Skocz do zawartości

Teleskop jako obiektyw.


Rekomendowane odpowiedzi

Jaka może być matryca aparatu stosowana do teleskopu ? Chodzi mi o wykorzystanie do zwykłych zdjęć dziennych teleskopu przeznaczonego do obserwacji . Czy może być matryca aps-c  , FF, aparatu średnioformatowego?  Chodzi o to czy nie będzie winietować? nie chodzi o to że po rogach będzie trochę ciemniej -tylko obraz bedzie jak przez rurę .

Interesuję mnie teleskop o ogniskowej coś koło 400-500 mm ogniskowej ,jasny -światosiła 5 lub mniej , najlepiej apo -czy jakieś lepsze soczewki - współpraca z matrycą FF. No i jeszcze jak będzie współpracował duży newton o światosile 5 lub mniej z matrycą FF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka będzie różnica w zdjęciach wykonanych w dzień, pomiędzy refraktorem achromatycznym, a takim APO --ED czy jakimś z lepszymi soczewkami ? Chodzi o zdjęcia typu, masywny statyw, lustrzanka FF i refraktor . Tu jest fajny refraktor , ale zwykły achromat . Nie wiem czy szukać czegoś lepszego ?  https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-102xs-102-460-ota/2092/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak, mam obiektyw 300mm ,f 4,5    (Tair-3S), a następny "obiektyw " to refraktor 152/760  -czyli obiektyw 760mm  f 5 . No i jest dziura  w powiększeniach , z wyliczeń wynika, że ideałem byłby refraktor 480mm swiałtosiła 5-4 czyli apertura 100-120mm    (300mm x1,6 =480mm  -----480mmx1,6=768mm). Poluje dopiero na używaną lustrzankę Pentax K-1 , dlatego się dopytuję , jak wygląda współpraca z wynalazkami typu refraktor-newton. Na razie mam tylko Pentaxa APS-c .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, esiulek napisał:

z tego co czytałem o tym Bresserze to taki ED na niby trochę i jakąś aberracje chromatyczną pokaże, ten chyba będzie lepszy

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=5467&lunety=Sky Watcher Evostar 72 ED OTA

W obu przypadkach jest to dublet ze szkła ED o niskiej dyspersji, więc AC powinna być na zbliżonym poziomie. No może trochę większa w Bresserze, bo apertura sporo większa. Trzeba by porównać.

 

Berkut123 mam achromat 120/600, spróbuję jutro cyknąć kilka fotek to zobaczysz jak to wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.