Jump to content

CMOS'y w natarciu - 16 bit / Mono / FF / BSI

Recommended Posts

Ostatnio zapadła cisza w temacie nowych sensorów i kamer astro na nich opartych. Ale okazało się, że już za rogiem czai się coś, na co wielu astro-fotografów czekało. 

Pierwszą jaskółką jest QHY600, której sercem jest matryca Sony IMX455 lub IMX551, o następujących kluczowych cechach:

- rozmiar FF 36x24mm

- pixel 3.76 um

- 60 Mpix

- BSI

- 16 bit ADC

- Mono / kolor

- bin 2x2 - 7.5 um, 18 bit

Więcej o kamerze na stronie producenta:

https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=94&id=55&cut=1

Co ciekawe oba sensory (IMX455 oraz IMX551) nie zostały jeszcze oficjalnie zaprezentowane. O planach wydawniczych Sony można poczytać tutaj:

https://www.sonyalpharumors.com/the-full-new-generation-sony-8k-sensor-and-codec-specs/

• Like 2
22 minuty temu, kubaman napisał:

przecież to jest news z marca

Forumowa wyszukiwarka nie zwróciła żadnych wyników na hasła IMX455, OHY600 czy ASI6200 więc stwierdziłem, że podzielę się ciekawym OLD newsem ;)

45 minut temu, wessel napisał:

Komputer do obróbki tego musiałby być w pakiecie :)

Myślę, że tak realnie to tylko do użytku w bin 2, bo nie wiem jaka optyka poradzi sobie z tak małym pixelem na FF. A wtedy parametry czujnika (studnia, QE, szum) są naprawdę zachęcające, no i waga pliku znośna.

23 minuty temu, Grzędziel napisał:

bo nie wiem jaka optyka poradzi sobie z tak małym pixelem na FF

Myślę że to nie jest problem optyki, tylko rączek które ją skłądają, ew stabilności połączenia obiektyw - kamera. Bo jakoś 13 elementowy obiektyw przy światlosile f/1.4 potrafi pracować tak w rogu pełnoklatkowej matrycy 42 Mpix:

Sony-24mm-f14-GM-Review-Astro-Landscape-Nightscape-Lens-051-Sharpness-Resolution.jpg

"Kreski" pochodzą raczej z 8 sek ekspozycji ze statywu. Crop w skali 100%

https://www.slrlounge.com/sony-24mm-f-1-4-gm-review-new-benchmark-of-fast-aperture-wide-angle-lenses/

• 1 month later...

Poczekamy aż ktoś poza qhy zacznie używać tym matryc. O kamerach z matrycami gsense coś słychać? Kiedyś pokazali jakieś 2 rozmazane klatki, że niby działa i od tej pory cisza.

Fajnie to wygląda na papierze, ale byłbym wdzięczny za coś z normalnym pikselem, nie każdego stać na teleskop w cenie samochodu.

4 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

Fajnie to wygląda na papierze, ale byłbym wdzięczny za coś z normalnym pikselem, nie każdego stać na teleskop w cenie samochodu.

Przy minimalnym szumie odczytu cmosa, nawet jeśli nie będzie bin sprzętowego, można by tą kamerę traktować tak jakby miała 2x większe piksele. Wtedy zostajesz przy "normalnych" teleskopach.

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Przy minimalnym szumie odczytu cmosa, nawet jeśli nie będzie bin sprzętowego, można by tą kamerę traktować tak jakby miała 2x większe piksele. Wtedy zostajesz przy "normalnych" teleskopach.

Nie, nie można. Już to czytałem przy poprzedniej rewolucji. Studnia, a co za tym idzie dynamika, tych połączonych pikseli jakoś nie rośnie podczas zmniejszania rozdzielczości zdjęcia w PSie.

Zobaczymy jeszcze jak te matryce będą się grzać.

31 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Studnia, a co za tym idzie dynamika, tych połączonych pikseli jakoś nie rośnie podczas zmniejszania rozdzielczości zdjęcia w PSie.

Nie rośnie. Ale już wcześniej zmniejszyła się ilość światła, jaka wpadła do piksela, więc efekt mamy ten sam. Po prostu stawiamy 4 mniejsze wiadra zamiast 1 dużego :) Czyli mówiąc inaczej, 2x mniejszy piksel cmosowy nasyca się 4x wolniej, niż większy piksel ccd, więc mniejsza studnia jest rekompensowana.

Zresztą zupełnie nie rozumiem tego biadolenia na małą studnię cmosa. Wg mnie (mogę się mylić) studnia w gruncie rzeczy jest nam potrzebna tylko do tego, żebyśmy mogli oddalić się od szumu odczytu (aby stał się on pomijalnie mały procentowo). Skoro więc w cmos szum odczytu jest znacznie mniejszy, to możemy śmiało skrócić pojedynczą ekspozycję, utrzymując wciaż dobry odstęp od szumu, a jednocześnie nie przepalimy gwiazd przez mniejszą studnię.

Edited by MateuszW
7 minut temu, MateuszW napisał:

Nie rośnie. Ale już wcześniej zmniejszyła się ilość światła, jaka wpadła do piksela, więc efekt mamy ten sam. Po prostu stawiamy 4 mniejsze wiadra zamiast 1 dużego :) Czyli mówiąc inaczej, 2x mniejszy piksel cmosowy nasyca się 4x wolniej, niż większy piksel ccd, więc mniejsza studnia jest rekompensowana.

Zresztą zupełnie nie rozumiem tego biadolenia na małą studnię cmosa. Wg mnie (mogę się mylić) studnia w gruncie rzeczy jest nam potrzebna tylko do tego, żebyśmy mogli oddalić się od szumu odczytu (aby stał się on pomijalnie mały procentowo). Skoro więc w cmos szum odczytu jest znacznie mniejszy, to możemy śmiało skrócić pojedynczą ekspozycję, utrzymując wciaż dobry odstęp od szumu, a jednocześnie nie przepalimy gwiazd przez mniejszą studnię.

Bining sprzętowy daje nam jeden szum odczytu przy zczytywaniu elektronów z kilku pikseli. "Bining programowy" to zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia, jakoś nie widzę tu analogii poza efektywnie mniejszą rozdzielczością w obu przypadkach :) Nie biadolę na małą studnię cmosów, moja kamera pewnie i tak ma mniejszą ;) Biadolę na to, że już zachwycamy się zdjęciami z podobno rewolucyjnych kamer których jeszcze nawet producent nie uruchomił.

A tak mały piksel to pułapka na którą łapie się mnóstwo ludzi. Fajnego wiaderka na fotony do tego nie podepniesz, bo chcąc czy nie chcąc będziesz walczył ze skalą na którą mało kto jest przygotowany i to na FF!

25 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Bining sprzętowy daje nam jeden szum odczytu przy zczytywaniu elektronów z kilku pikseli. "Bining programowy" to zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia, jakoś nie widzę tu analogii poza efektywnie mniejszą rozdzielczością w obu przypadkach :)

Tak, prawdziwy binning daje nam zysk na szumie odczytu, ale w przypadku cmos ten zysk jest już mały (bo szum jest na starcie minimalny).

Ze studnią chodzi mi o to, że powinna być rozważana łącznie z wielkością piksela. Tzn jeśli jest ona mniejsza proporcjonalnie do zmniejszenia powierzchni piksela, to będzie wciąż jakby taka sama. Zmniejsza się studnia, ale zmniejsza się też ilość światła do niej wpadająca.

31 minut temu, Krzychoo226 napisał:

zachwycamy się zdjęciami z podobno rewolucyjnych kamer których jeszcze nawet producent nie uruchomił.

Ja tam się nie zachwycam :) Cieszy mnie, że pojawi się kamera cmos FF, bo to coś nowego, a jeszcze bardziej mnie cieszy, że wreszcie pojawi się nowa, duża matryca mono.

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Uważam, że sCMOS z dużym pikselem to lepsze rozwiązanie:

https://www.flicamera.com/kepler/16803vs4040.html

Duży piksel, szybki odczyt...

To raczej coś podobnego do GSense - CMOS do zastosowań profesjonalnych/naukowych ale nie dokładnie te technologie, które użyto w oryginalnych sCMOSach (do tego wtedy stosuje się pełną nazwę z "R"). Niektórzy twórcy kamera próbowali podpinać "scientific cmos" pod zwykłe matryce Sony. Prawdziwe sCMOS i EMCCD byłyby w kamera z dość zaawansowanym systemem chłodzenia dla zapewnienia dobrej jakości obrazu (jednorodności). Plus oprogramowanie. QHY ma kamerki z tymi matrycami GSense - 4-5 tysięcy dolarów.

7 godzin temu, riklaunim napisał:

To raczej coś podobnego do GSense

Nazywajmy to jak chcemy ;)

Natomiast duży piksel to jedyna szansa, żeby zużytkować naprawdę duże lustra (np. 12" f/6 da graniczną skalę 1"/px)  do astrofotografii DS.... Lub US, lub fotometrii, lub krótkoczasowego DS.

Edited by Behlur_Olderys
W dniu 20.08.2019 o 14:17, Krzychoo226 napisał:

O kamerach z matrycami gsense coś słychać? Kiedyś pokazali jakieś 2 rozmazane klatki, że niby działa i od tej pory cisza.

Tak słychać - w FLI sprzedają się całkiem nieźle, choć drogie jak pies.

14 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Nazywajmy to jak chcemy ;)

Natomiast duży piksel to jedyna szansa, żeby zużytkować naprawdę duże lustra (np. 12" f/6 da graniczną skalę 1"/px)  do astrofotografii DS.... Lub US, lub fotometrii, lub krótkoczasowego DS.

GSense to chińskie CMOSy - duży piksel, wysokie osiągi, kosmiczna cena. https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=138&id=47