Jump to content

ASTRONOMIA I NIE TYLKO W SZKOLE

Guest
 Share

Recommended Posts

ciesze sie bardzo ze nasz wypad na zacmienie slonca w Gdyni -Babie Doly tak wszystkich zaintersowal. mamy odzew od PTMA i 9 czerwca bedzie pokaz nieba na boisku szkolnym Gimnazjum nr14 w Gdyni . Podziekowania dla El -Capitano. Panie Kapitanie zapowiada sie niezly tlum.

moje kolezanki ala Rogowska -uczy fizyki , Kasia Szymanska i Magda Styn - ucza geografii tez sa ta propozyja zachwycone , bez ich udzialu i pomocy nasz wypad nie bylby mozliwy. W poniedzialek tez przyjda . zachecaja swoich uczniow a mlodziez jest naprawde bardzo zainteresowana

Mam nadzieję, że pogoda jednak dopisze. Rokowania, niestety, nie są najlepsze :-

Program tego spotkania będzie miał iście uniwersalny charakter. Słońce zachodzi bowiem dopiero o 21:19. Będą więc próby dostrzeżenia plam. Przynajmniej dwie skromne grupy były widoczne podczas zaćmienia. Słoneczko rotuje przez parę tygodni, to może coś się uchowało (nie sprawdzałem od 31-ga maja). Zgodnie z tym, co tutaj:

http://i-net.com.pl/tos/obraz.html

powinna się uchować grupa i ze trzy pojedyncze plamki.

Od początku będzie widoczny Księżyc z terminatorem przechodzącym przez Morze Zimna, moją ulubioną Zatokę Tęczową na Morzu Jasności z łańcuchem gór Jura (późnym wieczorem daleko za linią terminatora będą pojawiać się oświetlone przez Słońce pojedyncze szczyty tego łańcucha). Niżej będą Karpaty oraz kolejno morza: Wyspowe, Poznane, pogranicze mórz Chmur i Wilgoci.

Poza tym, to już naprawdę ostatnie chyba rendez-vous z Jowiszem. Wszystkie cztery "galileiany" będa widoczne (po dwa z każdej strony).

Ozdobą wieczoru będzie flara Irydium (22:38:16) - wyjątkowo jasna, gdyż punkt maksimum jej jasności będzie tuż obok - na środku Zatoki Puckiej (raczej tam nie pojedziemy) ;)

Poza tym, jasno będzie. Nie będzie nocy astronomicznej, a w tych naszych gdyńskich szerokościach noc nawigacyjna będzie trwała tylko godzinę i dwadzieścia dwie minuty (od 00:04 po północy).

Niech no tylko odpowiedniej pogody zabraknie >:(

Fajnie, że takie edukacyjne zacięcie macie.

Po pierwsze edukacja

po drugie edukacja

po trzecie edukacja

po czwarte sex

Wiadomo czym się kończy seks bez uprzedniej edukacji. Był tu gdzieś post z kaszanką w roli głównej...

P.S. Mirku, a muzyka, wino i śpiew??

Byłem dzisiaj w rzeczonej szkole na wizji lokalnej. Nie kosztowało mnie to wiele zachodu, bo na jej terenie jest zawsze moja obwodowa komisja wyborcza, a dziś i jutro komisja referendalna.

Miejsca jest mnóstwo (kilka połączonych boisk). Nieba też sporo widać. I wygodny dojazd dla wielu samochodów pod samo miejsce rozstawienia sprzętu. Będzie dobrze!

bo jak nie to podpis pod Twoim zdjęciem do wymiany.

Czy ja wiem zawsze mogę przeprowadzić się do Włoch hodować owce, uprawiać winorośl, robić smaczne winko, a i wy mielibyście fajną metę. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło Oskarze.

El Capitano jeżeli byłeś na wizji lokalnej, to powiedz jak tam w tym miejscu obserwacyjnym ze sztucznym oświetleniem. Czy nie ma go za dużo? i czy nie będzie zbytnio przeszkadzać w pokazie?

Filip, dzieciom nie pokazuje się mglistych, niewyraźnych "przecinków" z katalogu Messiera, albo kształtu Daktyla bo powiedzą "łeeeeeee!" . W programie jest Księżyc, Jowisz z czwórką księżyców i flara Irydium. To można zobaczyć nawet spod jupiterów stadionu piłkarskiego.

Spróbujemy natomiast powalczyć w międzyczasie z jaśniejszymi, niemgławicowymi M-kami nieba wiosenno-letniego (jak gromady kuliste M 3, M 5, M 13, itp.). Większym problemem od sztucznego oświetlenia jest jasne tło nieba (czerwiec na szerokości 54°33'N).

Nieb południowe jest tam otwarte. Szkoła stoi na wysokiej skarpie morenowej (na przedłużeniu ul. Cechowej i Białobrzeskiej). Daleko w dole są jednak światła Stoczni Gdynia. Ale słabe, po stocznia powoli upada. Do wysokości ok. 10° niebo z łuną przysłaniają drzewa. Na wschodzie i zachodzie w odległości od 200 do kilkuset metrów są cztero i dziesięciopiętrowe budynki mieszkalne. Na północy - ul. Dąbka z lampami sodowymi, działki, a dalej i ciemność lotniska Babie Doły.

Mam już doświadczenie. Podczas jednego z pokazów w Lęborku było podobnie. Tylko Księżyc, Jowisz, Saturn i HiFy robiły wrażenie. Reszta obiektów nie robiła za dużego wrażenia u tamtejszych dzieci i to bez wzlęgu na używany sprzęt. Większe było zainteresowanie samym sprzętem niż obiektami niebieskimi. Jeden chłopak nawet podsumował to wszytko jednym zdaniem: "Taki duży i drogi sprzęt, a tak mało widać". Pewno naoglądał się za dużo fotografi z teleskopu Hubble'a na kanale Discavery.

co wy gadacie bedzie zarąbiście znów tłumy ludzi

razem z Karolem 007 będziemy wczęsniej zajmiemy sobie kolejke ;)

Marcin podzielam Twoja opinie. Bardzo, naprawde bardzo sie ciesze :) ze te nasze spotakania z astronomia wzbudzaja Wasz entuzjazm.

Dziekujemy Panu El-Capiatano :D

No już dobrze, dobrze... ::)

Trzymajcie kciuki za pogodę, bo coś prognozy kiepskie.

P.S. Filip, jest 22:30 a niebo jeszcze jasne...

Mówię Ci: Księżyc, Jowisz, Irydium, paciorek i spać.

Kapitanie, a jakie teleskopy będą na tym pokazie???

fajnie by było jak byście wzieli tego Universała co przy wejściu do planetarium stoi.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.