Skocz do zawartości

Teleskop za 600 zł


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Chciałbym kupić teleskop za 600zł, stawiam raczej na używany ze względu, że będzie o wiele lepszy niż nowy w takiej cenie. Może być też nowy. Mieszkam w małym miasteczku, mam sporo miejsca na obserwacje(widać drogę mleczną), ogólnie widać sporo gwiazd, z dala od latarni. Chciałbym obserwować przeważnie planety, jeśli by można było to też galaktyki. Jestem zupełnie nowy w tym, i nie miałem możliwości obserwacji jeszcze. Co polecacie w tej cenie? Nie chciałbym się zniechęcić przez  mało wydajny teleskop, a raczej wolałbym czerpać przyjemność. Mam swoje auto, więc przewożenie teleskopu nie będzie problemem, mam jakieś tam pojęcie o niebie. Pozdrawiam.

Edytowane przez Krzysio2138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, żeby samemu trochę poczytać i się zaangażować. Moim zdaniem wiedza o sprzęcie jest konieczna w amatorskiej astronomii. A jak nic jeszcze nie wiesz to jest własnie świetna okazja, zeby sie nauczyć ;)

Podaj jakieś swoje typy, napisz, dlaczego akurat takie i potem dopiero możemy porozmawiać. Z doświadczenia wiem, ze rozmowa z osobą, która kompletnie nic nie wie o sprzęcie niewiele daje.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzysio2138 napisał:

Chyba akurat trafiłeś w najgorszy produkt na rynku teleskopów. Te teleskopy maja jakąś magiczna siłę przyciagania poczatkujących.

Weź jakis refraktor achro f/10, jakiegoś Newtona f/6... f/8 (ale nie z wbudowanym Barlowem), Maka 100mm.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Astrobonq napisał:

Dorzucisz do budżetu 200-300pln i upolujesz za to używanego Dobsona 8. Za te pieniądze, do wizuala, pod ciemnego niebo nic lepszego nie znajdziesz. 20cm apertury potrafi już sporo pokazać a montaż Dobsona jest bardzo stabilny i łatwy w obsłudze.

A można go jakoś zamontować na statywie? Ponieważ obawiam się, że oferty które są nie mają w opcji statywu. A nie chciałbym go stawiać na stole. Chyba że się mylę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysio2138 napisał:

A można go jakoś zamontować na statywie? Ponieważ obawiam się, że oferty które są nie mają w opcji statywu. A nie chciałbym go stawiać na stole. Chyba że się mylę 

To jest na tyle duże, że nie trzeba stawiać na stole. Teleskop skierowany pionowo w górę ma ponad 120cm. Środek ciężkości jest przy samej ziemi, więc jest też dużo stabilniej, niż ze statywem. Możesz obserwować na siedząco, na stojąco, jak kto woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Trochę poczytałem już o tym teleskopie, i raczej kupię tego Dobsona. Chociaż mam wątpliwości, ponieważ to byłby mój pierwszy teleskop, jest w nim tyle obiektów, jest duży. Nie wiem czy będzie on praktyczny, chciałbym z nim wychodzić na dwór, nie mam balkonu. Czy jakość obserwowanych obiektów będzie ok? Nie chciałbym się zawieźć, chciałbym czerpać satysfakcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większa apertura tym większa powierzchnia zbierająca światło, a co za tym idzie większe możliwości. Więc jeśli nie chcesz się rozczarować to zdecydowanie dobry kierunek. Zresztą to jeszcze nie jest bardzo duży sprzęt, szybko się przyzwyczaisz do rozmiarów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzysio2138 napisał:

... to nie jest warte takich pieniędzy, zobaczysz tylko plamke i nic więcej

Niestety rodzice mają rację. W większości to co zobaczysz to będą plamki, szczególnie gdybyś kupił teleskop który zaproponowałeś, ale pokażesz rodzicom na początek Księżyc, Jowisza, Saturna. Tego żadne zdjęcie czy film nie zastąpi. A im większy teleskop tym zaczyna być widać coś więcej niż tylko plamki. Zobaczysz skupiska (gromady) gwiazd - otwarte, kuliste, mgławice, które w większym teleskopie zaczynają przyjmować ciekawe kształty (nie tylko plamki). Nauczysz się nieba, zaczniesz rozpoznawać co gdzie jest, a jeśli Cię to wciągnie to obiecuję Ci że i tak nie będzie to Twój jedyny teleskop w życiu :)

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Krzysio2138 napisał:

Dodatkowo słyszę gadanie od rodziców: na co Ci to, to nie jest warte takich pieniędzy, zobaczysz tylko plamke i nic więcej. 

Niektórych niestety nie zadowoli nawet telskop za 20 tysięcy złotych (w sensie, ze po roku postoju w kącie, sprzedadzą go z grubą warstwą kurzu i przeświadczeniem , ze nie ma sensu tracić czasu na oglądanie jakichś pllamek), a inni maja opad szczęki z obrazów w teleskopie za 300zł. Tego się nie da przewidzieć. Moim pierwszym teleskopem był refraktor 70/700* i pierwszym obserwowanym obiektem Jowisz. Powiekszenie miłem 70x, co uważam dzis za śmiesznie małe, ale widząc na żywo dwa paski na Jowiszu byłem zachwycony i przeszczęśliwy, chociaz planeta była wielkości ziarenka grochu. Dzisiaj uważam, ze zmarnowałbym życie, gdybym nie oglądał kosmosu na żywo przez teleskop.

 

*Nie namawiam Cie do zakupu SkyLuxa 70/700, bo w dzisiejszch czasach za 600zł mozna kupic lepszy teleskop. Cały czas nie chcę Ci jednak podawać konkretnych typów, bo uważam, ze lepiej będzie jak sam poświęcisz trochę czasu na czytanie o teleskopach, o optyce i o obserwacjach astronomicznych. Ten czas naprawde nie bedzie stracony!

 

Co Ci po tym jak napiszę, ze ten albo tamten zestaw ma źrenicę 5mm. Że innym mozesz powerować do źrenicy 0,4mm. Że Dobson to montaż AZ a sa jeszcze EQ, jakie masz niebo w skali Bortle'a, i ile "mag" gołym okiem zobaczysz... itd itp.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze kwestia osobistych preferencji. Jedni wolą małe powiększenia, inni duże. Jedni preferują US a inni DS. I do tego są wyspecjalizowane teleskopy. Są też teleskopy uniwersalne, które zwykle pokażą troche tego i trochę tamtego (szczególnie te tanie). Nie bez powodu jest na rynku tyle różnch teleskopów. Zresztą nie musisz kupować teleskopu z którym sie nie rozstaniesz, aż do smierci :). Zwykle wymienia sie teleskopy po jakimś czasie na inne, bardziej trafiające w nasze gusta.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Dobsona 8, na razie bez żadnych filtrów. Dozbieram jeszcze troszkę pieniążków, i za 2 tygodnie gdzieś powinienem mieć. Czy będę nim mógł oglądać bez problemu galaktyki, mgławice, planety? I czy teleskop będzie mógł jedynie kilka galaktyk dostrzec? Czy jednak tak jak piszą - obiektów do obserwacji będzie bardzo dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo ;), ale nie nastawiaj sie np. obrazu mgławic tak jak to jest na zdjeciach. Poszukaj sobie w googlach dany obiekt + Newton 8" + sketch, to będziesz wiedział czego sie spodziewać. Fajna do DSów jest Tabela Wimmera.

Zresztą i bez DSów obiektów jest tysiące (samych kraterów na Księzycu są setki, a są tam nie tylko kratery, bo równiez kopuły, rozpadliny). Planety się ciagle zmieniają, więc ich podglądnie zwykle się nie nudzi. Ze swojej strony namawiam na gwiazdy podwójne.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy takie detale jak księżyce Jowisza będą dostępne?


@Qbszon, mieszkam w małym miasteczku, mam podwórek, który jest zasłaniany przez drzewa, więc światła latarni nie ma praktycznie wcale. Dodatkowo mam prawo jazdy, więc przewozić też mogę. Na razie chciałbym wychodzić przed dom z nim, na sam początek.

Edytowane przez Krzysio2138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa, no to spoko. Prawo jazdy wyjaśnia najwięcej w tej rozmowie :D tak jak koledzy mówią, dobson 8 najlepszym wyborem. Co do księżyców Jowisza to zależy co masz na myśli, świecące punkciki to widać i w lornetce :) poczytaj sobie trochę tak jak wyżej radzili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Krzysio2138 napisał:

A czy takie detale jak księżyce Jowisza będą dostępne?

To jest nawet dostępne w lornetce. Będą pasy, czerwona plama, a nawet cienie księzyców na planecie. Będzie pięknie widac pierścienie Saturna, oczywiście oddzielone od planety i z widoczna zwykle szczelina Cassiniego, na Marsie czapy polarne i brązowe struktury. Oczywiście muszą byc dogodne ku temu warunki. Planeta musi byc dość wysoko na niebie i musi byc akurat blisko Ziemi.

No i najważniejsze - najlepszy teleskop to taki z którego często korzystasz, wiec przemysl jego mobilność. Te wszystkie szczegóły widac bowiem juz w znacznie mniejszych aperturach. Jesli nastwaisz sie głównie na planety to lepiej kupic bardziej planetarny i bardziej bezobsługowy teleskop (Mak, refraktor). Kolimacja jest trywialnie prosta, ale jak widze co sie dzieje, to śmiem twierdzic, że gdzieś tak 90% Newtonów jest źle skolimowanych.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał:

To jest nawet dostępne w lornetce. Będą pasy, czerwona plama, a nawet cienie księzyców na planecie. Będzie pięknie widac pierścienie Saturna, oczywiście oddzielone od planety i z widoczna zwykle szczelina Cassiniego, na Marsie czapy polarne i brązowe struktury. Oczywiście muszą byc dogodne ku temu warunki. Planeta musi byc dość wysoko na niebie i musi byc akurat blisko Ziemi.

No i najważniejsze - najlepszy teleskop to taki z którego często korzystasz, wiec przemysl jego mobilność. Te wszystkie szczegóły widac bowiem juz w znacznie mniejszych aperturach. Jesli nastwaisz sie głównie na planety to lepiej kupic bardziej planetarny i bardziej bezobsługowy teleskop. Kolimacja jest trywialnie prosta, ale jak widze co sie dzieje, to śmiem twierdzic, że gdzieś tak 90% Newtonów jest źle skolimowanych.

 

 

 

Nie, nie - pytam tak dlatego, ponieważ nie miałem nigdy praktyki z teleskopem, nie mam żadnego znajomego, od którego mógłbym pooglądać. Jeżeli takie detale będą dostępne, to jestem bardzo zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Krzysio2138 napisał:

Nie, nie - pytam tak dlatego, ponieważ nie miałem nigdy praktyki z teleskopem, nie mam żadnego znajomego, od którego mógłbym pooglądać. Jeżeli takie detale będą dostępne, to jestem bardzo zadowolony. 

Poszukaj w okolicy. Daj ogłoszenie na forum czy jest ktoś w okolicy. 

Takie detale są widoczne bardzo rzadko. Detal na Jowiszu czy przerwa Cassiniego może się pojawić w teleskopie, gdy warunki będą dobre. 

Ja ostatnio nie obserwuję, jednak kolega swoim Makiem 150 tak, ale takich szczegółów obecnie nie widzi. Przerwa C. jest widoczna, ale bez rewelacji. Planety są nisko. 

8 calowy Newton na Dobsonie to dobry wybór. Powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.