Jump to content
Sign in to follow this  
androot

Meteoryty na wyspie Króla Jerzego (Antarktyka)

Recommended Posts

Posted (edited)

Witajcie

 

To mój pierwszy post na tym forum, chciałbym się przywitać - Piotrek.

 

Ponieważ kolejny raz nadarza się wyjazd na rok do Antarktyki, chciałbym spróbować swoich sił w poszukiwaniu meteorytów. Nigdy tego do tej pory nie robiłem, a z tego co się kiedyś dowiedziałem ten obszar ma duży potencjał. Jednak jak się to ma do wyspy w przeciwieństwie do samego kontynentu - Antarktydy?

 

Edited by androot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

w poszukiwaniu meteorytów Ci nie pomogę, bo niestety kompletnie się na tym nie znam - ale podpytam się o cel Twojej wyprawy - wyjeżdżasz na stację im. Henryka Arctowskiego?

 

Paweł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj,

Mam niewielkie doswiadczenie w poszukiwaniu, sam kiedys myślałem o wyprawie na Antarktyde w celach poszukiwawczych. 

Ale natknalem sie na jeden realny problem - status Antarktydy jako miedzynarodowego Parku Przyrody. Poszukiwania na jego obszarze beda wymagac wsparcia akredytowanych instytucji naukowych i sporej ilosci biurokracji. Z uwagi na wyjatkowosc meteorytow znajdowanych na tym terenie, potrzeba sztabu ludzi mogacych zajac sie badaniem probek i odpowiedniego sprzetu. 

 

Co wiecej, zamierzasz poszukiwac na wyspie, co oznacza ze mogla ona nie miec takiego geologicznego szczescia jak Antarktyda i w jej lodach niekoniecznie mozna trafic na stare okazy (mowimy tu o okresach 1-3 mln lat.) To zimno pozwolilo im przetrwac tak duzo czasu w stanie wzglednie nienaruszonym. Wyspa Św. Jerzego mogla nie mieć tyle szczęścia.

 

Nie twierdze, ze taka wyprawa jest niemożliwa. Ale jak dotad o ile wiem odbyly sie trzy wyprawy. Z Japonii, USA i niedawno dwie panie geolog z Angli. Wszystkie znalezione meteoryty podczas tych wyprach staly sie wlasnoscia instytucji naukowych wysyłających Swoich pracownikow.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Byly jeszcze inne wyprawy niz tylko te ktore wymienilem. 

Fachowa wiedze nt. temat mozna znalezc u fachowcow. Skieruj swoje kroki do Zakladu Badan Polarnych i Morskich przy Instytucie Geofizyki PAN w Warszawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Tak, to stacja im. Henryka Arctowskiego w ramach 44 Wyprawy Antakrtycznej (już drugi raz, wcześniej byłem na 40).

Stacja podlega obecnie pod IBB, a nie IGF. Pod IGF podlega stacja na Spitsbergenie, w Hornsundzie.

 

Co do pozostałych aspektów. Nie napisałem, że chcę je stamtąd wywieźć. Chciałbym odnaleźć choć jeden, zrobić zdjęcia, może prostą analizę chemiczną (jest laboratorium) i pozostawić w budynku Stacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.