Skocz do zawartości

Fotografia przy pełni Księżyca


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Pogoda nas nie rozpieszcza w tym roku, dlatego zastanawiam się nad fotografią DS podczas "dużego" Księżyca i pełni. 

 

Zdaję sobie sprawę, że przyjęło się aby nie ruszać sprzętu w tym czasie i raczej dać sobie na luz. No ale wiecie jak jest ostatnio

 

Przekopałem się przez różne fora i artykuły. Najciekawiej przedstawił to astrobackyard, ale nie do końca sprawdziło się mi to w praktyce.

 

https://astrobackyard.com/astrophotography-full-moon/

 

Zrobiłem sesję M81 i M82 dwa dni temu. Wybrałem z pomocą strony telescopius obiekty maksymalnie daleko od łysego oraz widoczne także po jego zachodzie. Ta parka wygrała. Jakość materiału (2.4 h) była średnia i pewnie dopalenie dopiero w nowiu da sensowny materiał.

 

No ale co z samą pełnią? Tu na Astropolis było już kilka wątków z robieniem zdjęć gromadom kulistym i otwartym podczas pełni. Co zatem pozostaje? Jak zabrać się za DS w tej porze miesiąca?

 

Pozdrawiam,

Tuvoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku zwykłego niemodyfikowanego DSLR? Tu raczej Ha nie będzie alternatywą :-)

 

Astrobackyard pisze, aby zostawić sobie mgławice i inne obiekty tego typu na nów, a podczas pełni skupić się na gromadach. Druga sprawa to pisze o czasach ekspozycji, ja przepaliłem znacznie swoje M81 i 82, ponieważ dałem 5 min. na klatkę. Pytanie zatem jakie optymalne czasy mogły by być.

 

Mój research w temacie:

https://www.cloudynights.com/topic/593654-moon-vs-astrophotography-on-a-clear-night-what-do-you-do/

https://www.cloudynights.com/topic/531454-full-moon-imaging/ - no tak, Ha to najlepsza opcja (jak się ją ma ;-))

http://www.astrobin.com/237287/ - przykład co można narrowband'em podczas pełni (czy to znak aby przejść na kamerę? ;-))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, niestety szału nie ma. Jak chcesz się pobawić nim to proszę - https://drive.google.com/open?id=1q7rfmY84t6LpJzOcjIWo_HDWTJOnNoqD  Przy czym są tam dwie klatki, które są zepsute i chyba trochę zniszczyły cały stack (jedna jak chłopaki wyjeżdżali z miejscówki - wiadomo światła samochodów, ja zostałem i paliłem do oporu :P, a druga jakaś prześwietlona na czerwono, nie wiem od czołówki w pobliżu?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, musiałem się zwijać bo była dzika godzina i bałem się że nie wrócę, albo zasnę za kółkiem. Dlatego odpuściłem darki. Mam zrobionego kiedyś master darka dla takich ekspozycji to mogę dodać + biasy. Flatów sensownych nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że niestety materiał będzie do wyrzucenia. Pytanie tylko czy wracać do tego za dwa, trzy dni przy pełni, zrobić porządnie flaty i biasy i próbować walczyć dalej? Czy może poczekać na okolice nowiu i wtedy od nowa, a to potraktować jako pewnego rodzaju dodatkowe dane do stacka?

 

Powrócę także do pierwotnego mojego pytania - Panie.. jak żyć?! Jak żyć podczas pełni?! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam samemu zrobić test. 

Ten sam obiekt przy Księżycu i bez. 

 

Takie doświadczenie jest najbardziej wartościowe. Porównaj sobie ilość słabych detali, jakość balansu koloru. Postaraj się te dwie fotki obrobić tak, aby np poziom jasności tla w obu był podobny. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek podziwiam, że tyle z tego wycisnąłeś! Mam przy okazji obraz tego jak słabo ogarniam pixinsight :) Czyli pozostaje tylko dopalić materiał, flaty i resztę. Chociaż to już kolejna sesja więc pytanie czy pomogą do tego zestawu klatek.

 

Tayson dzięki za porady. Poćwiczyć warto, a i gromadki pofocę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tuvoc napisał:

Maciek podziwiam, że tyle z tego wycisnąłeś! Mam przy okazji obraz tego jak słabo ogarniam pixinsight :) Czyli pozostaje tylko dopalić materiał, flaty i resztę. Chociaż to już kolejna sesja więc pytanie czy pomogą do tego zestawu klatek.

 

Tayson dzięki za porady. Poćwiczyć warto, a i gromadki pofocę.

Do nowego materiału dopal koniecznie flaty i darki, nie do końca pomogą staremu materiałowi, ale nowemu na pewno. Oczywiście możesz połączyć zdjęcia z  obu sesji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za radę, skorzystam i zrobię drugie tyle materiału z flatami i darkami. Może w końcu pogoda dopisze... Miałbym dość trywialne pytanie a propos flatów. Z tego co wiem to biasy można zrobić w dowolnym momencie (np. w domu), darki po zbieraniu klatek (ten sam czas co klatki, matryca "świeża" z tą samą temperaturą co klatki etc.), a co z flatami? Czy można zrobić master flat później? Pytam, bo zazwyczaj nie udaje się wsadzić lustrzanki idealnie dwa razy tak samo do wyciągu więc po pewnie będzie rzutować na jakość flatów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Tuvoc napisał:

Dziękuję bardzo za radę, skorzystam i zrobię drugie tyle materiału z flatami i darkami. Może w końcu pogoda dopisze... Miałbym dość trywialne pytanie a propos flatów. Z tego co wiem to biasy można zrobić w dowolnym momencie (np. w domu), darki po zbieraniu klatek (ten sam czas co klatki, matryca "świeża" z tą samą temperaturą co klatki etc.), a co z flatami? Czy można zrobić master flat później? Pytam, bo zazwyczaj nie udaje się wsadzić lustrzanki idealnie dwa razy tak samo do wyciągu więc po pewnie będzie rzutować na jakość flatów?

Flaty najlepiej zrobić po sesji nie ruszając lustrzanki w wyciągu i z tą samą ostrością.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.