Skocz do zawartości

Zbieranie materiału z filtrem anty LP - Tak czy Nie?


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu nad tym się zastanawiam. Zdjęcia robię na ogół w tym samym miejscu, niebo jest tam bardzo fajne, ale od zachodu np. biją światła pobliskiej fabryki, od północy sąsiad ma oświetlany ogródek od 22:00 do 4:00. I tu pytanie, czy robienie zdjęć z filtrem LP jest ok czy nie? Z jednej strony odcina sporo zanieczyszczenia światłem, z drugiej słyszałem tu i tam, że daje to nienaturalne kolory. Do tego jak wygląda sprawa z modyfikowanym DSLR? I bez filtrów walka z balansem kolorów jest niełatwa - czy taki filtr coś zmienia w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo więcej walki z balansem ale masz chociaż jakiś materiał. Ja bez filtra alp nie dałbym rady w ogóle robić. Wiadomo że wolałbym bez ale nie mam możliwości. Kolory może nie zachwycają ale lepiej jest robić zdjęcia niż ich nie robić wcale lub mieć zasmiecone LP. Ewentualnie możesz robić z filtrem Ha mglawice a później jakoś dopalic RGB 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej odpowiedzieć sobie na to pytanie porównując klatki zebrane w tym samym czasie. Wielokrotnie okazywało się, że już po 120 s miałem całkowicie przeswietloną klatkę, a z filtrem alp mogłem palić dwukrotnie dłużej uzyskując ładna separacji DSa. 

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danon napisał:

https://m.imgur.com/a/a3jI1ku

 

Tu masz moje porównanie minutowej klatki na Śląsku gdzie mam paskudne LP 

:new_shocked:spora różnica. Może by to nawet otworzyło opcję na focenie z balkonu w Krakowie. Dobrze pamiętam z innego tematu, że mieszkasz w Katowicach? Ile km od centrum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@count.neverest astronomik cls ccd eos clip

 

Mam 20km do centrum a zdjęcie i tak robiłem kolejne 20km na południe od domu. M8 w tym miejscu jednak wypada akurat nad łuna miasta kolejnego więc miejscówka akurat nie wspomogla mnie za wiele jedynie to że widziałem w ogóle południowy horyzont. 

 

Sam zastanawiam się czy z filtrem lepsza miejscówka coś daje. Gdyby np zrobić w Katowicach coś w zenicie i lekko poza to jak bardzo zdjęcie by się polepszylo. Planuję dziś złapać coś i może któregoś dnia to samo w innym miejscu i sprawdzić. 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pokazuje na zdjęciu danon, tak to wygląda. Ja w ogóle nie wyciągam astronomika cls z canona. Fotografuję za miastem, ale wszędzie są gdzieś jakieś łuny światła. Po zrobieniu zdjęcia , po prostu widzisz na kompie co zrobiłeś. Możesz wprowadzać korekcje kadru itp. Kiedyś w ramach eksperymentu wyciągnąłem cls i się załamałem, że chyba canon mi się zepsuł, bo wydawało mi się ,że nic nie  zarejestrowałem :) Masz do wyboru dwa filtry tańszy astronomik cls, albo jak jesteś kasiasty Idas. Z innymi  nie kombinuj. Oba bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, M.M.M. napisał:

Jest jeszcze svbony, na alli za mniej niż 200 zł. Kupiłem niedawno, ale jeszcze zdjęć nie robiłem. Jak będę miał to się podzielę. 

 

Tutaj jest jego review: http://www.star-hunter.ru/en/svbony-cls-clip-filter-review/###

Akurat filtra z Ali bym się bał kupić. Kamerę już prędzej. Same filtry psują balans sporo a jeszcze z Ali mogą być różne cuda. Poza tym nie wiem czy do mod nie trzeba cls ccd bo samo cls to za mało 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do zastępowania filtra LP1 baaderem acf/bcf to nie polecam. Modowałem 2 body canona(550D,700D) i w każdym występował efekt kolorowego halo jak poniżej, oba zdjęcia są z filtrem cls ccd

 

m42b.jpg

z zamontowanym filtrem badera

 

m42fc.jpg

bez filtra baadera, czyli tylko zdemontowany lp1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, danon napisał:

Akurat filtra z Ali bym się bał kupić. Kamerę już prędzej. Same filtry psują balans sporo a jeszcze z Ali mogą być różne cuda. Poza tym nie wiem czy do mod nie trzeba cls ccd bo samo cls to za mało 

A dlaczego ? Zabezpieczone wszystko jak należy, owinięte w folię bąbelkową dodatkowo. Pakowanie było super w przesyłce do mnie

 

19 minut temu, danon napisał:

Same filtry psują balans sporo a jeszcze z Ali mogą być różne cuda. Poza tym nie wiem czy do mod nie trzeba cls ccd bo samo cls to za mało 

 

To rzuć okiem na ten test do którego wkleiłem linka. Są i fotki, i diagram i nawet zdjęcia porównawcze tego filtra i Baader UHC z użyciem spektroskopu. Do modowanego potrzeba CLS-CCD więc ten odpada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, cmku napisał:

a co do zastępowania filtra LP1 baaderem acf/bcf to nie polecam. Modowałem 2 body canona(550D,700D) i w każdym występował efekt kolorowego halo jak poniżej, oba zdjęcia są z filtrem cls ccd

 

Hmm kiepska informacja bo niedawno modyfikowałem canona i właśnie oryginalny filtr zastąpiony został filtrem baadera. Skąd zatem pogląd, że owego baadera należy montować? W większości przeróbek zawsze mowa o baaderze. Chyba, że te halo pojawiają się gdy baader z modyfikowanego canona współdziała z filtrem ALP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@M.M.M. Chodziło mi wylacznie o jakoś wykonania. No ale życzę powodzenia żeby był dobry w takim razie :) ja nawet z astronomikiem muszę dużo walczyć o balans i tego by nie mieć czerwonych gwiazd. Filtry oprócz zalez dają też dużo problemów z kolorami. Testy testami a praktyka lubi być swoje. 

 

@cmku od ciebie chyba kupiłem tego cls ccd. 

A próbowałeś robić foto z baaderem bez filtra cls ccd? Jak dla mnie baader to typowy IR cut i używając cls ccd użyłes go jakby dwa razy. Ja nie mam filtra baadera i zdjęcia bez cls ccd są totalnie przepalone. Gwiazdy są rozlane. Nie mając baadera trzeba i tak stosować jakiś filtr. Baader sprawdza się zapewne gdy później nie używamy żadnego filtra. Przynajmniej po ostatnich postach na forum tak na to wychodzi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mateusz_D napisał:

Hmm kiepska informacja bo niedawno modyfikowałem canona i właśnie oryginalny filtr zastąpiony został filtrem baadera. Skąd zatem pogląd, że owego baadera należy montować? W większości przeróbek zawsze mowa o baaderze. Chyba, że te halo pojawiają się gdy baader z modyfikowanego canona współdziała z filtrem ALP?

W  moim przypadku filtr alp nic nie zmieniał, halo dalej było. Może to też zależy od body jakie się modyfikuje, i używanego teleskopu-obiektywu.U mnie halo wstępowało na obu wymienionych body oraz zarówno na  refraktorze APO jak i różnych obiektywach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, danon napisał:

Akurat filtra z Ali bym się bał kupić.

A ja kupiłem i nie załuję. Nie dajmy się nabrać na marketing. Często różni sprzedawcy oferują ten sam towar (tylko logo i cena inne), więc starajmy się trzymać faktów a nie tworzyć mity. 

Kupiłem svbony cls clip na ali za mnie niż 170pln (była promocja) i teraz z centrum Cze-wy z balkonu mogę coś tam już złapać.

W tym wątku masz kilka przykładów z filtrem i bez:

 

https://astropolis.pl/topic/67430-sadr-z-balkonu/?tab=comments#comment-771369

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, danon napisał:

@M.M.M. Chodziło mi wylacznie o jakoś wykonania. No ale życzę powodzenia żeby był dobry w takim razie :) ja nawet z astronomikiem muszę dużo walczyć o balans i tego by nie mieć czerwonych gwiazd. Filtry oprócz zalez dają też dużo problemów z kolorami. Testy testami a praktyka lubi być swoje. 

 

@cmku od ciebie chyba kupiłem tego cls ccd. 

A próbowałeś robić foto z baaderem bez filtra cls ccd? Jak dla mnie baader to typowy IR cut i używając cls ccd użyłes go jakby dwa razy. Ja nie mam filtra baadera i zdjęcia bez cls ccd są totalnie przepalone. Gwiazdy są rozlane. Nie mając baadera trzeba i tak stosować jakiś filtr. Baader sprawdza się zapewne gdy później nie używamy żadnego filtra. Przynajmniej po ostatnich postach na forum tak na to wychodzi. 

 

 

15 minut temu, cmku napisał:

W  moim przypadku filtr alp nic nie zmieniał, halo dalej było. Może to też zależy od body jakie się modyfikuje, i używanego teleskopu-obiektywu.U mnie halo wstępowało na obu wymienionych body oraz zarówno na  refraktorze APO jak i różnych obiektywach.

 

A może być tak, że gdy ma się modyfikację ze wsadzonym filtrem baadera to wtedy wystarczy sam CLS a nie CLS CCD? Cytuję opis z astroshop:

 

" W przeciwieństwie do filtrów czysto wizualnych, fotograficzne filtry CCD posiadają zintegrowaną blokadę IR, która zapobiega problemom optycznym powodowanym przez promieniowanie podczerwone. "

 

" Jeśli w przypadku fotografii elektronicznej dostępny jest filtr podczerwieni, polecamy wypróbować korzystniejszy cenowo filtr CLS."

 

Filtr baadera to właśnie IR cut więc może CLS CCD jest jedynie ok dla modyfikowanych puszek bez zamontowanego baadera?

 

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Mateusz_D napisał:

 

 

A może być tak, że gdy ma się modyfikację ze wsadzonym filtrem baadera to wtedy wystarczy sam CLS a nie CLS CCD? Cytuję opis z astroshop:

 

" W przeciwieństwie do filtrów czysto wizualnych, fotograficzne filtry CCD posiadają zintegrowaną blokadę IR, która zapobiega problemom optycznym powodowanym przez promieniowanie podczerwone. "

 

" Jeśli w przypadku fotografii elektronicznej dostępny jest filtr podczerwieni, polecamy wypróbować korzystniejszy cenowo filtr CLS."

 

Filtr baadera to właśnie IR cut więc może CLS CCD jest jedynie ok dla modyfikowanych puszek bez zamontowanego baadera?

 

Dokładnie tak jest. CLS dla niemodowanych, CLS-CCD dla modowanych, potrzebny ir-cut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym halo wokół jaśniejszych gwiazd, coś jest na rzeczy. Czasami mi także wyłazi, ale nie do końca mam jeszcze to przetestowane. Raz jest, raz nie ma, może to kwestia warunków, w których danej nocy fotografuję. Temat generalnie rozwojowy. I jest tak jak piszecie, do modowanego canona z Baaderem to CLS.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kosmit napisał:

Z tym halo wokół jaśniejszych gwiazd, coś jest na rzeczy. Czasami mi także wyłazi, ale nie do końca mam jeszcze to przetestowane. Raz jest, raz nie ma, może to kwestia warunków, w których danej nocy fotografuję. Temat generalnie rozwojowy. I jest tak jak piszecie, do modowanego canona z Baaderem to CLS.

Filtr CLS powoduje chyba minimalne przesuniecie punktu ostrości w kanale R . Najlepiej jeśli uda się trafić gdzieś pomiędzy kanałami R a G i B , wtedy wielkość gwiazd jest podobna i halo nie jest tak widoczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, _vk_ napisał:

Jeśli chodzi o ostrość to potwierdzam. Mój Jupiter 21M ostrzyl wysunięty do końca bez filtra, a z mam teraz delikatny zapas.

Cenna informacja, też mam Jupitera i od dawna zawsze ustawiam w ciemno na nieskończoność bo wiem, że tak ostrzy. Po zakupie filtra w przyszłości miałbym zatem niespodziankę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.