Skocz do zawartości

Nowy teleskop


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Choć z drugiej strony 10 czy 12 to już straszna krowa.

Sprzęt musiałbym trzymać w pokoju i ta rozmiary troszkę mnie przerażają.

Jak postawisz 10" w pionie to w kącie pokoju nie straszy. Chociaż pojawiają się komentarze gości "po co ci bojler w pokoju?" :)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No I kwestia finansów.

Założyłem sobie na to kwotę 1500.

Jak już mówiłem interesuje mnie wyłącznie sprzęt nowy.

Dobierać to nie problem lecz są jeszcze inne sprawy i nie chcę przekraczać tej sumy.

Jeszcze taka mała dygresja:

Od Maka100 doszliśmy do lustra 12".

:emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budżecie 1500 chcesz się zamknąć z całością? Tz teleskop + kompletny osprzęt?

Nierealne. Jeszcze mając na uwadze że chcesz wyłącznie nowy sprzęt to tym bardziej.

Kitowe okulary na chwilę Ci starczą, pytanie na ile :) Pamiętaj że osprzęt czyli 3 dobre okulary + filtr mgławicowy + filtr polaryzacyjny będą kosztować drugie tyle co teleskop :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wielu Newton 10" jest takim w sam raz. Jest niewiele większy od 6" i 8" a zarazem mniejszy od 12". Pokazuje już bardzo fajnie DSy.

Kwestia tylko tego, że koszt nowych akcesorii do F/5 to jakieś 3,5-4,5k zł (3-4 okulary, filtry). A jeszcze przyda się krzesło, mapa (lub płatne ale bardzo dobre SkySafari na smartfona, na szczęście często są promocje), czerwona latarka i pewnie wiele innych rzeczy które z czasem trzeba kupić. 

A potem będziesz chciał kolejny filtr, okular i jeszcze coś eh...

A i pewnie mały, zgrabny teleskop też się za rok czy dwa zamarzy.

Spytaj o rabat, może dasz radę GSO 10" kupić.

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem jeżdżę na wioskę niedaleko Tomaszowa, żeby sobie popatrzeć w gwiazdy - jak chcesz, to mogę Ci dać znać, jak będę się wybierał. Co prawda mam refraktor na paralaktyku, ale mógłbyś sobie zobaczyć z czym to się je i przynajmniej byś wiedział, czy w ogóle pasuje Ci takie rozwiązanie, czy zdecydowanie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wojt0000 napisał:

W budżecie 1500 chcesz się zamknąć z całością? Tz teleskop + kompletny osprzęt?

Nierealne. Jeszcze mając na uwadze że chcesz wyłącznie nowy sprzęt to tym bardziej.

Kitowe okulary na chwilę Ci starczą, pytanie na ile :) Pamiętaj że osprzęt czyli 3 dobre okulary + filtr mgławicowy + filtr polaryzacyjny będą kosztować drugie tyle co teleskop :)

 

Ta kwota to tylko nowy teleskop na montażu.Tyle kosztuje 157/750EQ3

na którego spoglądam.

Mapę,latarkę,lornetkę itp mam.

Kwestię doposażenia zostawiam na później.

Teraz rozmawiamy o nowym kit-tel

w tej kwocie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2035&gclid=EAIaIQobChMI8d-_vLO-4wIVw7YYCh1tWwVMEAQYASABEgKY3_D_BwE

Tak bym to widział :)

Ja osobiście kupiłbym używkę 10" w tej samej cenie bo gabaryty praktycznie te same a zasięg większy.

Choć w czytając pierwszy post piszesz "montaż dobsona wykluczony" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre montaże paralaktyczne mają możliwość ustawienia w pozycji azymutalnej, bez zahaczania o lunetkę biegunową, więc mogą spełniać funkcję taką jak dobson. Tak ma np exos 2 od bressera, ale kosztuje około 1500 zł. 

Edytowane przez MaciejK87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaciejK87 napisał:

Jak postawisz 10" w pionie to w kącie pokoju nie straszy. Chociaż pojawiają się komentarze gości "po co ci bojler w pokoju?" :)

Jak to po co, na wino :flirt:.

 

A wracając do rzeczy. Nie wiem po co Ci nowy teleskop. Newton i tak przyjedzie mniej lub bardziej rozkolimowany.

Kup 8 cali, będzie lżejszy, pokaże trochę mniej niż 10 cali ale będzie tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, kjacek napisał:

Jak to po co, na wino :flirt:.

 

A wracając do rzeczy. Nie wiem po co Ci nowy teleskop. Newton i tak przyjedzie mniej lub bardziej rozkolimowany.

Kup 8 cali, będzie lżejszy, pokaże trochę mniej niż 10 cali ale będzie tańszy.

Nie mam nic do używek.To po prostu kwestia mojego wyboru (tak już mam),

jak kupujè jakiś sprzęt ,czy to stricte użytkowy,czy tylko dla funu to nowy.

Wracając jednak do tuby.

Czy pomiędzy tym 150/750 a GSO 8" będzie znacząca różnica w obrazie.

Bo jeżeli to tylko różnicą odczuć własnych(a każdy ma inne) to chyba wolę tego SkyWatchera na paralaktyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Czasem jeżdżę na wioskę niedaleko Tomaszowa, żeby sobie popatrzeć w gwiazdy - jak chcesz, to mogę Ci dać znać, jak będę się wybierał. Co prawda mam refraktor na paralaktyku, ale mógłbyś sobie zobaczyć z czym to się je i przynajmniej byś wiedział, czy w ogóle pasuje Ci takie rozwiązanie, czy zdecydowanie nie.

Bardzo chętnie.Daj znać jak się zgadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Nie mam nic do używek.To po prostu kwestia mojego wyboru (tak już mam),

jak kupujè jakiś sprzęt ,czy to stricte użytkowy,czy tylko dla funu to nowy.

Wracając jednak do tuby.

Czy pomiędzy tym 150/750 a GSO 8" będzie znacząca różnica w obrazie.

Bo jeżeli to tylko różnicą odczuć własnych(a każdy ma inne) to chyba wolę tego SkyWatchera na paralaktyku.

Nie będzie drastycznej różnicy jeśli chodzi o DS ale moim zdaniem stabilność będzie dużo gorsza w EQ. 

Po za tym, Newton na EQ to porażka. Często trzeba będzie obracać tubę w obejmach. Sporo zachodu generalnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Czy pomiędzy tym 150/750 a GSO 8" będzie znacząca różnica w obrazie.

Bo jeżeli to tylko różnicą odczuć własnych(a każdy ma inne) to chyba wolę tego SkyWatchera na paralaktyku.

A moim zdaniem ta różnica będzie znacząca. Zwłaszcza pod ciemnym niebem. Zresztą co jest znaczące dla każdego coś innego znaczy. 

EQ do wizuala to samo zło... 

 

EDIT opisałbym to inaczej. Apertura 200mm zbiera więcej światła niż apertura 150mm. Gdy oba Newtony są dobrze skolimowane, ten większy pokaże więcej słabych mgiełek. 10 cali pokaże jeszcze więcej. A 16 cali to dopiero... Itd. 

Ale gdy wybierasz między Newtonem 150/750 a 200/1200 to bez wahania wybierz ten większy. Na montażu Dobsona. 

 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrokarol napisał:

Jak dla kogo.

Dla mnie (po kilku latach obserwacji) różnica jest spora ale dla początkującego będzie mała.

EQ do wizuala jest dobre ale raczej do US z napędem.

Masz rację, nie pomyślałem o tym, że to przeszkadza, czy też jest zauważalne dopiero, gdy człowiek już coś widział. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, astrokarol napisał:

Jak dla kogo.

Dla mnie (po kilku latach obserwacji) różnica jest spora ale dla początkującego będzie mała.

EQ do wizuala jest dobre ale raczej do US z napędem.

Też tak mi się wydaje.

Przeskok z lornetki na Newtona 150 to już będzie wow!

A dlaczego EQ lepsze do planet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A dlaczego EQ lepsze do planet?

EQ z napędem.

Do planet i do większych powiększeń. Bo obiekt szybko ucieka z pola widzenia.

Ale niekoniecznie EQ, chodzi o dowolny montaż z napędem. 

Każdy GoTo potrafi śledzić obiekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha.Jeszcze jedno.Ten mój "ogród" nie jest duży i ograniczony że wszystkich stron przez domy(jakie szczęście że parterowe) więc sami zrozumcie że tuba na ziemi nie wydaje mi się dobrym pomysłem.Dla objektów bardziej w zenicie to bez znaczenia ale te niżej???

Na EQ telelkop nawet z małym kątem podniesienia będzie co najmniej metr od ziemi więc "sięgnie" niżej.

Tak ja kombinuję:ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kos10 napisał:

Można nadążyć, ale mi nawet pokrętła od mikroruchow trzęsą obrazem mam eq2

Właśnie.:getlost:

Drgania będą w obu montażach.

"Jak nie urok to sraczka" jak mawiała moja babcia:grin:.

I weź tu bądź mądry i zdecyduj.

Szczerze to jednak wolałbym tubè na statywie niż na ziemi.Może mi od tej lornetki tak zostało???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.