Skocz do zawartości

IC 1275 / Namibia 2019 / by bas.sic


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, Grzędziel napisał:

Ale tam mieliście niebo! (nie mówiąc o obiektach).

Zdjęcie wygląda jakby palone ze 2 noce, a to tylko 2,5 godz. Czyli teoretycznie mogłeś zrobić 3 fotki w 1 noc.

Niebo było mega. To na prawdę ciężko opisać, droga mleczna świeci tak mocno, że ma się wrażenie że stojąc rzuca cień (być może to nawet nie jest wrażenie, nie sprawdziliśmy tego).

Do tego pogoda, 11 nocy prawie bez chmury z nocą astronomiczną trwającą ponad 10h.

To uzależnia... (ja już planuję kolejną wyprawę do Tivoli).

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie się najlepiej odbiera w rozdzielczości 1500 - 2000, tak że mieści się na ekranie więc walnięte gwiazdki nie przeszkadzają. Ale w większym powiększeniu efekt psują. A wiesz co się stało? Wygląda na jakąś lekką destrukcję którejś z soczewek. Ściśnięta w obejmie albo tuba walnięta w transporcie, że coś się w torze optycznym rozjechało.

 

A zmieniając temat ciekaw jestem czy miałeś problemy z ustawieniem na biegun? Jak to się tam na południu bez Polarnej najlepiej robi?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Grzędziel napisał:

To zdjęcie się najlepiej odbiera w rozdzielczości 1500 - 2000, tak że mieści się na ekranie więc walnięte gwiazdki nie przeszkadzają. Ale w większym powiększeniu efekt psują. A wiesz co się stało? Wygląda na jakąś lekką destrukcję którejś z soczewek. Ściśnięta w obejmie albo tuba walnięta w transporcie, że coś się w torze optycznym rozjechało.

 

A zmieniając temat ciekaw jestem czy miałeś problemy z ustawieniem na biegun? Jak to się tam na południu bez Polarnej najlepiej robi?

Dokładnie tak jak piszesz, niestety gwiazdki są dalekie od ideału.

Co do tych deformacji to stawiam na problem ze ściśniętymi soczewkami, ale zastanawiające jest to, że czasami gwiazdki są OK. Być może pod wpływem temperatury coś uciska którąś z soczewek i powoduje to deformacje. 

 

A co do ustawiania na biegun, to mieliśmy w ekipie specjalistę od ustawiania, który prawie wszystkim ustawiał montaże na biegun południowy w 1 minutę :) .

Ale 1 raz poprawiałem po kilku dniach ustawienie poprzez program SharpCap również daje radę, ale wolniej :) .

pk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, bas.sic napisał:

Co do tych deformacji to stawiam na problem ze ściśniętymi soczewkami, ale zastanawiające jest to, że czasami gwiazdki są OK. Być może pod wpływem temperatury coś uciska którąś z soczewek i powoduje to deformacje. 

To z dużym prawdopodobieństwem sprawa temperatury. Ja w swoim TS 102Q miałem z ASI 1600 podobny problem, tylko w mniejszym stopni. Raz gwiazdki były idealne a innym razem lekko zdeformowane.

 

Cóż, taki nasz astrofotografoczny lajf.

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2019 o 21:06, Grzędziel napisał:

Ale tam mieliście niebo! (nie mówiąc o obiektach).

Zdjęcie wygląda jakby palone ze 2 noce, a to tylko 2,5 godz. Czyli teoretycznie mogłeś zrobić 3 fotki w 1 noc.

To nie teoria, trzy obiekty na noc trwająca 10,5h to standard. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.