Jump to content
Sign in to follow this  
dja.obserwator

Nowa gwiazda o jasności 9.2 mag w Łabędziu

Recommended Posts

@ Dja.Obserwator lub inna osoba.
Dlaczego dodałeś przymiotnik "karłowata" ?

Na wikiepediach nie znalazłem takiego podtypu, a każda "nowa" dokonuje się ponoć na powierzchni białego karła (który podkradł trochę materii z sąsiedniej gwiazdy).

Przy takich założeniach opis "nowa gwiazda" można chyba zastąpić "nowa nowa" - bo to żadna gwiazda tylko epizod w życiu karła? ;)

Interesuje mnie też jak na tę informację wpadłeś i czy to jest duża rzadkość (takie amatorskie - jak zgaduje - odkrycie)?
Trzeba stale przeglądać specjalne miejsca czy to news, który szeroko poleciał na różne portale i łatwo wpadał w oko?

W sumie ciekawe wydarzenie i fajny zwrot (żargon/skrót): "ograniczający mag" - znaczy nie bieszczadzkie bynajmniej niebo (?) - podoba mi się. :)

Siema

1 godzinę temu, ekolog napisał:

Dlaczego dodałeś przymiotnik "karłowata" ?

Na wikiepediach nie znalazłem takiego podtypu, a każda "nowa" dokonuje się ponoć na powierzchni białego karła (który podkradł trochę materii z sąsiedniej gwiazdy).

Przy takich założeniach opis "nowa gwiazda" można chyba zastąpić "nowa nowa" - bo to żadna gwiazda tylko epizod w życiu karła? ;)

Interesuje mnie też jak na tę informację wpadłeś i czy to jest duża rzadkość (takie amatorskie - jak zgaduje - odkrycie)?
Trzeba stale przeglądać specjalne miejsca czy to news, który szeroko poleciał na różne portale i łatwo wpadał w oko?

Zmienne wybuchowe można podzielić na kilka grup. Znane wszystkim określenie "nowe i supernowe", to zupełnie inny typ - chodzi o nowe klasyczne. Z kolei, nowe karłowate, to zupełnie inna grupa. Rzadkość i widowiskowość można podzielić na kilka grup:

Klasa A - SN -  supernowa (pojedynczy wybuch w Drodze Mlecznej raz na 50-200 lat) - oczywiście chodzi o rzadkość w samej naszej galaktyce

Klasa B - V838MON - nowa czerwona (średnio raz na 5-10 lat) - znacznie rzadsze niż nowe klasyczne

Klasa C - N - nowa klasyczna (np. Nova Delphini 2013, którą osiągnęła niemal 4 magnitudo) - odkrywane kilka razy do roku

Klasa D - UGWZ - nowa karłowata WZ Sagittae - rozbłysk o kilka (5-10 magnitudo) trwający tydzień-dwa, średnio pojedynczy wybuch odkrywany raz na 2 tygodnie

Klasa E - UGSU/UG - nowa karłowata typu SU Ursae Majoris/U Geminorum - rozbłysk do 5 magnitudo, przynajmniej kilka na dobę

Więc tutaj mamy rzadkość klasy D. Ale to, na co warto zwrócić uwagę, jest jasność jaką osiągnęła wspomniana zmienna w tym temacie. Jaśniejsze niż 10 magnitudo (a tu blisko 8 mag!) pojawiają się najwyżej kilka razy na rok.

• Like 2
  • Thanks 1

Nowa gwiazda jest położona 4* stopnie na południowy zachód od jasnej gwiazdy Deneb w Łabędziu. Szkoda że pogoda nie dopisała.

Dziś pogoda ma być na Mazowszu dobra, wszystko do fotometrii przygotowane, identyfikacja  jest, z fotką Yashimoto się zgadza:

Mapka z AAVSO:

image.png.5474faa9ee39568a9770acc13e6822f0.png

i screen z SIMBAD-a:

image.png.83e01bf55aa991d1627f95314905fab2.png

• Like 4

Posted (edited)

U mnie warunki pogodowe fatalne a i tak zrobiłem fotkę przez chmury. Przylazły jak skończyłem składać sprzęt.

Jest to wycinek 100%, Newton 8" f/4, QHY163M, 15s, GAIN120, HEQ5:

457052516_Nowakarowata.png.72f3d94f557a617054df5739d963b1a1.png

Trzeba będzie jakąś przedłużkę skombinować, żeby wyciąg nie tworzył dodatkowej poświaty.

Edited by bajastro
  • Like 5
  • Thanks 2

To jeszcze ciepłe, prosto z matrycy. Luminancja 20 minut z APO 140

(mam też materiał do fotometrii Johnson V, klatki po 5 sek, bo dłuższe przepalało, ale to już nie dziś bo trzeba skalibrować i chwile się pobawić).

150002058_NovaCygni.jpg.fa63ba6c0f59c23249dc006511f1772a.jpg

• Like 3
  • Thanks 2

Posted (edited)

I mi dzisiaj udało się wykonać obserwację tej nowej karłowatej. Zdjęcie to crop 1:1. Fotometria z filtrem V i bez filtra. Jak widać gwiazda już zaczyna całkiem ładnie słabnąć

image.png.bd522d03086b95d10f73350194c603b5.png

Edited by ANowak
  • Like 5
  • Thanks 1

Nowa zaliczona. Ubiegłej nocy oceniłem ją wizualnie na ok 8.8 mag. 

• Like 2
  • Thanks 1

I zdjęcie z wczoraj:

925493133_NovaCygni2.jpg.52f00bd024718d61bf68ee50df677117.jpg

Może tego nie widać ale trochę osłabła. 

Oto wyniki fotometrii (v):

pomiar z 10 klatek, czas 10 sek.

14.07.  21h 26m UT   9,37 mag.

15.07.  21h 12m UT   9,56 mag.

• Like 1
  • Thanks 1

15 VII przed 23:00 oceniłem ją na 9.2mag.

• Like 1

Posted (edited)

Satelita Swift,wykrył silne promieniowanie podczas wybuchu jasności tej nowej karłowatej ATel # 12947;

Nowa karłowata jest typu WZ Sge

Będą dalsze obserwacje przez satelitę Swift do monitorowania tej nowej karłowatej

Edited by dja.obserwator
  • Like 1