Skocz do zawartości

Czy potrzebuję filtra IR-Cut do astrofotografii?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Chciałbym się zapytać co jest przyczyną takich zamglonych zdjęć i w ogóle brzydkich gwiazdek. Zrzucam winę na modyfikowany aparat i tu moje pytanie: czy dokupić sobie jakiś IR-Cut?

Mam modyfikację C z obrazka. Aparat Canon 1100D. 

spectrum_mod-744x372.jpg 

Przykładowe zdjęcie:

comment_Z3EGB03dlHCOAfF28XhJjoVPROJEkRIw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz żadnego filtra po modyfikacji i używasz obiektywu foto (refraktora) , to potrzebujesz ir cut.

Co do gwiazdek to nie wiem co masz dokładnie na myśli ?. Kształt jasnych gwiazd wynika z nieidealnie kołowej przesłony (widać dyfrakcję na listkach przesłony). Można zrobić maskę kołową o odpowiedniej średnicy.  W rogach to jakieś aberracje pewnie koma. Ogólne "zamglenie" może wynikać z braku filtra ir (najprawdopodobniej), ewentualnie aberracji sferycznej, słabo ustawionej ostrości. Co to za obiektyw ?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście spajki na gwiazdach są efektem przymknięcia przysłony obiektywu. Jednak na nierównomierny i nieładny kształt gwiazd wpływ ma nie tylko optyka i błędy w prowadzeniu . Na zdjęciu widać dosyć mocny procesing , który znacząco wpływa na taki wygląd gwiazd . Domyślam się że między innymi zmniejszałeś gwiazdki , jak również dosyć mocno wyciągałeś sygnał krzywymi . 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, astrocola napisał:

Carl Zeiss Jena Sonnar MC 135/3.5
Tutaj jakieś 5.6
Nie chodzi mi o kształt tylko takie zamulenie ich, jak zrobić maskę kołową?

Otwór względny obiektywu można ograniczyć na wejściu do obiektywu poprzez maskę z wyciętym idealnym kołem o mniejszej średnicy niż soczewka obiektywu. Średnicę dobrać tak, aby nie było widać spajków od listków przesłony. Gwiazdy będą okrągłe. Technika dowolna wyciąć z papieru, wydrukować w 3d, zmodyfikować zaślepkę...

Zamulenie najprawdopodobniej wynika z braku filtra ir. Obiektywy są korygowane na pasmo widzialne. Jak dodajesz IR, który matryca rejestruje, to ta długość fali ma ostrość w innym miejscu niż pozostałe barwy więc robi się mydło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Zorg7 napisał:

Obiektywy są korygowane na pasmo widzialne. Jak dodajesz IR, który matryca rejestruje, to ta długość fali ma ostrość w innym miejscu niż pozostałe barwy więc robi się mydło.

To akurat wiem, więc kupię ten filtr IR

Jak dam na przód obiektywu tą przysłonę to nie będzie winiety?

Edytowane przez astrocola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, astrocola napisał:

To akurat wiem, więc kupię ten filtr IR

Jak dam na przód obiektywu tą przysłonę to nie będzie winiety?

A czy podczas modyfikacji oryginalny filtr był zastąpiony filtrem Baadera? Bo jeśli tak to IR cut jest zdaje się nie potrzebny. Taki filtr baadera rozszerza czułość do długości fali 656,3 nm (H-alfa) a IR zaczyna się od 780 nm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mateusz_D napisał:

A czy podczas modyfikacji oryginalny filtr był zastąpiony filtrem Baadera? Bo jeśli tak to IR cut jest zdaje się nie potrzebny. Taki filtr baadera rozszerza czułość do długości fali 656,3 nm (H-alfa) a IR zaczyna się od 780 nm.

Jakbym miał Baadera to bym nawet pytania nie zadawał. Moja to modyfikacja C.
Bez Baadera, IR-Cut warto dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez filtra UV IR będziesz miał wielkie gwiazdki. Nie jest to problem o ile stosujesz ktorkie ogniskowe - załóżmy do 100mm. Powyżej robi się problem.  Pomimo prawidłowo ustawionej ostrości gwiazdki wychodzą placki. 

 

Ogólnie jestem mocno zniesmaczony tym że wogole tak ktokolwiek wykonuje mod i nie informuje o konsekwencjach nie instalowania baadera. Dlaczego? Poprostu tak taniej, szybciej i mniej roboty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tayson napisał:

Ogólnie jestem mocno zniesmaczony tym że wogole tak ktokolwiek wykonuje mod i nie informuje o konsekwencjach nie instalowania baadera. Dlaczego? Poprostu tak taniej, szybciej i mniej roboty. 

Szybciej i mniej roboty to nie jest argument. Przeważnie filtra nie dają osoby, które same modyfikują aparat warty 300-500zł. Filtr BCF kosztuje 200-250zł, więc stanowi spory koszt w odniesieniu do całości. Tańszy jest filtr IR np. GSO 2" za 80zł (raczej do teleskopu niż obiektywu foto). Po prostu niektórzy mają bardzo ograniczony budżet na to hobby...

Edytowane przez Zorg7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson nawet na stronie, Astrofotografia jest napisane

 

"Pierwsze dwie metody dają niemal identyczne rezultaty i osobiście polecam metodą bez filtra baader, który zwiększa tylko koszt modyfikacji" 

 

Sam byłem przekonany że bez filtra będzie fajnie az 2 tygodnie temu zrobiłem w pięknym miejscu zdjęcia bez filtra. 10 min klatka fwhm 8.5... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupie pytanie - a temat mnie interesuje bo też 'właśnie mi się przerabia' canon na opcję 'C' - to nie jest tak że filtr UV/IR cut potrzebny jest tylko przy modyfikacji full spectrum ? To znaczy że co, jak używa się kolorowych astrokamerek które przecież przepuszczają h-alpha 'fabrycznie' to też trzeba stosować ten filtr z refraktorami/obiektywami ? :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kolorowej kamerze mam przez cały czas filtr UV/IR cut. 

Nikon D810A (dedykowany do astrofotografii), ma również odcięte pasmo IR, ale przepuszcza H-a:

 

Dzięki przeprojektowanemu filtrowi odcinającemu podczerwień, Nikon D810A wykazuje czterokrotnie większą czułość na linię widmową "H-alfa" (długość fali około 656 nm) niż model D810. Ta wyspecjalizowana cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa stanowi wyjątkowe narzędzie dla fotografów, umożliwiając im rejestrowanie na zdjęciach prawdziwych barw cudownych obiektów, które kryją się w głębinach kosmosu, bez konieczności modyfikowania aparatu.
 

https://www.nikon.pl/pl_PL/product/discontinued/digital-cameras/2018/d810a

 

Rejestrowałem Księżyc na ASI071 bez filtra, nie mogłem prawidłowo zbalansować kolorów. Z filtrem jest to kilka kliknięć. 

Podobne pytanie z CN, mowa też o IDASach, 

 

https://www.cloudynights.com/topic/611409-do-i-need-a-filter-with-a-zwo-asi071mc-pro/

 

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem swoje zdjęcia z canona 450D bez filtra baadera i nie było tak źle jeśli chodzi o wielkość gwiazdek, możesz zobaczyć klikając na mój profil i moje tematy.

 

Mydło na twoich zdjęciach wynika z obiektywu.

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony właśnie jak teraz siadłem na spokojnie i poszukałem, to znalazłem że np. charakterystyka filtra uv/ir cut astronomika prezentuje się jak poniżej. No i na moje to z obrazka wyżej wynika że spektrum które łapie matryca aparatu przerobionego 'wariantem C' zawiera się w tym co przepuszczają filtry astronomika. Ale może czegoś nie rozumiem. Plus zapewne teoria teorią, a praktyka swoje, poczekam aż mi przyjdzie aparat ;)

astronomik-8h00-lx-filter-kurven-1000.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowszych aparatach ten fabryczny filtr bywa dzielony na dwie części. Wystarczy zdemontować jedną część, bo druga część fabrycznego filtra ma charakterystykę podobną do BCF (nie blokuje h-alpha a odcina ir). W takim przypadku nie potrzeba kupować filtra Baadera. Jeżeli nie zostawiamy nic z fabrycznego filtra, to dodatkowy filtr trzeba stosować przy pracy z refraktorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.