Skocz do zawartości

Krótki achromat - 3 pytania.


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
To mój pierwszy post na tym forum, choć niemal codziennie od 2 lat czytam Wasze posty i oglądam wspaniałe zdjęcia tu publikowane - od wielu z nich aż ciężko mi oczy oderwać.

 

Do rzeczy:
Jestem od ponad roku zadowolonym posiadaczem achromatu SW 102/500 na montażu AZ5. Okulary, których używam to TMB 5mm i ES 14mm 82deg.

 

Chcę dokupić jakiś okular o długiej ogniskowej, zastanawiam się nad "Explore Scientific 30 mm 2" 70 stopni AFOV" https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=3449&lunety=Okular%20Explore%20Scientific%2030%20mm%202%2070%20stopni%20AFOV . Jest on zdecydowanie tańszy od ES 28mm 62st, który polecał mi sprzedawca. Czy to znośny wybór do tego achromatu?

 

Nie mam kątówki 2", więc czeka mnie jeszcze ten zakup. Czy zasadny jest  zakup droższej kątówki dielektrycznej? Zobaczę ciemniejsze obiekty niż przez zwykłą?

Ogólnie rzecz w tym, że wolę wydać mniej niż więcej na okular i kątówkę. :)

 

Czy w tak małym teleskopie jest sens używania jakiś filtrów mgławicowych? Dopatrzę się z nim więcej obiektów DS?

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

Masz achromat F5. 

Okular 30mm do Ci Źrenicę Wyjściową ŹW =30mm /5 =6mm. 

To trochę za dużo. Sugeruję nie wychodzić poza 5mm. Czyli okular 5 * 5mm = 25mm to max. 

Bardzo dobry okular to Explore Scientific 24mm 82 stopnie. Równie dobry będzie Maxvision. 

Do tego teleskopu warto kupić okular szerokokątny 82 - 100 stopni. Mimo, że jego wartość przekroczy wartość tuby. 

To nie jest tubka do dużych powiększeń. TMB 5mm to bardzo słaby okular, zwłaszcza w tej tubie. Do ŹW = 5mm/5 = 1mm, większe powiększenie, ciemniejszy obraz. 

14mm / 5 = 2.8mm źrenicy, to jest OK. 

 

Kątówka... Wielkich różnic nie zobaczysz, można kupić zwykłe lustro. Kiedyś wymienisz na dielectryka.

 

Jeśli filtry mgławicowe to tylko Lumicon UHC i OIII. Może być Astronomik. 

Warto, ale niekoniecznie od razu. Kup porządny, dobrze skorygowany okular jak Explore Scientific 24mm 82deg. Reszta później. 

EDIT szukaj na giełdzie tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz niebo ? Bo od tego zależy czy ŹW 5 czy 6 czy 7 mm ma sens. Napisz trochę coś o tym gdzie obserwujesz i co już widziałeś. Napisz 

 

Po za "Lumicon UHC i OIII. Może być Astronomik." dobre są też Thousand Oaks. Jest też Orion UltraBlock. Był jeszcze jeden ale w tej chwili nie pamiętam nazwy. 

 

46 minut temu, kjacek napisał:

To nie jest tubka do dużych powiększeń. TMB 5mm to bardzo słaby okular, zwłaszcza w tej tubie. Domm/5 = 1mm, większe powiększenie, ciemniejszy obraz. 

Ja zrozumiałem z postu, że autor jest zadowolony ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, kjacek napisał:

 Kup porządny, dobrze skorygowany okular jak Explore Scientific 24mm 82deg.

Cena jednak trochę przeraża, choć przyznaję że 14mm 82deg jest świetny.

Czy dużo gorszy od tego ES24mm 82deg, byłby 3 x tańszy ES 25 mm 70 stopni AFOV 2" ?

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=3448&lunety=Okular Explore Scientific 25 mm 70 stopni AFOV 2

 

13 minut temu, astrokarol napisał:

Jakie masz niebo ? Bo od tego zależy czy ŹW 5 czy 6 czy 7 mm ma sens. Napisz trochę coś o tym gdzie obserwujesz i co już widziałeś.

Mieszkam pod Warszawą, jest niestety jasno, dookoła latarnie, ale często jeżdżę z teleskopem pod ciemne niebo w okolice Ostrołęki.

Z ogrodu przed domem obserwuję to co jasne Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Słońce, Księzyc. Z filtrem niebieskim aberracja bardzo mi nie przeszkadza nawet na Jowiszu.

Gdy jestem pod ciemnym niebem szukam galaktyk. 2tyg. temu  udało mi się całkiem nieźle z okularem ES14mm wypatrzeć te w Wielkiej Niedźwiedzicy M81, M82, M106, Wiatraczek. Galaktyki wirowej nie mogłem dostrzec. Ogólnie próbuję pod ciemnym niebem wyszukiwać nowe dla mnie obiekty.

 

O te filtry jeszcze zapytam, bo przy ich opisach jest przeważnie napisane, że są polecane do teleskopów o dużych aperturach albo konkretnie pow. 10", no ja mam 3", więc czy się w ogóle sprawdzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to się w ogóle teraz zastanawiam czy jeżeli nie mogę użyć ze względu na za dużą źrenicę wyjściową okularu 30mm, to ma sens kupowanie okularu 24mm, jeżeli mam już okular 14mm. zwłaszcza że muszę jeszcze dokupic do niego kątówkę 2"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając coś w okolicach 30mm będzie Tobie łatwiej przeszukiwać niebo - będziesz robił szybsze postępy w star hoppingu.

Jeśli chodzi o kompletowanie okularów, to dobrze na początek mieć ogniskowe różniące się o ~1.5x.

Swoją źrenicę oka możesz zmierzyć domowym sposobem - jeżeli rozszerza się na ponad 6mm to nie ma problemu.

Do teleskopu f/5 raczej brałbym lepiej skorygowany okular - ta seria ES ma bardzo dobre recenzje, jeżeli nie masz budżetu na ES82* czy ES68*

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=5030&lunety=Okular Explore Scientific 32 mm 62 stopnie AFOV 2 Ar

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takiej sytuacji ograniczył bym się do tych 5 mm ŹW czyli okular około 25 mm. 

Policz: 500/14= ~38x ŹW 2,7 mm 

Policz: 500/25= 20x ŹW 5 mm 

14 mm dobry jest ogólnie do "wszystkich" obiektów. 25 mm daje ŹW taką, którą mgławice (te duże) "lubią".

Kątówkę kup GSO 2" (zapytaj o np. rabat w DO czy TLP). To około 200 zł.

Okular szukaj tego ES-a 24 mm 82 stopni lub Maxvision 24 mm 82 stopni (mam taki polecam, już niedostępny w sklepach), Luminos 23 mm 82 stopnie. Taniej to chyba Hyperion 24 mm 68 stopni, SW SWA 24 mm 68 stopni.

 

Jeden filtr warto mieć, tj. UHC. UltraBlock, jest jeszcze jeden tańszy ale nazwy nie pamiętam.

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega mieszka koło Warszawy to zapraszamy na obserwacje:

https://astropolis.pl/topic/64582-mazowiecka-grupa-obserwacyjna-warszawa-i-okolice-spotkania/?tab=comments#comment-736488

 

Ja akurat mam większą wersję twojego teleskopu, czyli 120/600. Jakbyś wpadł na obserwacje mógłbym użyczyć akcesoria, mam np kątówkę dielektryczną 2", okular Luminos 23mm i filtr UHC-S.

 

Teraz akurat jest kiepski czas na obiekty DS, szczególnie galaktyki i mgławice. Pod koniec lipca wraca na Mazowszu noc astronomiczna, wtedy będzie można zdziałać coś więcej.

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zapraszam.

Ja mam Maxvisiona 24 mm 82 stopni, filtr dobrej klasy UHC i OIII Jak inni by wpadli to będziesz też mógł sobie sprawdzić np. okular 31 mm dobrej klasy czy filtry marki Lumicon (sam czekam na porównanie z moimi) jak i również UltraBlock. Generalnie kupę sprzętu więc jest co testować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, będziesz miał również możliwość zapodania 33 SWAN 72 stopnie to będziesz wiedział czy okular źrenica prawie 7 mm jest dla Ciebie i po drugie czy nie przeszkadza Ci nieostrość na brzegach. Jak nie chcesz wydawać dużej kwoty na filtry jak koledzy ;) to mam tańsze filtry jak Orion UB (używany około 400 zł) i Orion SkyGlow (używany jakieś 220 -250 zł). Ten SkyGlow jest taki delikatny, Veila wyciągał ładnie ale OIII , za to można go używać praktycznie do wszystkiego, odcina agresywne LP.

Z Mińska Mazowieckiego to masz całkiem niedaleko w miejscówkę koło Starej Róży, 50 km prostej drogi. A skąd dokładnie jesteś??

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.