Skocz do zawartości

Namibia 2019


Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

@bartoszw po prostu rozwaliłeś system! Zdjęcia obłędne. Zadziwia mnie również tempo, w którym obrobiłeś materiał, prawie jak automat :)

Na razie Namibia - Chile jest 1 - 0, ale od jutra biorę się za swój materiał i będzie kontratak :) Choć już żałuję kilku fajnych obszarów, na które się nie zdecydowałem...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne fotki @bartoszw, zbieram szczękę z podłogi, a wieczorem w ciemnym pokoju i na dobrym monitorze będę celebrował.

 

Jestem pod wrażeniem jak dobrą robotę (oprócz oczywiście Ciebie) robi Nikon. Wygląda na całkiem sensowną alternatywę STL 11000 i mimo, że tani nie jest, to i tak wychodzi finansowo znacznie korzystniej niż wspomniany STL z kołem i filtrami. Przeraża mnie tylko wielkość plików które z niego spływają (36 mega). Bardzo jestem ciekaw Twojej opinii na jego temat no bo jak widzę już sporo fajnych fotek nim popełniłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe słowa! To jeszcze nie wszystko, co mam do pokazania, za kilka dni pójdzie kolejna porcja fotek :)

 

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

Bardzo jestem ciekaw Twojej opinii na jego temat no bo jak widzę już sporo fajnych fotek nim popełniłeś.

Rozdzielczość jest rzeczywiście ogromna. Mały piksel wymaga używania optyki wyłącznie najwyższej jakości. Takahashi Epsilon 130D daje radę, chociaż trzeba bardzo pilnować kolimacji. Nawet przy idealnie skolimowanym teleskopie gwiazdki na rogach są trochę rozciągnięte, ale dywagacje nad tym pozostawiam dla purystów oglądających każdą fotkę w powiększeniu 800% ;)

Generalnie sama ilość generowanych danych nie jest jakimś wielkim problemem (o ile nie zaczniemy trzaskać timelapsów), bo D810A lubi bardzo długie czasy i bardzo niskie ISO. Niektóre z subów, głównie do bardzo słabych obiektów, robiłem na ISO 400 i czasach 15 minut! Tak więc kilkugodzinna sesja to raptem kilkaset megabajtów. Kalibruję wyłącznie biasami i flatami - nie odczułem zauważalnej różnicy w jakości zdjęć w zależności od dodania darków, więc po prostu nie zawracam sobie nimi głowy.

 

Inną sprawą, odnoszącą się już bardziej ogólnie do lustrzanek, jest po prostu łatwość użytkowania. Jako że uprawiam astrofotografię podróżniczą, staram się maksymalnie odchudzić i uprościć swój zestaw. Nie korzystam podczas focenia z laptopa ani żadnych minikomputerów typu AsiAir. Guidingiem, ditheringiem i ekspozycją zajmuje się MGEN, a współrzędne do sfotografowania na daną noc po prostu spisuję sobie wcześniej i wklepuję z pilota. :)Metoda się sprawdza, bo pierwszej nocy znalezienie bieguna, alignacja montażu, ustawienie ostrości i odpalenie sesji pierwszego obiektu zajęło mi jakieś 10-15 minut.

Edytowane przez bartoszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartoszw napisał:

Inną sprawą, odnoszącą się już bardziej ogólnie do lustrzanek, jest po prostu łatwość użytkowania. Jako że uprawiam astrofotografię podróżniczą, staram się maksymalnie odchudzić i uprościć swój zestaw. Nie korzystam podczas focenia z laptopa ani żadnych minikomputerów typu AsiAir. Guidingiem, ditheringiem i ekspozycją zajmuje się MGEN, a współrzędne do sfotografowania na daną noc po prostu spisuję sobie wcześniej i wklepuję z pilota. :)Metoda się sprawdza, bo pierwszej nocy znalezienie bieguna, alignacja montażu, ustawienie ostrości i odpalenie sesji pierwszego obiektu zajęło mi jakieś 10-15 minut.

Będąc skazany na astrotułaczkę dokładnie taką samą filozofię prezentuję i tak samo działam. Kiedyś fotografowałem Canonem 850D, ale go zamieniłem na kamerę CCD, bo jego jakość mnie nie satysfakcjonowała. Niestety doszedł laptop, zasilanie, a więc i więcej pieprzenia. Ale patrząc na Twoje świetne zdjęcia gdzieś zamarzył mi się taki prosty, wyjazdowy setup, stąd moje zainteresowanie tym Nikonem. Ewidentnie jest powalająco lepszy od mojego Canona. Szkoda, że już niedostępny. 

Teraz mam już nieźle skonfigurowany setup i chyba nic nie będę zmieniał, ale jak by się trafił FSQ 106 + Nikon D810A to kto wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2019 o 00:20, bartoszw napisał:

7. Droga Mleczna w projekcji cylindrycznej od horyzontu do horyzontu. D810A + Samyang 24mm, panorama 19 kadrów z różnymi czasami od 30 sek. do 2 min.

Od kilkunastu lat mam ponad metrową Drogę Mleczna Axela Mellingera na ścianie. To niejako "wzorzec metra" dla mnie.

Gratuluję wykonania i pobicia tego wzorca. W końcu. :)

 

ps. Poziomo nawet bardziej mi podchodzi. Szkoda że Magellany są tak nisko, jakby jeszcze być dalej z 10 stopni na południe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2019 o 00:20, bartoszw napisał:

6. Mozaika Drogi Mlecznej. D810A + Sigma Art 50mm, 6x5 min.

Jaką przysłonę miałeś na tym zdjęciu? Zastanawia mnie, kiedy znika koma w tym obiektywie. Byłbyś w stanie podesłać surową klatkę z niego na PW? Zastanawiam się nad nim, a wiele osób go dość mocno przymyka z tego co zauważyłem. Sorki za off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2019 o 17:21, anatol napisał:

Mam pytanie jako wizualowiec: jak wyglądają Obłoki Magellana w newtonie powiedzmy 10"? To tylko szare plamy czy widać coś więcej? 

Wiem, że temat jest astrofotograficzny, ale może chociaż maleńka wzmianka. Chyba, że nikt nie obserwował własnymi oczami tylko za pomocą zimnych, bezdusznych matryc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, anatol napisał:

Wiem, że temat jest astrofotograficzny, ale może chociaż maleńka wzmianka. Chyba, że nikt nie obserwował własnymi oczami tylko za pomocą zimnych, bezdusznych matryc ?

@anatol z naszymi obserwacjami był niestety trochę problem. Bino którym dysponowaliśmy, było bardzo ciężko zmusić do działania. Trochę obserwowaliśmy, ale bez szału.

Co do samych obłoków to wydaje mi się że dla wytrawnego obserwatora to obiekt marzenie, można obserwować każdy kawałek po kolei, idąc od jednej gromady do drugiej. Kolorów nie widziałem. 

Na mnie największe wrażenie zrobiła Omega Centauri. Po pierwszym zaobserwowaniu na polu obserwacyjnym było tylko słychać siarczyste .... O Kur...........a!!!!

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.