Jump to content
Sign in to follow this  
Pav1007

Warsztaty Obróbki Astrofotografii - XIV zlot miłośników astronomii, Roztocze

Recommended Posts

Rozeta_IIw.jpg

Cześć,

Wspólnie z PTMA Lublin, Astrozloty ( @Adamo ) chciałem zaprosić Was na drugą już edycję Warsztatów Obróbki Astrofotografii. Odbędą się one w dniach 27-28.09.2019 (Piątek/Sobota) na 14 zlocie miłośników astronomii - Roztocze. Warsztaty są darmowe dla uczestników zlotu.

Wyciągając wnioski z poprzednich warsztatów zdecydowaliśmy, że tym razem lekko podzielimy nasze spotkanie - tak by móc odparować głowie, ułożyć myśli i uczestniczyć w innych - równie wartościowych - prelekcjach i wykładach. Tak więc:

Część 1 dla początkujących 

odbędzie się w piątek 27.09.2019 w układzie 2 x 2 godziny, w trakcie tych dwóch spotkań będę mniej mówił a więcej pokazywał, a i uczestnicy będą bardziej pracować nad materiałem, w programach typu GIMP, PixInsight LE czy Photoshop.

Cześć 2 dla zaawansowanych

Odbędzie się w sobotę 28.09.2019 w układzie 2 x 3 godziny - w trakcie których skupimy się bardziej na obróbce w PixInsight (oczywiście nie wyłączając photoshopa), łączeniu i obrabianiu materiałów LRGB/HaLRGB/HaOIII/SHO, odszumianiu i wyciąganiu materiału.

Laptop lub komputer stacjonarny - wzkazany!

Plan warsztatów się tworzy i jak się stworzy to wrzucę w tym wątku, jednak już teraz zachęcam Was (tych co chcą uczestniczyć) do wrzucania w tym wątku pomysłów na tematy, które chcieli by poruszyć - postaram się je uwzględnić.

Podobnie jak rok temu aby uczestniczyć w warsztatach trzeba się zarejestrować. Liczba miejsc w sali jest ograniczona i ustalona na 25 osób, więcej sala nie przyjmie. Dlatego już teraz otwieram rejestrację. Osoby uczestniczące otrzymają certyfikat oraz materiały obejmujące omawiany zakres.

W celu rejestracji proszę o przesłanie do mnie PW z imieniem, nazwiskiem i nickiem z forum

UWAGA!

Część dla początkujących i zaawansowanych odbędzie się w różne dni i w związku z tym bardzo proszę osoby zaawansowane (lub te, które zagadnienia części pierwszej znają) o to by nie uczestniczyły w tej części - raz, że nic nowego się nie dowiedzą a dwa - uczestnicząc w dyskusji używając bardziej zaawansowanego słownictwa, mogą powodować "dysonans" w przyswajaniu wiedzy dla osoby początkującej i trzy (o czym zaraz) - zabiorą miejsce osobie, która będzie chciała uczestniczyć i jest początkująca.

To samo tyczy się w drugą stronę - na części zaawansowanej nie będę wyjaśniał elementarnych pojęć i zasad, które rządzą się w astrofotografii - nie każdy początkujący będzie wiedział o czym mówię. Chciałbym się skupić na przekazaniu Wam jak najwięcej wiedzy, którą będziecie mogli wykorzystać.

Pozdrawiam i do zobaczenia

Paweł

• Like 8

Przypominam również o zapisach na zlot :-)

Zakres warsztatów:

Część 1 - Początkujący:

Podstawowym założeniem tej części warsztatów jest to, żeby przygotować gotowe zdjęcie nie poświęcając na nie ogromnej ilości czasu. Podstawowe sposoby również pozwolą nam wyprodukować fotografię z której będziemy zadowoleni. Chciałbym, żebyśmy popracowali trochę na materiale, żebyście się przekonali, że obróbka nie jest taka straszna :-)

Zalecane jest by uczestnicy mieli ze sobą laptopy z zainstalowanymi aplikacjami: DeepSkyStacker, GIMP (w najnowszej wersji obsługującej pliki 16bitowe) oraz PixInsight LE (Służę jak ktoś nie ma - proszę o info na PW)

1. Zebranie materiału (na przykładach pokazanie dlaczego warto zbierać dużo materiału i go kalibrować)
  2. Selekcja materiału - czyli jakie klatki wybrać do stackowania
  3. Stackowanie DSS
  4. Wyciąganie materiału - zarówno mgławice jak i galaktyki - GIMP oraz PixInsight LE
  5. Koloryzowanie zdjęcia (saturacja)
  6. Podstawowe usuwanie szumu
  7. Podstawowy tweak końcowy zdjęcia

Część 2 - Zaawansowani:

Podczas tej części warsztatów chciałbym się skupić na bardziej zaawansowanych elementach obróbki. Zakładam, że każdy z uczestników wie jak się zbiera materiał, wie jak się kalibruje czy stackuje. Nie będe poświęcał czasu na objaśnianie pojęć i skrótów - skupię się natomiast na obróbce i przekazaniu Wam jak największej porcji wiedzy :-) Zakładam, że uczestnicy tej części znają Photoshopa na poziomie warstw/masek i mieszania (blendów) oraz program PixInsight na poziomie pozwalającym poruszać się swobodnie w tym programie (procesy, skrypty).

1. Wyciąganie materiału - selektywne wyciąganie, maskowanie podczas wyciągania, procesy HT i MaskedStretch i kilka innych :-)
  2. Praca na sygnale - co się da wyciągnąć a czego nie - wyrównywanie poziomów Ha OIII SII L R G B
  3. Łączenie Ha z (L)RGB, BiColor, SHO - użycie narzędzia PixelMath w PixInsight i skryptów oraz praca w Photoshop
  4. Odszumianie - praca na obrazku liniowym w PixInsight, różne metody odszumiania zdjęcia, maskowanie
  5. Wyostrzanie - Dekonwolucja, HDRMultiscaleTransform
  6. Kolor dla Ha(L)RGB, BiColor i SHO w PixInsight i Photoshopie

Wysoce zalecane jest posiadanie własnego laptopa lub komputera stacjonarnego z zainstalowanym oprogramowaniem Photoshop i PixInsight Core (w przypadku braku osoba będzie po prostu obserwować, bez możliwości pracy warsztatowej)/

W zależności od dostępnego czasu, będziemy modyfikować zakres warsztatów.

Zapraszam serdecznie.

Paweł

są jeszcze chętni?

8 godzin temu, Pav1007 napisał:

są jeszcze chętni?

Ja jestem, nawet bardzo, ale jeszcze nie wiem czy dam radę być na zlocie :(

14 godzin temu, sidiouss napisał:

Ja jestem, nawet bardzo, ale jeszcze nie wiem czy dam radę być na zlocie

No to się zapisz na warsztaty, wtedy się pojawisz :-)

• Haha 2

ja niestety też dopiero we wrześniu będę wiedział czy będę miał wolne w tym czasie,  ale chętnie bym tam przyjechał na obydwa kursy z tak sympatycznym prelegentem  :)

• Like 1

W dniu 14.07.2019 o 10:02, krzkrz napisał:

tak sympatycznym prelegentem

dziękuję ogromnie :-) ktoś uważa mnie za sympatycznego :-)))

Szanowni,

Limit sali 20 sztuk (zakładając, że nie upchamy się jak na weselu. Sala powinna pomieścić 25) - jeśli ktoś zapisze się ponad limit (o czym będę informował) dostępność będzie tylko w ramach wolnych miejsc.

Przypominam: na część początkującą komputer wskazany, na część zaawansowaną - wymagany :-)

Wolne miejsca na grupę początkującą: 11 

Wolne miejsca na grupę zaawansowaną: 3

Paweł

Cześć,

Proszę zapisz mnie na Warsztaty dla zaawansowanych - chyba :)

Pozdrawiam,

Bartosz

4 minuty temu, Bartosz napisał:

Proszę zapisz mnie na Warsztaty dla zaawansowanych - chyba

Mogę Cię poprosić o przeczytanie 1 postu :-) a dokładnie akapitu z napisem "REJESTRACJA" :-)

Skoro nie jesteś przekonany, to przeczytaj zakres, który będę omawiał i zdecydujesz na które się zapisać.

Posted (edited)

No grupa zaawansowana :)

Na Zlot też się zarejstrowałem.

Edited by Bartosz

Szanowni,

limit 20 miejsc dla grupy zaawansowanej się wyczerpał. Teoretycznie 5 osób jeszcze wejdzie więc kto pierwszy ten lepszy. Ponad liczbę 25 - tylko jak będą miejsca.

Dla początkujących jest jeszcze sporo miejsca.

Paweł

W dniu 10.07.2019 o 10:53, Pav1007 napisał:

Część 1 - Początkujący:

1. Zebranie materiału (na przykładach pokazanie dlaczego warto zbierać dużo materiału i go kalibrować)
  2. Selekcja materiału - czyli jakie klatki wybrać do stackowania
  3. Stackowanie DSS
  4. Wyciąganie materiału - zarówno mgławice jak i galaktyki - GIMP oraz PixInsight LE
  5. Koloryzowanie zdjęcia (saturacja)
  6. Podstawowe usuwanie szumu
  7. Podstawowy tweak końcowy zdjęcia 

A będzie coś o sprzęcie? Kamerki, aparat, wielkość matryc, pikseli czy czegoś tam jeszcze. Jak dobierać i na co zwracać uwagę?

43 minuty temu, zdzichu napisał:

A będzie coś o sprzęcie? Kamerki, aparat, wielkość matryc, pikseli czy czegoś tam jeszcze. Jak dobierać i na co zwracać uwagę?

Myślałem, żeby zrobić warsztat sprzętowy. Sądzę że będziemy mogli na ten temat pogadać - zrobi się jakieś mini spotkanko.

• Like 1

Miejsca się kurczą na drugą część :-)

Zostały 2 miejsca dla zaawansowanych do limitu (25).

Czy są jeszcze chętni?

Dla zaawansowanych zostało 1 miejsce, na początkujących 10

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

Będzie egzamin :-)

Huuuuura:flirt:

• Like 1

4 godziny temu, Pav1007 napisał:

Będzie egzamin :-)

Oh My God Omg GIF by swerk

• Haha 1