Skocz do zawartości

Wybór okularu do obserwacji wizualnych


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Astrobonq napisał:

W tym sprzęcie co nie wsadzisz to będzie dobrze. Jaki okular miałeś w zestawie? Luminosa 23mm?

Tak Luminosa 23 mm . Obecnie uzywam Oriona 32 mm . Obraz z tego okularu jest ok jednak chcialbym uzyskać większe zblizenie samej planety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto rozważyć zoom Mark IV Baadera (24-8)? Daje ładny obraz (jakby to nie był zoom). Ogniskowej masz w teleskopie ponad 2,3 metra, więc przy 8 mm na okularze powiększenie będzie już całkiem zacne (prawie 300 razy). To taka opcja dla wygodnickich (nie trzeba zmieniać okularów).

Dla purystów, którzy nad wygodę przedkładają obraz ostry jak żyleta, do planet świetnie spisują się okulary ortoskopowe.

Jeśli nie przeszkadza ci krótki ER możesz rozważyć Baadera Clasic Ortho 10 mm (powiekszenie będziesz miał 230) albo 6 mm choć nie wiem czy często trafisz na seeing dość dobry dla prawie 400-krotnego powiększenia.

Używam zarówno zooma jak i szóstki orciaka, i oba do Jowisza i Saturna spisują się bardzo dobrze (tyle, że mój teleskop ma tylko 1,6 metra ogniskowej).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Meiser napisał:

Widze , ale chce uzyskac wieksze powiekszenie i zblizenie 

To użyj okularu z krótszą ogniskową. 

Twój 23mm zapewnia tylko 100 razy. Dla planet przydaje się więcej.

Powiększenie obliczasz dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, piotrfie napisał:

To użyj okularu z krótszą ogniskową. 

Twój 23mm zapewnia tylko 100 razy. Dla planet przydaje się więcej.

Powiększenie obliczasz dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu.

 

 Mark IV Baadera (24-8) Ten okular zapowiada sie calkiem niezle bynajmniej tak wynika z opisu . Zastosowany w SCT 9,25 da powiekszenie 294x  to juz calkiem sporo , obecnie stosujac Oriona 32 mm powiekszenie w SCT 9,25 to tylko 74x  a to rzeczywiscie troche malo jak na taka ogniskowa . Dzieki za informacje musze zamowic taki okularek poki jest sezon na Jowisza i Saturna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotrfie napisał:

Może warto rozważyć zoom Mark IV Baadera (24-8)? Daje ładny obraz (jakby to nie był zoom). Ogniskowej masz w teleskopie ponad 2,3 metra, więc przy 8 mm na okularze powiększenie będzie już całkiem zacne (prawie 300 razy). To taka opcja dla wygodnickich (nie trzeba zmieniać okularów).

Dla purystów, którzy nad wygodę przedkładają obraz ostry jak żyleta, do planet świetnie spisują się okulary ortoskopowe.

Jeśli nie przeszkadza ci krótki ER możesz rozważyć Baadera Clasic Ortho 10 mm (powiekszenie będziesz miał 230) albo 6 mm choć nie wiem czy często trafisz na seeing dość dobry dla prawie 400-krotnego powiększenia.

Używam zarówno zooma jak i szóstki orciaka, i oba do Jowisza i Saturna spisują się bardzo dobrze (tyle, że mój teleskop ma tylko 1,6 metra ogniskowej).

 

 

 

Witaj muszę się o coś zapytać Szukam okularów zoom 24-35 mm i 3-8 mm mniej więcej Z zoom są 8-24 mm i 7-21 mm wiesz gdzie mogę kupić okulary zoom One są wygodne nie traci się czasu na wkładanie i wykładanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o dość nietypowe jak na zoom-y ogniskowe. Nie spotkałem tak długich ogniskowych w zoomach jak 24-35.

Co do ekstremalnie krótkich zoomów też nie ma dużego wyboru.

 

1. Jest TeleVue Nagler zoom 3-6. Nie używałem, więc nie wiem jak się sprawuje, choć powinien być niezły, jak większość okularów tej firmy. Niestety cena odstrasza :-) (to też typowe dla produktów TeleVue) :-)

 

2. Baader robi soczewkę Barlowa dedykowaną do swojego zooma, która zoom 8-24 zmienia w zoom 3,5-10. Niestety nie mogę się wypowiadać jak się ten układ spisuje, bo akurat tego Barlowa z moim zoomem nie używałem.

 

Z zoomami jest dość trudno. Są modele dobre, jak wspomniany Baader 24-8 i są też takie, które należy omijać wielkim łukiem jak SkyWatcher 7-21 (obraz jak z dnia studni i upiorna aberracja chromatyczna).

 

Pytałeś gdzie kupić - są we wszystkich większych sklepach wysyłkowych, takich jak np. teleskopy.pl , astroshop.pl czy deltaoptical.pl

 

Nie wiem jakiego teleskopu Pomidorze używasz, ale uważaj aby nie przesadzić z powiększeniem. 

Przeważnie nie stosuje się powiększeń większych niż dwukrotna średnica teleskopu wyrażona w milimetrach. Czyli 200 mm średnicy, to max. powiększenie 400.

Powyżej tego obraz się degraduje i wcale nie zyskuje szczegółów.

Poza tym wrogiem jest atmosfera :-) 

jej stan określa poziom widoczności tzw. seeing. Jeśli jest słaby, to o dużych powiększeniach (nawet tych w ramach zasady dwukrotności średnicy) lepiej nawet nie myśleć. Obraz będzie niewyraźny.

 

48 minut temu, Pomidor napisał:

Witaj muszę się o coś zapytać Szukam okularów zoom 24-35 mm i 3-8 mm mniej więcej Z zoom są 8-24 mm i 7-21 mm wiesz gdzie mogę kupić okulary zoom One są wygodne nie traci się czasu na wkładanie i wykładanie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.