Skocz do zawartości

Pomidor

Rekomendowane odpowiedzi

sky watcher 400/80 reflektor achromatyczny   rozdzielczość 1,45"    światło siła 1/5   nasadka pryzmatyczna 45* obraz ziemski nie odwrócony   12 magnitudo   A co do obserwacji to jeszcze się nie orientuje dobrze w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

Najbardziej uniwersalny to chyba filtr typu clear glass.:D

A tak konkretniej, do jakiego teleskopu, jakie masz warunki LP, i jaki typ obserwacji chcesz prowadzić (DS, US).

 

Sky watcher 400/80  reflektor achromatyczny   rozdzielczość 1,45"   światło siła 1/5   nasadka pryzmatyczna 45* obraz ziemski nie odwrócony 12 magnitudo     A co do obserwacji nie to jeszcze się nie orientuje za dobrze w temacie myślę że ogólna obserwacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr4d napisał:

Najbardziej uniwersalny to chyba filtr typu clear glass.:D

A tak konkretniej, do jakiego teleskopu, jakie masz warunki LP, i jaki typ obserwacji chcesz prowadzić (DS, US).

 

A przy okazji co możesz powiedzieć okularach  TMB SW 4,5 mm planetary II pytam się bo ostrości nie mogę uzyskać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Grzędziel napisał:

Jeśli się nie orientujesz w temacie to niepotrzebny Ci filtr. Najpierw się z tematem zapoznaj, posiądź minimum potrzebnej wiedzy, określ oczekiwania i wówczas zadaj to pytanie.

Nawet ten co rozumie dużo pyta się czego nie wie lub nie jest pewny A może ktoś się pyta bo chce zadać pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tego teleskopu nie kupował bym żadnych filtrów bo ich cena będzie wyższa niż cena tego teleskopu :P
Jedyne co możesz sobie kupić to filtry kolorowe do planet, ale wg mnie nie są warte zakupu :)

Polecam lekturę tutaj

A tu masz o filtrach kolorowych planetarnych
http://www.teleskopy.pl/filtry.html

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto na początek kupić jakiś filtr ciemnoszary kontrastowy do księżyca. To się przydaje jak ktoś lubi długo obserwować księżyc, który potrafi nieźle naświetlić oczy w jasnym teleskopie. Są stosunkowo tanie i przydatne, przynajmniej dla mnie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MaciejK87 napisał:

Warto na początek kupić jakiś filtr ciemnoszary kontrastowy do księżyca. To się przydaje jak ktoś lubi długo obserwować księżyc, który potrafi nieźle naświetlić oczy w jasnym teleskopie. Są stosunkowo tanie i przydatne, przynajmniej dla mnie. 

Fakt  to jedyne co sensowne można by kupić do tego teleskopu, do księżyca polecam filtr regulowany polaryzacyjny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pomidor napisał:

sky watcher 400/80 reflektor achromatyczny   rozdzielczość 1,45"    światło siła 1/5   nasadka pryzmatyczna 45* obraz ziemski nie odwrócony   12 magnitudo   A co do obserwacji to jeszcze się nie orientuje dobrze w temacie

Delikatnie się przyczepię i powiem Ci że wartości 400/80 podaje się w odwrotnej kolejności, najpierw apertura czyli 80 mm a później ogniskowa czyli 400 mm. Piszemy więc 80/400. Chyba że masz jakąś niezwykle nietypową konstrukcję ;). No i to najprawdopodobniej jest refraktor achromatyczny a nie reflektor. Tak w największym skrócie: reflektor ma lustra a refraktor soczewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaciejK87 napisał:

Delikatnie się przyczepię i powiem Ci że wartości 400/80 podaje się w odwrotnej kolejności, najpierw apertura czyli 80 mm a później ogniskowa czyli 400 mm. Piszemy więc 80/400. Chyba że masz jakąś niezwykle nietypową konstrukcję ;). No i to najprawdopodobniej jest refraktor achromatyczny a nie reflektor. Tak w największym skrócie: reflektor ma lustra a refraktor soczewki.

Dzięki za delikatną uwagę ale mądry zrozumie To według ciebie UHC , CLS , UHC-S lub filtry O-III , H-BETA , UV/IR , BAADER SEMI-APO dlaczego nie nadają się do mojego teleskopu te filtry ( czasami lubię dużymi literami pisać np nazwy,skróty) i chyba te ostatnie kupie semi-apo kupie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc wprost to masz za mały teleskop żeby jakiekolwiek filtry zrobiły różnice w obrazach które pokazuje. Dlatego kup jedynie ten kontrastowy do księżyca. Wydasz na niego około 40 zł. Te które wymieniłeś kosztują mniej więcej tyle ile Twój teleskop za pojedyncza sztukę, a nie będą Ci do niczego potrzebne, więc będzie to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Niestety musisz się pogodzić z ograniczeniami jakie daje 8 centymetrowa soczewka. Kasę którą chcesz wydać na filtry wsadź do skarbonki na większy teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MaciejK87 napisał:

Mówiąc wprost to masz za mały teleskop żeby jakiekolwiek filtry zrobiły różnice w obrazach które pokazuje. Dlatego kup jedynie ten kontrastowy do księżyca. Wydasz na niego około 40 zł. Te które wymieniłeś kosztują mniej więcej tyle ile Twój teleskop za pojedyncza sztukę, a nie będą Ci do niczego potrzebne, więc będzie to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Niestety musisz się pogodzić z ograniczeniami jakie daje 8 centymetrowa soczewka. Kasę którą chcesz wydać na filtry wsadź do skarbonki na większy teleskop.

Może masz racje sam się śmieje bo statyw droższy od teleskopu Kupiłem okulary william optics swan 20 mm i odkręcając tulejkę nad soczewką odkręciłem pierścień blokujący soczewki razem Może masz układ soczewek tego okularu bo mi się wysypały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.