Skocz do zawartości

ASTRONOMIA I NIE TYLKO W SZKOLE


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

ciesze sie bardzo ze nasz wypad na zacmienie slonca w Gdyni -Babie Doly tak wszystkich zaintersowal. mamy odzew od PTMA i 9 czerwca bedzie pokaz nieba na boisku szkolnym Gimnazjum nr14 w Gdyni . Podziekowania dla El -Capitano. Panie Kapitanie zapowiada sie niezly tlum.

moje kolezanki ala Rogowska -uczy fizyki , Kasia Szymanska i Magda Styn - ucza geografii tez sa ta propozyja zachwycone , bez ich udzialu i pomocy nasz wypad nie bylby mozliwy. W poniedzialek tez przyjda . zachecaja swoich uczniow a mlodziez jest naprawde bardzo zainteresowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że pogoda jednak dopisze. Rokowania, niestety, nie są najlepsze :-

 

Program tego spotkania będzie miał iście uniwersalny charakter. Słońce zachodzi bowiem dopiero o 21:19. Będą więc próby dostrzeżenia plam. Przynajmniej dwie skromne grupy były widoczne podczas zaćmienia. Słoneczko rotuje przez parę tygodni, to może coś się uchowało (nie sprawdzałem od 31-ga maja). Zgodnie z tym, co tutaj:

http://i-net.com.pl/tos/obraz.html

powinna się uchować grupa i ze trzy pojedyncze plamki.

 

Od początku będzie widoczny Księżyc z terminatorem przechodzącym przez Morze Zimna, moją ulubioną Zatokę Tęczową na Morzu Jasności z łańcuchem gór Jura (późnym wieczorem daleko za linią terminatora będą pojawiać się oświetlone przez Słońce pojedyncze szczyty tego łańcucha). Niżej będą Karpaty oraz kolejno morza: Wyspowe, Poznane, pogranicze mórz Chmur i Wilgoci.

 

Poza tym, to już naprawdę ostatnie chyba rendez-vous z Jowiszem. Wszystkie cztery "galileiany" będa widoczne (po dwa z każdej strony).

 

Ozdobą wieczoru będzie flara Irydium (22:38:16) - wyjątkowo jasna, gdyż punkt maksimum jej jasności będzie tuż obok - na środku Zatoki Puckiej (raczej tam nie pojedziemy) ;)

 

Poza tym, jasno będzie. Nie będzie nocy astronomicznej, a w tych naszych gdyńskich szerokościach noc nawigacyjna będzie trwała tylko godzinę i dwadzieścia dwie minuty (od 00:04 po północy).

 

Niech no tylko odpowiedniej pogody zabraknie >:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w rzeczonej szkole na wizji lokalnej. Nie kosztowało mnie to wiele zachodu, bo na jej terenie jest zawsze moja obwodowa komisja wyborcza, a dziś i jutro komisja referendalna.

Miejsca jest mnóstwo (kilka połączonych boisk). Nieba też sporo widać. I wygodny dojazd dla wielu samochodów pod samo miejsce rozstawienia sprzętu. Będzie dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo jak nie to podpis pod Twoim zdjęciem do wymiany.

 

Czy ja wiem zawsze mogę przeprowadzić się do Włoch hodować owce, uprawiać winorośl, robić smaczne winko, a i wy mielibyście fajną metę. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło Oskarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El Capitano jeżeli byłeś na wizji lokalnej, to powiedz jak tam w tym miejscu obserwacyjnym ze sztucznym oświetleniem. Czy nie ma go za dużo? i czy nie będzie zbytnio przeszkadzać w pokazie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, dzieciom nie pokazuje się mglistych, niewyraźnych "przecinków" z katalogu Messiera, albo kształtu Daktyla bo powiedzą "łeeeeeee!" . W programie jest Księżyc, Jowisz z czwórką księżyców i flara Irydium. To można zobaczyć nawet spod jupiterów stadionu piłkarskiego.

Spróbujemy natomiast powalczyć w międzyczasie z jaśniejszymi, niemgławicowymi M-kami nieba wiosenno-letniego (jak gromady kuliste M 3, M 5, M 13, itp.). Większym problemem od sztucznego oświetlenia jest jasne tło nieba (czerwiec na szerokości 54°33'N).

Nieb południowe jest tam otwarte. Szkoła stoi na wysokiej skarpie morenowej (na przedłużeniu ul. Cechowej i Białobrzeskiej). Daleko w dole są jednak światła Stoczni Gdynia. Ale słabe, po stocznia powoli upada. Do wysokości ok. 10° niebo z łuną przysłaniają drzewa. Na wschodzie i zachodzie w odległości od 200 do kilkuset metrów są cztero i dziesięciopiętrowe budynki mieszkalne. Na północy - ul. Dąbka z lampami sodowymi, działki, a dalej i ciemność lotniska Babie Doły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już doświadczenie. Podczas jednego z pokazów w Lęborku było podobnie. Tylko Księżyc, Jowisz, Saturn i HiFy robiły wrażenie. Reszta obiektów nie robiła za dużego wrażenia u tamtejszych dzieci i to bez wzlęgu na używany sprzęt. Większe było zainteresowanie samym sprzętem niż obiektami niebieskimi. Jeden chłopak nawet podsumował to wszytko jednym zdaniem: "Taki duży i drogi sprzęt, a tak mało widać". Pewno naoglądał się za dużo fotografi z teleskopu Hubble'a na kanale Discavery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już dobrze, dobrze... ::)

 

Trzymajcie kciuki za pogodę, bo coś prognozy kiepskie.

 

P.S. Filip, jest 22:30 a niebo jeszcze jasne...

Mówię Ci: Księżyc, Jowisz, Irydium, paciorek i spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.