Skocz do zawartości

Nowa gwiazda o jasności 9.2 mag w Łabędziu


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

@ Dja.Obserwator lub inna osoba.
Dlaczego dodałeś przymiotnik "karłowata" ?

Na wikiepediach nie znalazłem takiego podtypu, a każda "nowa" dokonuje się ponoć na powierzchni białego karła (który podkradł trochę materii z sąsiedniej gwiazdy).

 

Przy takich założeniach opis "nowa gwiazda" można chyba zastąpić "nowa nowa" - bo to żadna gwiazda tylko epizod w życiu karła? ;)

 

Interesuje mnie też jak na tę informację wpadłeś i czy to jest duża rzadkość (takie amatorskie - jak zgaduje - odkrycie)?
Trzeba stale przeglądać specjalne miejsca czy to news, który szeroko poleciał na różne portale i łatwo wpadał w oko?

 

W sumie ciekawe wydarzenie i fajny zwrot (żargon/skrót): "ograniczający mag" - znaczy nie bieszczadzkie bynajmniej niebo (?) - podoba mi się. :)

 

Siema

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ekolog napisał:

 Dlaczego dodałeś przymiotnik "karłowata" ?

Na wikiepediach nie znalazłem takiego podtypu, a każda "nowa" dokonuje się ponoć na powierzchni białego karła (który podkradł trochę materii z sąsiedniej gwiazdy).

 

Przy takich założeniach opis "nowa gwiazda" można chyba zastąpić "nowa nowa" - bo to żadna gwiazda tylko epizod w życiu karła? ;)

 

Interesuje mnie też jak na tę informację wpadłeś i czy to jest duża rzadkość (takie amatorskie - jak zgaduje - odkrycie)?
Trzeba stale przeglądać specjalne miejsca czy to news, który szeroko poleciał na różne portale i łatwo wpadał w oko?

Zmienne wybuchowe można podzielić na kilka grup. Znane wszystkim określenie "nowe i supernowe", to zupełnie inny typ - chodzi o nowe klasyczne. Z kolei, nowe karłowate, to zupełnie inna grupa. Rzadkość i widowiskowość można podzielić na kilka grup:

 

Klasa A - SN -  supernowa (pojedynczy wybuch w Drodze Mlecznej raz na 50-200 lat) - oczywiście chodzi o rzadkość w samej naszej galaktyce

Klasa B - V838MON - nowa czerwona (średnio raz na 5-10 lat) - znacznie rzadsze niż nowe klasyczne

Klasa C - N - nowa klasyczna (np. Nova Delphini 2013, którą osiągnęła niemal 4 magnitudo) - odkrywane kilka razy do roku

Klasa D - UGWZ - nowa karłowata WZ Sagittae - rozbłysk o kilka (5-10 magnitudo) trwający tydzień-dwa, średnio pojedynczy wybuch odkrywany raz na 2 tygodnie

Klasa E - UGSU/UG - nowa karłowata typu SU Ursae Majoris/U Geminorum - rozbłysk do 5 magnitudo, przynajmniej kilka na dobę

 

Więc tutaj mamy rzadkość klasy D. Ale to, na co warto zwrócić uwagę, jest jasność jaką osiągnęła wspomniana zmienna w tym temacie. Jaśniejsze niż 10 magnitudo (a tu blisko 8 mag!) pojawiają się najwyżej kilka razy na rok.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie warunki pogodowe fatalne a i tak zrobiłem fotkę przez chmury. Przylazły jak skończyłem składać sprzęt.

Jest to wycinek 100%, Newton 8" f/4, QHY163M, 15s, GAIN120, HEQ5:

457052516_Nowakarowata.png.72f3d94f557a617054df5739d963b1a1.png

Trzeba będzie jakąś przedłużkę skombinować, żeby wyciąg nie tworzył dodatkowej poświaty.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 5
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mi dzisiaj udało się wykonać obserwację tej nowej karłowatej. Zdjęcie to crop 1:1. Fotometria z filtrem V i bez filtra. Jak widać gwiazda już zaczyna całkiem ładnie słabnąć

image.png.bd522d03086b95d10f73350194c603b5.png

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satelita Swift,wykrył silne promieniowanie podczas wybuchu jasności tej nowej karłowatej ATel # 12947;

 

Nowa karłowata jest typu WZ Sge

 

Będą dalsze obserwacje przez satelitę Swift do monitorowania tej nowej karłowatej

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.