Skocz do zawartości

Meteoryty na wyspie Króla Jerzego (Antarktyka)


androot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

To mój pierwszy post na tym forum, chciałbym się przywitać - Piotrek.

 

Ponieważ kolejny raz nadarza się wyjazd na rok do Antarktyki, chciałbym spróbować swoich sił w poszukiwaniu meteorytów. Nigdy tego do tej pory nie robiłem, a z tego co się kiedyś dowiedziałem ten obszar ma duży potencjał. Jednak jak się to ma do wyspy w przeciwieństwie do samego kontynentu - Antarktydy?

 

Edytowane przez androot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Mam niewielkie doswiadczenie w poszukiwaniu, sam kiedys myślałem o wyprawie na Antarktyde w celach poszukiwawczych. 

Ale natknalem sie na jeden realny problem - status Antarktydy jako miedzynarodowego Parku Przyrody. Poszukiwania na jego obszarze beda wymagac wsparcia akredytowanych instytucji naukowych i sporej ilosci biurokracji. Z uwagi na wyjatkowosc meteorytow znajdowanych na tym terenie, potrzeba sztabu ludzi mogacych zajac sie badaniem probek i odpowiedniego sprzetu. 

 

Co wiecej, zamierzasz poszukiwac na wyspie, co oznacza ze mogla ona nie miec takiego geologicznego szczescia jak Antarktyda i w jej lodach niekoniecznie mozna trafic na stare okazy (mowimy tu o okresach 1-3 mln lat.) To zimno pozwolilo im przetrwac tak duzo czasu w stanie wzglednie nienaruszonym. Wyspa Św. Jerzego mogla nie mieć tyle szczęścia.

 

Nie twierdze, ze taka wyprawa jest niemożliwa. Ale jak dotad o ile wiem odbyly sie trzy wyprawy. Z Japonii, USA i niedawno dwie panie geolog z Angli. Wszystkie znalezione meteoryty podczas tych wyprach staly sie wlasnoscia instytucji naukowych wysyłających Swoich pracownikow.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byly jeszcze inne wyprawy niz tylko te ktore wymienilem. 

Fachowa wiedze nt. temat mozna znalezc u fachowcow. Skieruj swoje kroki do Zakladu Badan Polarnych i Morskich przy Instytucie Geofizyki PAN w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Tak, to stacja im. Henryka Arctowskiego w ramach 44 Wyprawy Antakrtycznej (już drugi raz, wcześniej byłem na 40).

Stacja podlega obecnie pod IBB, a nie IGF. Pod IGF podlega stacja na Spitsbergenie, w Hornsundzie.

 

Co do pozostałych aspektów. Nie napisałem, że chcę je stamtąd wywieźć. Chciałbym odnaleźć choć jeden, zrobić zdjęcia, może prostą analizę chemiczną (jest laboratorium) i pozostawić w budynku Stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.