Skocz do zawartości

Teleskop za 600 zł


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

^^

Ja bym wyrzucił teleskop, który nie pokazywałby takich detali. Te detale sa dostepne nawet z apertury 3". Podstawą jest seeing i planeta dośc blisko Ziemi. Niekiedy nawet jak jest nisko nad horyzontem da się cos tam dojrzeć, ale znacznie lepiej jak jest wysoko, czyli głównie zimą. Oczywiście zdarza się, że nie widać nawet pasków na Jowiszu, jesli jest bardzo nisko nad horyzontem, ale w takich sytuacjach nie ma sensu go obserwować.

Jeżeli Synta 8" tego nie pokazuje, to znaczy, ze kolimacja  jest skopana, czyli tak jak w 90% przypadków :szczerbaty: (no chyba, że ktos obserwuje przez otwarte okno :new_shocked: ) Dlatego nie namawiam zupełnie zielonych do kupna Newtona. Ostatnio nawet mam obiekcje przed namowa na EQ, bo wiem, ze gdzieś tak dla 70% przypadków jest on nie do przejścia (Ci bardziej obeznani ustawiają w pozycji AZ, ale takie przestawienie ustawienia też jest poza percepcją wielu nowicjuszy)*. Oczywiście wina to lenistwo, bo wystarczy poświęcić na te zagadnienia kilka godzin, poczytać trochę i okażą się proste.

 

*Nie piszę tu o tych, którzy z własnego wyboru maja AZ (Dobson), bo tak jest po prostu dla nich wygodnie.

 

PS

Tak - ten post ma rozwścieczyć poczatkujących :D, może ich to zmobilizuje do nauki ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, JSC napisał:

^^

Ja bym wyrzucił teleskop, który nie pokazywałby takich detali. Te detale sa dostepne nawet z apertury 3". Podstawą jest seeing i planeta dośc blisko Ziemi. 

Może warto czytać ze zrozumieniem, co ludzie piszą...

Tak podstawą jest dobry seeing, warunki, brak mgły w powietrzu itp... A tego u nas już dłuższy czas nie ma. Co nie znaczy, że wszędzie jest tak samo. 

Tak, te szczegóły są widoczne nawet w mniejszej aperturze niż 3", nikt tego nie neguje, ale patrz wyżej...

Obserwujesz przez okno :movingtongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieram odpowiednie dni do obserwacji - może dlatego zawsze trafiam w seeing :movingtongue:

 

PS

Lekka mgiełka nie jest zła, bo zwykle świadczy o dobrym seeingu, ale oczywiście lepiej bez niej i z dobrym seeingiem.

 

PS2

Byś się zdziwił, ile osób obserwuje przez otwarte okno. Poza forum są setki "amatorskich amatorów" astronomii, których takie detale jak seeing nie interesują... Sam brałem udział u znajomych w  ekscytujących obserwacjach Jowisza przez otwarte okno, z tym  że Jowisz okazał sie rozogniskowaną gwiazdą. Troche iim powiedziałem co i jak, ale chyba sie obrazili (zawstydzili), i juz przy mnie nie wyciagaja teleskopu do obserwacji nieba. Popsułem im dobrą zabawę, bo sobie codziennie ogladali tego "Jowisza"...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, mieszkam w małym misteczku, więc z obserwacją nie byłoby problemu, ponieważ światła latarni nie dobiegają miejsca, gdzie chciałbym obserwować. Poza tym mam prawo jazdy, więc można przetransportować w razie czego... W każdym razie niebo jest zazwyczaj czyste, i widać duuuużo gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.