Skocz do zawartości

Czy potrzebuję filtra IR-Cut do astrofotografii?


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, robicie straszne zamieszanie. Modyfikacja wariantem "C" nie wymaga filtra IRCut, bo jeden z fabrycznych filtrów, jakie pozostawiamy na matrycy, ma już charakterystykę IRCut, co zresztą widać doskonale na zaprezentowanym spektrum.

Potwierdza się również to, co jest napisane na astronie Astrofotografia.pl - dodanie filtra BCF nic nie daje w aparacie z dwoma oddzielnymi filtrami. BCF ma zastosowanie albo do aparatów ze złączonymi filtrami (takie aparaty można przerobić tylko na full spectrum i trzeba BCFa), albo jeśli matryca nie ma możliwości regulacji, a chcemy zapewnić ostrzenie w obiektywach.

Warto pamiętać, że dodanie BCF (zazwyczaj? zawsze?) powoduje odblaski, więc lepiej go unikać, jeśli nie jest konieczny.

Ja modyfikowałem Nikona D750, poprzez usunięcie jednego z dwóch filtrów i nie zakładałem BCF ani IRCura, a gwiazdki z obiektywu są idealne.

W dniu 9.07.2019 o 11:21, astrocola napisał:

Carl Zeiss Jena Sonnar MC 135/3.5
Tutaj jakieś 5.6

Myślę, że odpowiedzią na pytanie jest słaby obiektyw. Chyba że robiłeś testy przed i po modzie? Choć tu akurat nawet dodanie dalekiej czerwieni (tego, co przepuści też IRCut) może już zwiększyć aberrację chromatyczną.

22 minuty temu, abo napisał:

A się dopytam ;) Czy jakieś obiekty świecą w bliskiej podczerwieni ale poza H-alfa?

Nie słyszałem o takich. Raczej w IR wszystko wygląda praktycznie tak samo jak w R. Ale może ktoś znalazł jakiś ciekawy wyjątek?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW Widzisz ja zmodowałem sobie 1100d i gwiazdek nie mam idealnych ani trochę są zwyczajnie za duże. Samo zdjęcie też wygląda dużo gorzej. Gdy założę CLS CCD, gwiazdy wyglądają już normalnie, a gdy robie bez mam po prostu o 1/3 większe gwiazdy przy expo 600s. Niestety nie mam porównania do subów 600s na 1100d unmod. Jedynie mógłbym zrobić to na 50d. 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, danon napisał:

@MateuszW Widzisz ja zmodowałem sobie 1100d i gwiazdek nie mam idealnych ani trochę są zwyczajnie za duże. Samo zdjęcie też wygląda dużo gorzej. Gdy założę CLS CCD, gwiazdy wyglądają już normalnie, a gdy robie bez mam po prostu o 1/3 większe gwiazdy przy expo 600s. Niestety nie mam porównania do subów 600s na 1100d unmod. Jedynie mógłbym zrobić to na 50d. 

Podstawowe pytanie czy zmodyfikowałeś na full spektrum czy na C jak na obrazku (filtr dzielony). 

Ja mam dwa Nikony d5100, które zmodyfikowałem na dwa różne sposoby:

1) Full spektrum i dodany bezpośrednio na matrycy filtr BCF od Baadera

2) Full spektrum i dodany clip-in filter IR-cut Baadera ( szkło od filtru 1.25 cala włożone w mocowanie wydrukowane na 3D)

W obu przypadkach zdjęcia nie są idealne, z korzyścią dla opcji pierwszej. Na jasnych gwiazdach potrafią pojawić się odblaski lub halo, a w opcji drugiej, z racji, że oprawka nie zakrywa boku szkła filtra, pojawiła mi się brzydka koma (mocowanie do przeprojektowania w najbliższym czasie). 

Póki co, mój d5100 najlepiej sobie radzi, kiedy zamiast jakiegokolwiek filtru IR-cut, daje filtr clip Optolong L-pro. W moim mniemaniu odcina IR, LP oraz nie powoduje odblasków. Ja na razie stawiam na full spectrum i L-pro :)

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, danon napisał:

@MateuszW Widzisz ja zmodowałem sobie 1100d

Ty masz mod full spectrum. Może dlatego?

 

4 godziny temu, MateuszW napisał:

dodanie filtra BCF nic nie daje w aparacie z dwoma oddzielnymi filtrami. BCF ma zastosowanie albo do aparatów ze złączonymi filtrami (takie aparaty można przerobić tylko na full spectrum i trzeba BCFa), albo jeśli matryca nie ma możliwości regulacji, a chcemy zapewnić ostrzenie w obiektywach.

Da się gdzieś sprawdzić jakie filtry są w różnych aparatach?

Edytowane przez astrocola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, danon napisał:

@MateuszW Widzisz ja zmodowałem sobie 1100d i gwiazdek nie mam idealnych ani trochę są zwyczajnie za duże.

No właśnie, tak jak koledzy piszą wyżej, masz prawdopodobnie moda na full spectrum, bo aparat miał oba filtry złączone, tak jak pisałem. Proszę, czytaj ze zrozumieniem, bo właśnie o ten szczegół się cała sprawa rozchodzi.

4 minuty temu, astrocola napisał:

Da się gdzieś sprawdzić jakie filtry są w różnych aparatach?

Jest strona https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials z instrukcją rozbierania aparatów. Najczęściej da się wydedukować ze zdjęć, jaki tam siedzi filtr, ale nie zawsze jest to jednoznaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ogólnie ma sie tak. Ja modowałem sobie sam, a @astrocola miał z astrofotografia.pl. Ja olałem baadera bo przeczytałem, że nie warto. Mi chodzi tylko o jedno. Ja robiłem sam więc, tak mogłem zrobić full spectrum, tylko czy modyfikując u Michała, on sam nie powinien wiedzieć, kiedy trzeba a kiedy nie? Ja sądziłem, że jak inni w 1100d nie mają to i ja nie musze, dlatego zabrałem się za to sam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, danon napisał:

Sprawa ogólnie ma sie tak. Ja modowałem sobie sam, a @astrocola miał z astrofotografia.pl. Ja olałem baadera bo przeczytałem, że nie warto. Mi chodzi tylko o jedno. Ja robiłem sam więc, tak mogłem zrobić full spectrum, tylko czy modyfikując u Michała, on sam nie powinien wiedzieć, kiedy trzeba a kiedy nie? Ja sądziłem, że jak inni w 1100d nie mają to i ja nie musze, dlatego zabrałem się za to sam. 

Wszystko zależy od zastosowań, do czego będziesz używać tej lustrzanki, z jakim sprzętem, z jakimi filtrami. Nie ma prostej opcji trzeba lub nie trzeba. 

Jeśli na full spektrum masz nieostre zdjęcie, dodaj filtr, ale możesz mieć problem z halo, jeśli satysfakcjonuje Cię gwiazdy na Twoim sprzęcie, bo masz jakiś dodatkowy filtr w teleskopie czy przed obiektywem - olej Baadera, prosta sprawa. 

Edytowane przez sidiouss
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.