.

Nie, nie można. Już to czytałem przy poprzedniej rewolucji. Studnia, a co za tym idzie dynamika, tych połączonych pikseli jakoś nie rośnie podczas zmniejszania rozdzielczości zdjęcia w PSie.

 

Zobaczymy jeszcze jak te matryce będą się grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Studnia, a co za tym idzie dynamika, tych połączonych pikseli jakoś nie rośnie podczas zmniejszania rozdzielczości zdjęcia w PSie.

Nie rośnie. Ale już wcześniej zmniejszyła się ilość światła, jaka wpadła do piksela, więc efekt mamy ten sam. Po prostu stawiamy 4 mniejsze wiadra zamiast 1 dużego :) Czyli mówiąc inaczej, 2x mniejszy piksel cmosowy nasyca się 4x wolniej, niż większy piksel ccd, więc mniejsza studnia jest rekompensowana.

 

Zresztą zupełnie nie rozumiem tego biadolenia na małą studnię cmosa. Wg mnie (mogę się mylić) studnia w gruncie rzeczy jest nam potrzebna tylko do tego, żebyśmy mogli oddalić się od szumu odczytu (aby stał się on pomijalnie mały procentowo). Skoro więc w cmos szum odczytu jest znacznie mniejszy, to możemy śmiało skrócić pojedynczą ekspozycję, utrzymując wciaż dobry odstęp od szumu, a jednocześnie nie przepalimy gwiazd przez mniejszą studnię.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

Nie rośnie. Ale już wcześniej zmniejszyła się ilość światła, jaka wpadła do piksela, więc efekt mamy ten sam. Po prostu stawiamy 4 mniejsze wiadra zamiast 1 dużego :) Czyli mówiąc inaczej, 2x mniejszy piksel cmosowy nasyca się 4x wolniej, niż większy piksel ccd, więc mniejsza studnia jest rekompensowana.

 

Zresztą zupełnie nie rozumiem tego biadolenia na małą studnię cmosa. Wg mnie (mogę się mylić) studnia w gruncie rzeczy jest nam potrzebna tylko do tego, żebyśmy mogli oddalić się od szumu odczytu (aby stał się on pomijalnie mały procentowo). Skoro więc w cmos szum odczytu jest znacznie mniejszy, to możemy śmiało skrócić pojedynczą ekspozycję, utrzymując wciaż dobry odstęp od szumu, a jednocześnie nie przepalimy gwiazd przez mniejszą studnię.

Bining sprzętowy daje nam jeden szum odczytu przy zczytywaniu elektronów z kilku pikseli. "Bining programowy" to zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia, jakoś nie widzę tu analogii poza efektywnie mniejszą rozdzielczością w obu przypadkach :) Nie biadolę na małą studnię cmosów, moja kamera pewnie i tak ma mniejszą ;) Biadolę na to, że już zachwycamy się zdjęciami z podobno rewolucyjnych kamer których jeszcze nawet producent nie uruchomił.

 

A tak mały piksel to pułapka na którą łapie się mnóstwo ludzi. Fajnego wiaderka na fotony do tego nie podepniesz, bo chcąc czy nie chcąc będziesz walczył ze skalą na którą mało kto jest przygotowany i to na FF!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Bining sprzętowy daje nam jeden szum odczytu przy zczytywaniu elektronów z kilku pikseli. "Bining programowy" to zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia, jakoś nie widzę tu analogii poza efektywnie mniejszą rozdzielczością w obu przypadkach :)

Tak, prawdziwy binning daje nam zysk na szumie odczytu, ale w przypadku cmos ten zysk jest już mały (bo szum jest na starcie minimalny).

Ze studnią chodzi mi o to, że powinna być rozważana łącznie z wielkością piksela. Tzn jeśli jest ona mniejsza proporcjonalnie do zmniejszenia powierzchni piksela, to będzie wciąż jakby taka sama. Zmniejsza się studnia, ale zmniejsza się też ilość światła do niej wpadająca.

31 minut temu, Krzychoo226 napisał:

zachwycamy się zdjęciami z podobno rewolucyjnych kamer których jeszcze nawet producent nie uruchomił.

Ja tam się nie zachwycam :) Cieszy mnie, że pojawi się kamera cmos FF, bo to coś nowego, a jeszcze bardziej mnie cieszy, że wreszcie pojawi się nowa, duża matryca mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Uważam, że sCMOS z dużym pikselem to lepsze rozwiązanie:

https://www.flicamera.com/kepler/16803vs4040.html

Duży piksel, szybki odczyt...

To raczej coś podobnego do GSense - CMOS do zastosowań profesjonalnych/naukowych ale nie dokładnie te technologie, które użyto w oryginalnych sCMOSach (do tego wtedy stosuje się pełną nazwę z "R"). Niektórzy twórcy kamera próbowali podpinać "scientific cmos" pod zwykłe matryce Sony. Prawdziwe sCMOS i EMCCD byłyby w kamera z dość zaawansowanym systemem chłodzenia dla zapewnienia dobrej jakości obrazu (jednorodności). Plus oprogramowanie. QHY ma kamerki z tymi matrycami GSense - 4-5 tysięcy dolarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, riklaunim napisał:

To raczej coś podobnego do GSense

Nazywajmy to jak chcemy ;)

Natomiast duży piksel to jedyna szansa, żeby zużytkować naprawdę duże lustra (np. 12" f/6 da graniczną skalę 1"/px)  do astrofotografii DS.... Lub US, lub fotometrii, lub krótkoczasowego DS.

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Nazywajmy to jak chcemy ;)

Natomiast duży piksel to jedyna szansa, żeby zużytkować naprawdę duże lustra (np. 12" f/6 da graniczną skalę 1"/px)  do astrofotografii DS.... Lub US, lub fotometrii, lub krótkoczasowego DS.

 

GSense to chińskie CMOSy - duży piksel, wysokie osiągi, kosmiczna cena. https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=138&id=47

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.