Skocz do zawartości

ES APO 127 FCD-100


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

czy ktoś na forum ma tę tubę albo doświadczenia z nią?

Jest relatywnie tania jak na swoją wielkość i widzę, że sporo wyjadaczy z USA robi nią APODy, m.in Chuck

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9906_Explore-Scientific-ED-Apo-127-mm---FCD-100--aluminium-tube--Hexafoc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepszym wyborem jest  https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7717_TS-Optics-PHOTOLINE-130-mm-f-7-Triplet-APO---3-7-Zoll-RPA-Auszug---FPL-53.html  jest 300 euro droższy, ale to sprawdzona dobra konstrukcja, a nie jakiś wynalazek na słabym szkle i wątpliwej stabilności wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

Zdecydowanie lepszym wyborem jest  https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7717_TS-Optics-PHOTOLINE-130-mm-f-7-Triplet-APO---3-7-Zoll-RPA-Auszug---FPL-53.html  jest 300 euro droższy, ale to sprawdzona dobra konstrukcja, a nie jakiś wynalazek na słabym szkle i wątpliwej stabilności wyciągu.

Piotrze

Byłbym bardzo ostrożny ocenianiem szkła HOYA FCD-100 jako "wynalazek na słabym szkle". Wg tego co zdążyłem wyczytać, jest ono w wielu aspektach porównywalne z FPL-53. O wiele więcej zależy od konstrukcji całego zestawu optycznego niż użytego szkła. 

To szkło stosuje chociażby Takahashi (FC-100DF) :)

pk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bas.sic napisał:

Piotrze

Byłbym bardzo ostrożny ocenianiem szkła HOYA FCD-100 jako "wynalazek na słabym szkle". Wg tego co zdążyłem wyczytać, jest ono w wielu aspektach porównywalne z FPL-53. O wiele więcej zależy od konstrukcji całego zestawu optycznego niż użytego szkła. 

To szkło stosuje chociażby Takahashi (FC-100DF) :)

pk

 

Ok, zbyt pochopnie napisałem "słabe". Co do konstrukcji obiektywu, również pełna zgoda, ale sam przyznaj  ten ES APO ED  zajeżdża słabą chińszczyzną. Oczywiście mogę się mylić i może być świetny optycznie, ale mechanicznie jednak budzi wątpliwości.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr4d napisał:

Ok, zbyt pochopnie napisałem "słabe". Co do konstrukcji obiektywu, również pełna zgoda, ale sam przyznaj  ten ES APO ED  zajeżdża słabą chińszczyzną. Oczywiście mogę się mylić i może być świetny optycznie, ale mechanicznie jednak budzi wątpliwości.

Co do tej "chińszczyzny" to zgoda, zwłaszcza te obejmy i wyciąg. 

Co do szkła, to mam wrażenie że robi się małe zamieszanie, bo zaczynają pojawiać się np FPL-55 (CFF Telescopes), FCD-100 też mocno ciśnie (chociaż tutaj podobno problem jest z dużymi szkłami). Oby konkurencja spowodowała że będziemy mieli tańsze super ostre szkła. :firefire:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielki za sugestie

nie przekonałem się do końca, naprawdę tym właśnie sprzętem Chuck Ayoub dostał dwa APODy NASA.

Jest bardzo tani w porównaniu do konkurencji choć używa bardzo dobrego szkła. Ten TS wpadł mi wcześniej w oko, ale się boję, bo nie jest to jakiś top line TSa, wiemy jak ostatnio wyglądają ich produkty nawet SDQ, a do tego tym ESem robi cała masa astro fotografów w USA.

Focuser - nie znam się (ok, doczytałem, że zmienił na moonlite motorized)

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubaman - przeglądnij ten wątek z maja:

Ogólnie wygląda ten teleskop na rebrand meade'a 5000

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-meade-127ed-apo-z-mikrofokuserem/782/

Który był tubą zbierającą dobre recenzje, ale w Polsce raczej nieznaną.

W Polsce chyba tylko Warpal focił (tylko US) tym teleskopem. 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.