Skocz do zawartości

ISS + Soyuz MS-13


jestem

Rekomendowane odpowiedzi


Sojuz MS -13 wystartował w sobotę 20.07.2019 
 o 18:28 czasu polskiego 
z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie .
Na pokładzie znajdują się Aleksander Skworcow , Andrew Morgan i Luca Parmitano .
Przewidywane dokowanie o 00:50 CEST
Fotka z MTO-1000 o 00:47 CEST nad Wrocławiem  :) 
1433622854_SoyuzMS-13ISS.JPG.72dd081f6e888e0628dd03ee8b9fd86c.JPG

Edytowane przez jestem
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem przelot o 23:06. Sojuz leciał na niebie kilkanaście stopni za stacją. Właśnie zastanawiałem się, czy w lornetce będzie się go dało oddzielić od ISS podczas następnego przelotu. Dokowanie do ISS było o godz. 00:50, a przelot nad Polską właśnie kilka minut przed dokowaniem. Dzięki Twojemu zdjęciu wiem już, że w 10x50 na 100% nie rozdzieliłbym tego punkciku od blasku ISS. W większym powiększeniu przez teleskop być może dałoby radę, choć to zawsze problemy z drganiami obrazu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem ją wczoraj złapać,  za pierwszym razem ok 23.00 nie trafiłem i przeleciały obok kadru, za drugim razem o 0.40 przelatywałem przy 58 Her więc nie było problemu z chwyceniem ISS w kadrze , ale pogoda jak zwykle nie zawiodła i przyszły chmury :( które rozeszły sie o 0.50.

Przy okazji dopytam o ustawienie ostrości przy fotografowaniu ISS teleskopem. Ustawiacie ostrość na najbliższą gwiazdę w kadrze czy inaczej ?

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sojuz MS-13 po kilku miesiącach odłączył się od ISS i przywiózł astronautów na Ziemię.

 

'Statek kosmiczny Sojuz MS-13 wylądował w Kazachstanie, 6 lutego 2020 r.
Astronauta ESA Luca powrócił po sześciu miesiącach na orbicie.
Luca przeprowadził wiele eksperymentów naukowych podczas swojej drugiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Ta misja sprawiła, że został trzecim Europejczykiem i pierwszym Włochem dowodzącym Stacją.
Wykonał również cztery złożone spacery kosmiczne, aby naprawić instrument fizyki cząstek elementarnych AMS-02,
zdalnie sterował łazikiem zbierającym skały w Holandii, ustanowił europejski rekord największej liczby godzin spacerów kosmicznych
i udostępnił niezliczone obrazy naszej planety z kosmosu.'

 

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2020/02/Soyuz_MS-13_after_landing2

 

Siema
Link:

Soyuz_MS-13_after_landing_pillars.jpg

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.