Skocz do zawartości

RC 8 " czy Mak 6 "


esiulek

Rekomendowane odpowiedzi

tak, kolega ZbyT wyprostował trochę mój światopogląd na temat RC-ka, teraz jeszcze małe pytanko o ten teleskop :

 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=4626&lunety=Messier MC 152 1900 OTA Maksutow tuba optyczna

może jest ktoś kto posiada, ew miał styczność i może coś na temat napisać, powtarzam teleskop do zastosowania typowo księżycowo-planetarnego, w wizualu, 

na fotkach wygląda czadowo i przemawia do mnie ten wyciąg heksagonalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JSC napisał:

To tylko refraktor ;)

ciekawi mnie geneza takiego stwierdzenia, dlaczegóż to mak nie nadaje się do takich celów ? to jest chyba typowy teleskop do takich zastosowań.

posiadam SW80ED, SW120/1000 achromat, obrazy z edka biją na głowę achromat, tak wnioskuję że ED100 nie powali na kolana 80-tkę-chyba :) , a znowu 120ED to cena dwukrotnie wyższa, dlatego szukam alternatywy w cenie podanych teleskopów, nie uwzględniam newtonów ponieważ na balkonie nie mam miejsca na walkę z dobsonem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor (dobry refraktor, o dopowiedniej długości w stosunku do apartury i uzytego szkła) po prostu lepiej się nadaje, bo nie ma obstrukcji centralnej. Daje przez to wiekszy kontrast, jeśniejszy obraz, a w szczególnych przypadkach nawet wiekszą rozdzielczość (nie teoretyczną ale praktyczną oczywiście).

Nie twierdzę, ze Mak się nie nadaje, bo to też jest typowo planetarny teleskop i ma swoje zalety w postaci kompaktowości, ale dobrego refraktora nie przebije. Zreszta ciemne Newtony też świetnie pokazują planety i z góry bym ich nie przekreslał, bo obstrukcje centralna mają nawet mniejszą niż Maki, aczkolwiek światłosiłę nieco większą.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, esiulek napisał:

tak, kolega ZbyT wyprostował trochę mój światopogląd na temat RC-ka, teraz jeszcze małe pytanko o ten teleskop :

 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=4626&lunety=Messier MC 152 1900 OTA Maksutow tuba optyczna

może jest ktoś kto posiada, ew miał styczność i może coś na temat napisać, powtarzam teleskop do zastosowania typowo księżycowo-planetarnego, w wizualu, 

na fotkach wygląda czadowo i przemawia do mnie ten wyciąg heksagonalny.

Jeżeli planujesz jeździć z nim w plener to, brałbym SW Maka - mniejszy gabarytowo, trochę lżejszy, więc będzie stabilniejszy na lekkim montażu, a pokaże to samo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bartolini napisał:

Jeżeli planujesz jeździć z nim w plener to, brałbym SW Maka - mniejszy gabarytowo, trochę lżejszy, więc będzie stabilniejszy na lekkim montażu, a pokaże to samo.

generalnie to raczej obserwacje stacjonarne, myślę że HEQ5 da radę, bardziej chodzi o mechaniczną stronę, czy ten Bresser nie jest jednak troszkę lepiej wykonany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, esiulek napisał:

bardziej chodzi o mechaniczną stronę, czy ten Bresser nie jest jednak troszkę lepiej wykonany?

lepiej niż MAK od SW?

a co jest nie tak z jakością wykonania Maków SW?

mój MAK127 liczy sobie już 13 lat i nadal trzyma fabryczną kolimację. Przeżył kilkadziesiąt wyjazdów, zlotów i pokazów oraz setki sesji fotograficznych u mnie na podwórku. Był naprawdę intensywnie eksploatowany i cały czas jest wszystko OK

 

moim zdaniem nie ma się co bać o jakość wykonania produktów SW

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ZbyT napisał:

mój MAK127 liczy sobie już 13 lat i nadal trzyma fabryczną kolimację. Przeżył kilkadziesiąt wyjazdów, zlotów i pokazów oraz setki sesji fotograficznych u mnie na podwórku. Był naprawdę intensywnie eksploatowany i cały czas jest wszystko OK

 

no właśnie 13 lat może robić różnicę, o ile do mojego edka nie mam żadnych zastrzeżeń, o tyle już 120/1000 to trochę inna jakość, zawsze wejście na rynek to jednak inne podejście producentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW ED120 akurat nie zbierał najlepszych recenzji - natomiast nowy ED150 to ponoć super tuba.

Mam kilkuletniego SW MAKa 180 i optyka jest na wysokim poziomie - wiem z wrażeń osób, które ną obserwowały, a mają/miały markowe teleskopy.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, bartolini napisał:

SW ED120 akurat nie zbierał najlepszych recenzji - natomiast nowy ED150 to ponoć super tuba.

Mam kilkuletniego SW MAKa 180 i optyka jest na wysokim poziomie - wiem z wrażeń osób, które ną obserwowały, a mają/miały markowe teleskopy.

żeby nie było 120/1000 o którym piszę to achromat, czy Twój mak to już wersja Blak Diamond? czy może wcześniejsza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, esiulek napisał:

powtarzam teleskop do zastosowania typowo księżycowo-planetarnego

Z ciekawości - dlaczego chcesz się tak ograniczyć? Planety nas nie rozpieszczają, są jednak dość nisko, niebo jest pełne DSów... 

 

Teleskopem typowo planetarnym jest Mak, nie refraktor. Mak 127 to bardzo lekka tubka, 150 czy 180 ważą odpowiednio więcej. DSy też można wyszukać. 

 

Z ciekawości dlaczego paralaktyk do wizuala? AZ jest po prostu znacznie wygodniejszy, ale to moje zdanie. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, kjacek napisał:

Z ciekawości dlaczego paralaktyk do wizuala? AZ jest po prostu znacznie wygodniejszy, ale to moje zdanie. 

HEQ 5 jako montaż do focenia, co nie wyklucza go do wizuala, tak sądzę :) , do przeglądu mam SW 80 ED, który do transportu jest idealny, jako AZ mam zamiar przerobić EQ 3-2 na azymutalny, trzeba tylko zeszlifować jakieś 2 mm i z tego co czytałem spokojnie uciągnie powyżej 10 kg, tak że nie widzę tu żadnych ograniczeń, chyba :) , a mak jako taki też może służyć do DS-ów

Edytowane przez esiulek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obserwacjach planetarnych/księżycowych/gwiazd podwójnych paralaktyk z napędem to fajna rzecz.

Skanowanie powierzchni Księżyca z pilocikiem w dłoni, przy powiększeniu 300-400x to jest to :)

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bartolini napisał:

Przy obserwacjach planetarnych/księżycowych/gwiazd podwójnych paralaktyk z napędem to fajna rzecz.

Skanowanie powierzchni Księżyca z pilocikiem w dłoni, przy powiększeniu 300-400x to jest to :)

Każdy GoTo to potrafi, nie tylko paralaktyk. Chyba, że chodzi o montaż bez GoTo, a jedynie z napędem, być może wtedy EQ jest wygodniejsze. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie refratora 115mm z SCT 8"

Facet ma 72 lata, kocha SCT, a pomimo to lepiej widzi US w nowym APO115mm  https://www.cloudynights.com/topic/623679-comparing-an-astro-tech-at115edt-to-a-celestron-8/

Cytat

 

Saturn

  • AT115EDT - Człowieku, ten mały refraktor daje ostrość, ostry obraz przy 146X. Przerwa Cassiniego jest prawie wszędzie, nieco trudna do zauważenia z przodu iz tyłu, strefa równikowa jest jaśniejsza, a w kierunku bieguna znajduje się ciemniejszy pas, co za spektakularny widok! Nie tak ostry na 179X, ale wciąż spektakularny widok. Ale co za widok Saturna!
  • C-8 - Całkiem niezły obraz przy 142X, ale nie ma „smaczku”, którą zapewnia refraktor 115 mm. To trochę niewyraźne, niektóre detale nie są łatwe do wyłuskania, ale to naprawdę miły sposób na zakończenie wieczoru.

 

Taki tam kolejny głos w kwestii mitycznej rozdzielczości ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Fajne porównanie refratora 115mm z SCT 8"

Facet ma 72 lata, kocha SCT, a pomimo to lepiej widzi US w nowym APO115mm  https://www.cloudynights.com/topic/623679-comparing-an-astro-tech-at115edt-to-a-celestron-8/

Taki tam kolejny głos w kwestii mitycznej rozdzielczości ;)

wszystko pięknie, tylko jeśli to faktycznie APO nie ED to sorry ale to już totalnie inna półka cenowa, bez szukania podejrzewam pięciocyfrową sumę, wracając do pytań, mak SW 150 a SW 180, czy będzie duża różnica w obrazach? pewnie 180 da większy kontrast, ale znowu padło tu już wcześniej że 150 to maks w naszych warunkach obserwacyjnych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 180mm ma mniejsza obstrukcję, dłuzszą ogniskową, mniejsza swiatłosiłę. Jak juz szaleć to pewnie lepiej "180"

 

EDIT

Sprawdziłem cene tego APO115mm - jest prawie taka sama jak Maka 180mm

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, esiulek napisał:

 pewnie 180 da większy kontrast, ale znowu padło tu już wcześniej że 150 to maks w naszych warunkach obserwacyjnych 

Jesli jest dobry optycznie... Przy konstrukcjach gorszych optycznie moze byc różnie. Zresztą jak nie do wizuala, to do fotek US na pewno lepszy bedzie wiekszy. Jesli dobrze pamiętam to seeing można podzielić do wizuala przez 1,6, a do astrofoto przez 5 i na tej podstawie dobrać aperturę.

Seeing sprawdzisz na meteoblue, z tym, ze tam podaja seeing na duzej wysokości, do tego musisz dodac seeing lokalny wokół teleskopu gdzieś drugie tle...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

trochę odkurzę temat, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw ( głównie chodzi o kasę :) ) mój wybór padł na takie teleskopy :

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=3182&lunety=Teleskop Celestron C6 S XLT OTA mocowanie EQ5 Vixen tuba SCT 150 1500

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=1796&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher MAK 150 1800 BKMAK150 OTAW PRO

i znowu pytanie: który będzie lepszy do balkonowych polowań US ?

za makiem przemawia 2-calowy wyciąg, za sct-kiem chyba większa uniwersalność, czy może że taka rurka może być jeszcze lepsza ? :

https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-teleskop-ac-102-1100-ota/p,59691

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, count.neverest napisał:

A co te SCT Celestrona takie tanie? To przez to, że GSO wypuściło swoje jakiś czas temu? https://www.teleskopy.pl/GSO-Cassegrain-6-F12-OTA-teleskopy-5665.html

 

nad tym Cassegrainem też się modliłem :) ale to chyba prototyp rc-ków, które kolega ZbyT wybił mi jakoś z głowy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JSC napisał:

z tymi rurkami to taki problem czy one znacząco poprawią widoki w stosunku do SW 80 ED ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.