Skocz do zawartości

Wybór teleskopu


I34RTEK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem na kupnie pierwszego teleskopu i dwa dni przeglądałem internet w poszukiwaniu odpowiedniego teleskopu do 600 zł bądz trochę więcej. Mieszkam w Zakopanem i mam balkon położony w idealnie widokowym miejscu na góry i miasto i zależy mi na dobrym przybliżeniu żeby było widać "ludzi na giewoncie" :DTeleskopem chciałbym ogladać góry i niebo 50/50 mój wybór padł na dwa (sky watcher bk 909 Az 3) i słabszym (sky watcher bk 707 az2) ten pierwszy znalazłem za 586zł i drugi za 299 z barlowem 2x. Zastanawiam się czy nie kupić tego większego i dokupić lepiej do niego soczewke barlowa 2x czy okular 5mm żeby przybliżenie do 180x osiągnąc ? Ewentualnie jakie teleskopy jeszcze polecacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupic od razu z pryzmatem dającym obraz jak w lornetce. Czyli ten https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-AZ-3-teleskopy-1424.html koniecznie musisz jednak o to dopytać w sklepie, bo mogą dać kątówkę dająca obraz typu odbicie lustrzane, co przy obserwacjach krajobrazu będzie upierdliwe. Okular dokupisz jak sam stwierdzisz jaki jest obraz w okularach, które dołaczone są do teleskopu. Jesli chcesz dobry okular 6mm to najlepiej ortoskopowy Baader BCO, cena 230zł

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.mediaexpert.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3,id-791069?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjw98rpBRAuEiwALmo-ypjwePJArId1x_4eFUhj2fGbLN4bg3nQs2FLATm561bOnbV_PDFFrBoCKZMQAvD_BwE#tab_description w opisie pisze Wyposażony w nasadkę pryzmatyczną 1.25" pozwala uzyskać obraz ziemski, nieodwrócony czyli chyba dobry ? Dodam że jestem kompletnie poczatkujący a wszystko czego się nauczyłem to ostatnie 2 dni z ogladania filmów i przegladnia ofert. 

Edytowane przez I34RTEK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten jest na montażu paralaktycznym - dostosowanym do ruchu gwiazd po niebie. Musiałbyś go przestwawić w tryb dwuosiowy azymutalny do obserwacji ziemskich, co da sie bardzo łatwo zrobic, ale generalnie ten montaz jest dość chwiejny, zreszta na jedno wychodzi bo ten z pierwszego linku ( azymutalny) tez jest do bani, może nawet jeszcze gorszy...

Powiekszenie zarówno jednym jak i drugim osiągniesz takie samo (nie daj sobie wciskać, ze inne  ;) ) pomimo róznicy w średnicy soczewki. 80/900 da ładniejszy obraz, ale nieco ciemniejszy, a  90/900 odwrotnie. Widzę, ze masz tam dołaczoną "6" czyli okular 6,3mm. To zapewne słabej jakosci typ Kellner, ale możesz sobie od razu sprawdzic, czy późniejszy ewentualny zakup rasowego ortho 6mm jest sensowny.

 

EDIT

Katówke byś musiał dokupić do obserwacji ziemskich, bo ta z zestawu da odbicie lustrzane prawo/lewo (tak sądzę)

I jeszcze sprawa obracania tuby w obejmach - lepiej jak tuba ma obejmy, ale nie jest to mus. Lepiej jak zamiast szukacza optycznego bedzisz miał na poczatek RedDota (czyli tak jak w tym Meade)

Meade ma lepszy okular 26mm. 9mm tez chyba lepszy od dziadowskiego 10mm "super" z pierwszego linku.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pryzmat Amiciego (musi być Amiciego do obserwacji ziemskich, ewentualnie pentagonalny, ale to juz inna kasa) dokupisz za mała kasę np. tu https://www.astrozakupy.pl/nasadka-katowa-pryzmatyczna-1-frac148221-90730-gso/1054/

90 stopniowy chyba bardziej sie przyda, ale co kto woli... szczerze mówiąc nigdy nie miałem 45 stopniowego, wiec nie wiem.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nasadka 90 stopni ale właśnie odbijajaca obraz prawo/lewo. Musi byc napisane Amici (ewentualnie "dajaca obraz prosty ziemski"). Musialbys tak czy owak dokupić jeszcze druga nasadke Amici. Ta co jest przydałaby sie do obserwacji nocnych, bo jest do tego  lepsza.

 

Trudno powiedzieć który bym wybrał... Niby lubie EQ (które możesz przestawić w AZ), ale 90/1000 kusiłby mnie chyba bardziej, chociaz ma te badziewne okulary klony "super".

 

EDIT

Astromaster EQ widze, że trzy stówy droższy (i nie wiadomo czy przypadłby Ci do gustu, bo niektórzy nie lubia EQ czyli paralaktyka) chciaz inni za nim przepadaja (w tym ja :) )

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - do obserwacji ziemskich montaz AZ jest konieczny, a do obserwacji nieba EQ nie jest konieczny.

 

Różnice pomiedzy AZ i EQ poznasz od razu po tej przeciwwadze (dodatkowy cięzarek wyważający w EQ)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obrazów ziemskich powiększenie duże dla tego teleskopu to 90/2,3  ,czyli około 40 razy, male to 90/5 czyli 18 razy. Jak założysz okulary że będziesz miał powiększenie 180 to w dzień będziesz widział mgłę i zamazane coś .  Do gwiazd  te całe barlowy możesz stosować  ,do obrazów ziemskich nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad jakim krótkim refraktorem np 80/400 lub 102/500 uzyskasz nimi szerokie pola ( z odpowiednimi okularami) do krajobrazu są one bardzo dobre, a i niebo też można pooglądać.

Do krajobrazu najlepszą będą powiększenia które podał Berkut. Jeżeli jednak chciałbyś spróbować z większymi to spróbuj, szybko jednak się z tego "wyleczysz"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kompas napisał:

 

Do krajobrazu najlepszą będą powiększenia które podał Berkut. Jeżeli jednak chciałbyś spróbować z większymi to spróbuj, szybko jednak się z tego "wyleczysz"

Nie zawsze - ja z tego się nie wyleczyłem, a obserwuje już z kilkadziesiąt lat...

Nawet zwykłą mewę na dachu lubię obserwować z bardzo duzymi powiększeniami widząc jej każde piórko... I to jest właśnie frajda i to jest fajne, bo w naturze nie mógłbyś tak blisko obserwować, bez irytacji ptaka.

I absolutnie nie polecam do duzych powiekszeń refraktora achro f/5 (czyli np. 80/400) czy to w dzień ,czy to tym bardziej w nocy. Zreszta nimi się po prostu nie da obserwować z dużymi powiększeniami.

 

Musicie wszyscy zrozumieć, ze jeden lubi małe powiększenia, inny duże, a jeszcze inny być może średnie. Nie ma tutaj jakiejś zasady i ujednolicenia.

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie sobie teraz sprawdziłem te źrenice w dzień - niestety nie mam widoku na 10km, ale na dwóch kilometrach sopokojnie dawałem poniżej 1mm. Oczywiście Berkut ma rację, ze najjaśniejszy obraz był przy źrenicy ok.2mm, ale śmiało mozna schodzic w dół w celu uzyskania wiekszych powiększeń. Przy źrenicy 1mm chyba można lepiej odczytać szczegóły, szczególnie jak mamy słoneczny dzień.

Uzywałem głónie zooma (Vixen 8-24) - do obserwacji dziennych to jednak wspaniała sprawa...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.