Skocz do zawartości

Zakup lornetki astro/przyroda 1000zł.


sp3uca

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem poproszony o doradztwo . No to pytam u źródeł wiedzy praktycznej.

Znajomy szuka lornetki do krajobrazów i nieba. 10x50 z ręki to max mu powiedziałem. 

To po pierwsze , potem oczytałem wątki i optyczne.

Budżet 1000 więc szału nie ma. 

Przewijają się na forum Nikon EX , WiliamOp ED , DO Silver, ew. Brasser Hunter.

czy coś przeoczyłem ? Czy poprostu wybrać z w.wymienionych ?

 

Andrzej

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przyroda i krajobraz raczej pierwsze ale astro także chociaż jest zielony. 

Też mu radziłem 7x50 ale miał w ręku dachowca 10x i mówi że ok. 

Wg. Opinii forum dachowiec do astro nie za dobry , więc pytam co doradzić. Mówiłem także o tym że 10 do nieba to już przedała by się podpórka statyw. No i jak by się zapalił do astro to niech ma gwiazdy ostre , a czytam że niektóre modele mają kłopoty z tym, a wiem jaka kaszanę robi moja lidletka...

Info dodatkowe - wiek 40+ jeśli chodzi o źrenice.

 

Andrzej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci ze swojego doświadczenia z lornetkami, które miałem, a miałem: Tento 7x35, Kowa YF 8x30, Vortex Diamondback 8x42 (dachówka), Delta Optical Entry 8x40, Nikon Action 10x50 EX, Carl Zeiss Jena Jenoptem 10x50W reszty już nie pamiętam. Jeśli chcesz prowadzić KOMFORTOWE obserwacje nieba "z ręki", to polecam powyższe modele Kowy lub Vortexa. Nie ulegaj presji niektórych środowisk, że powiększenie, że średnica obiektywu, że porro a nie dachówka. Przy takich średnicach to, czy masz 30mm czy 50mm nie ma większego znaczenia, mimo, że % udział powierzchni zbierającej może wydawać się tu duży. Ja w Kowie/Vortexie widziałem dokładnie te same obiekty co w 50mm lornetkach a obiekty na granicy widoczności w mniejszych były tak samo na granicy widoczności w większych. Nie przypominam sobie nic, co widziałbym z pewnością w 50mm a nie widział w 30mm. Żeby zobaczyć satysfakcjonującą różnicę, to już trzeba by mieć 70mm na statywie. Kontynuując, większe powiększenie to większe problemy ze stabilizacją obrazu. To samo tyczy się wagi lornetki, a te problemy SKUTECZNIE ODBIERAJĄ całkowitą przyjemność z obserwacji nieba "z ręki". Ja zostawiłem sobie Kowę, gdyż obraz w centrum zwala z nóg, szczególnie na gromadach gwiazd ale równie świetnie obserwowało mi się z Vortexem. Zresztą Vortexa sprzedaje na sąsiednim (i możliwe że tym też) forum bodajże "maxio", za chyba 670 zł. Kupisz ją - nie powinieneś żałować. Obie lekkie, w obu względnie duże pole widzenia i w obu zmieścisz się do 1000 i jeszcze zostanie. Od razu zastrzegam, że jest to moja subiektywna ocena.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być głównie do krajobrazów a do astro przy okazji to jakaś lekka dachówka rzeczywiście może być lepsza, np 8x42, 10x42. A jak kolega się wciągnie w astro niech bierze 15x70 ze statywem. Ja mam Nikona EX 10x50 i dla mnie to jest optymalna, lekka, budżetowa lornetka do wszystkiego, choć po prawie dwóch latach użytkowania obraz nie podoba mi się już tak bardzo jak na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GKG napisał:

Przy okazji - która z powyższych lepsza optycznie?

Miałem ostatnio okazję popatrzeć w dzień przez Jenoptem. W mojej ocenie poręczność i ogromne pole widzenia zdecydowanie po stronie Zeissa choć trzeba nieco wciskać oczy na maxa. Gdyby nie ten fakt pierwsze wrażenia prawie jak z Nikona 8x30 EII (porównywałem obok siebie), ale w mojej ocenie czuć starszą optykę. W starciu z EII nie ma szans. Bardzo brakowało mi głębi ostrości nawet na osi i nie mogłem satysfakcjonująco jej dostroic. Kolory jakby wyprane. Nawet żółta KOMZ 6x24 dawała dużo bardziej ostry i nasycony obraz.

Z drugiej strony być może trafiłem na taki egzemplarz (być może nalot wewnątrz) , bo z tego co kiedyś czytałem optycznie Ex i Jenoptem są bardzo podobne.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, GKG napisał:

Przy okazji - która z powyższych lepsza optycznie?

Nikon. Tak jak poprzednik pisał, czuć ząb czasu na powłokach w Jenoptemie. Oczywiście nie jest to nie wiadomo jak zdecydowana przewaga, w związku czym Nikona sprzedałem dość szybko zostawiając o wiele dłużej CZJ ale o tym zdecydowało większe pole widzenia niemca i to, że jednak lubię wlepić dość głęboko ślepia w okular (kwestia preferencji własnych). Wagowo obie lornetki podobne (ponad 1 kg), więc jak dla mnie zdecydowanie za ciężkie do obserwacji "z ręki" (3 minuty obserwacji a potem łapa siada, obraz drga i człowiek się rozgląda za jakąś podpórką). W obserwacjach przyrody taka waga nie przeszkadza ale w astro, gdzie liczy się każdy detal i stabilizacja jest na 1 miejscu - jest to już zdecydowanie ponad limit jak dla mnie.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.