Jump to content
Sign in to follow this  
androot

Meteoryty na wyspie Króla Jerzego (Antarktyka)

Recommended Posts

Witajcie

 

To mój pierwszy post na tym forum, chciałbym się przywitać - Piotrek.

 

Ponieważ kolejny raz nadarza się wyjazd na rok do Antarktyki, chciałbym spróbować swoich sił w poszukiwaniu meteorytów. Nigdy tego do tej pory nie robiłem, a z tego co się kiedyś dowiedziałem ten obszar ma duży potencjał. Jednak jak się to ma do wyspy w przeciwieństwie do samego kontynentu - Antarktydy?

 

Edited by androot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

w poszukiwaniu meteorytów Ci nie pomogę, bo niestety kompletnie się na tym nie znam - ale podpytam się o cel Twojej wyprawy - wyjeżdżasz na stację im. Henryka Arctowskiego?

 

Paweł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj,

Mam niewielkie doswiadczenie w poszukiwaniu, sam kiedys myślałem o wyprawie na Antarktyde w celach poszukiwawczych. 

Ale natknalem sie na jeden realny problem - status Antarktydy jako miedzynarodowego Parku Przyrody. Poszukiwania na jego obszarze beda wymagac wsparcia akredytowanych instytucji naukowych i sporej ilosci biurokracji. Z uwagi na wyjatkowosc meteorytow znajdowanych na tym terenie, potrzeba sztabu ludzi mogacych zajac sie badaniem probek i odpowiedniego sprzetu. 

 

Co wiecej, zamierzasz poszukiwac na wyspie, co oznacza ze mogla ona nie miec takiego geologicznego szczescia jak Antarktyda i w jej lodach niekoniecznie mozna trafic na stare okazy (mowimy tu o okresach 1-3 mln lat.) To zimno pozwolilo im przetrwac tak duzo czasu w stanie wzglednie nienaruszonym. Wyspa Św. Jerzego mogla nie mieć tyle szczęścia.

 

Nie twierdze, ze taka wyprawa jest niemożliwa. Ale jak dotad o ile wiem odbyly sie trzy wyprawy. Z Japonii, USA i niedawno dwie panie geolog z Angli. Wszystkie znalezione meteoryty podczas tych wyprach staly sie wlasnoscia instytucji naukowych wysyłających Swoich pracownikow.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Byly jeszcze inne wyprawy niz tylko te ktore wymienilem. 

Fachowa wiedze nt. temat mozna znalezc u fachowcow. Skieruj swoje kroki do Zakladu Badan Polarnych i Morskich przy Instytucie Geofizyki PAN w Warszawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Tak, to stacja im. Henryka Arctowskiego w ramach 44 Wyprawy Antakrtycznej (już drugi raz, wcześniej byłem na 40).

Stacja podlega obecnie pod IBB, a nie IGF. Pod IGF podlega stacja na Spitsbergenie, w Hornsundzie.

 

Co do pozostałych aspektów. Nie napisałem, że chcę je stamtąd wywieźć. Chciałbym odnaleźć choć jeden, zrobić zdjęcia, może prostą analizę chemiczną (jest laboratorium) i pozostawić w budynku Stacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 27 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
  • Nowe działy dla początkujących na Astropolis
   W nawiązaniu do apelu zasygnalizowanego w tym wątku wdrożyłem dzisiaj nowy typ for na Astropolis - tzw. Pytania i Odpowiedzi. Działa to dokładnie tak, jak np. na StackOverflow, czyli ktoś zadaje pytanie, reszta odpowiada i ocenia ich jakość. Autor pytania (lub moderator) w odpowiednim momencie oznacza odpowiedź jako najlepszą (wyczerpującą zakres pytania). 
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Czym są przestrzenie kolorystyczne (sRGB, AdobeRGB) i jak nimi zarządzać
   Proces zarządzania kolorem (sRGB, AdobeRGB, itp) na konkretnym przykładzie.
    
   • 49 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.