Skocz do zawartości

MGAB-V266: rekordowa zmienna zaćmieniowa!!


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

To tak jak nasze zaćmienia Księżyc/Słońce ? Pełna tarcza przysłonięta, choć pewnie z innym "zapasem".

Piękna sprawa - pełne zaćmienie co noc :) I jeszcze odkryte przez Ciebie Gabriel - Wielkie Gratulacje.

 

Za wysoko jest ta gwiazda abym sięgnął ją z balkonu. Z różnych względów sesje w plenerze gdzie miałbym całe niebo do dyspozycji, są bardzo ograniczone.

Czasami zastanawiam się nad bardzo mobilnym zestawem, ale muszę u siebie jeszcze kilka spraw uporządkować

Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie gratulacje Gabriel!

Sądząc po oznaczeniu tej gwiazdy jest to już Twoja 266-ta. Dobrze rozumuję?

 

A ta jest niezwykła, choć precyzyjna jej fotometria (szczególnie wielobarwna) dla amatorów może być trudna, ze względu na niewielka jasność. Ale wpisuję ją na moja listę must-have żeby przynajmniej  zobaczyć jak znika w oczach.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gawain74 napisał:

To tak jak nasze zaćmienia Księżyc/Słońce ? Pełna tarcza przysłonięta, choć pewnie z innym "zapasem".

Piękna sprawa - pełne zaćmienie co noc :) I jeszcze odkryte przez Ciebie Gabriel - Wielkie Gratulacje.

 

Za wysoko jest ta gwiazda abym sięgnął ją z balkonu. Z różnych względów sesje w plenerze gdzie miałbym całe niebo do dyspozycji, są bardzo ograniczone.

Czasami zastanawiam się nad bardzo mobilnym zestawem, ale muszę u siebie jeszcze kilka spraw uporządkować

Pozdrawiam

Tak, dzieje się coś analogicznego jak przy naszych zaćmieniach :) Przy zaćmieniu jasność zaczyna słabnąć, słabnąć... aż dość szybko chwilę przed rozpoczęciem maksimum. W Calsky odczytałem, że nasz Księżyc podczas zaćmienia Księżyca słabnie o 8-11 magnitudo (1500-25000 razy), w przypadku MGAB-V266 około 400 razy. Właściwie to bardziej podobne (ze względu na tempo i amplitudę) zjawisko mamy przy księżycach galileuszowych Jowisza, kiedy wchodzą w jego cień.

Dzięki wielkie :)

 

6 minut temu, Grzędziel napisał:

Wielkie gratulacje Gabriel!

Sądząc po oznaczeniu tej gwiazdy jest to już Twoja 266-ta. Dobrze rozumuję?

 

A ta jest niezwykła, choć precyzyjna jej fotometria (szczególnie wielobarwna) dla amatorów może być trudna, ze względu na niewielka jasność. Ale wpisuję ją na moja listę must-have żeby przynajmniej  zobaczyć jak znika w oczach.

Dzięki! Tak, to będzie 266 wysłana gwiazda zmienna (nie ma tylko MGAB-V202 do MGAB-V211, gdyż nadal czekam na odpowiedź odnośnie akceptacji z pracy naukowej). Właściwie to mam setki niewysłanych, dlatego zgłaszam te najciekawsze :) Ale co do kolejnych prac, wszystkie będą miały zupełnie inne oznaczenia. Nie będą wtedy kolejne MGABy, a indywidualnie do VSX numeracja będzie szła jak po staremu :)

 

Myślę, że bez problemu poradzisz sobie - @ANowak przez 20 cm lustro złapał to zjawisko wyraźnie, w dodatku przez filtr V :) Właśnie to duża jasność (14.9 mag w maksimum) jest naprawdę pomocna. Bo te dwa inne obiekty mają 17 mag - i to wtedy robi się problem :) Z tego co mi Adam pisał, wrzuci dziś wieczorem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przedwczoraj przeprowadziłem obserwacje MGAB-V266 z wykorzystaniem ASI1600MM-c i teleskopu GSO 203/800 na NEQ6. Pojedyncza klatka odpowiada 2x30s, zasięg gwiazdowy wynosi około 19.3 magnitudo.

 

3bilnd.gif

 

Oraz krzywa jasności MGAB-V266, ale jeszcze bez korekcji do HJD. Tych punktów w minimum w zasadzie nie ma, to tylko określenie, że we flux wartość wynosi zero.

image.png

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
4 godziny temu, gryf188 napisał:

W czasie zlotu patrzyłem na żywo jak nagle gwiazda znika ot tak po prostu, niesamowite wrażenie . Zawsze to przyjemnie pobić jakiś rekord :D Gratulacje !

Na zlocie obserwowaliśmy MAGB-V287, inną gwiazdę. Tutaj mamy EA/HW, a tam EA/WD. https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=844708
MGAB-V287.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gryf188 napisał:

To źle zrozumialem się z Gabrielem , bo pytalem go o gwiazdę ze zlotu i  ppdrzucił mi ten link .

Aaa! Myślałem, że mówiąc o znikającej gwieździe, chodziło o gifa kilka postów wyżej, którego umieściłem w prelekcji :) Jeśli chodzi o naszą obserwację zaćmienia na żywo, wątek jeszcze się pojawi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na podstawie krzywej jasności ZTF udało mi się całkiem precyzyjnie wymodelować układ dwóch ciał. Z precyzją co do 0.1, stosunek rozmiarów obu obiektów wynosi 24.0 : 13.0, a zaćmienia są niemal centralne. Prawdopodobnie mamy do czynienia z czerwonym karłem o promieniu 2.5-3.0 Rj i typie spektralnym ~M4, choć efekt refleksji sugeruje ciało jeszcze ciemniejsze (M5+), lecz dość duże rozmiarem. Jasność w minimum podczas zaćmienia głównego dla filtra r wynosi najprawdopodobniej między 21.0-22.0 mag. Dość spory odstęp dla pomiaru g=19.9 mag sugeruje, że wskaźnik g-r ma dużą wartość, a w minimum może sięgać nawet g=23+ mag. Wówczas amplituda zaćmień będzie sięgała nawet 8+ mag.

 

Do tej pory mamy 10 przeprowadzonych obserwacji zaćmień głównych MGAB-V266, a kolejne będą wykonywane średnio raz na cztery dni.

 

unknown.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.