Skocz do zawartości

Achromat 10 cm f/10 + filtr słoneczny


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

Na sprzedaż luneta - achromat 10cm f/10.

Bardzo dobry i rzadko spotykany model z kolimowaną celą i diafragmami w wyciągu okularowym. Jestem drugim właścicielem, kupiłem ją w 2013 roku i używałem do teraz.

 

Stan optyczny - wzorowy, obiektyw w stanie idealnym, kolimacja obiektywu i wyciągu również.
Stan mechaniczny wyciągu okularowego - również wzorowy.
Stan wizualny - kiepski, są grube rysy na obudowie i ślad po śrubce.

 

Dołączam filtr słoneczny, który dokupiłem w 2015 roku specjalnie pod tą średnicę tuby. Filtr jest minimalnie zakurzony, jednak nie jest nigdzie zgięty ani nie ma żadnej dziureczki.
(wiem wiem, wygląda jakby był z celofanu po kwiotkach, ale zapewniam, że jest profesjonalny, pewnie mocowany i bezpieczny, nie wprowadza zniekształceń obrazu)
Jest też nieuszkodzona redukcja 2" na 1.25", z dekielkiem.

No i obejmy z dovetailem.


Cena: 600 złotych, odbiór osobisty w Krakowie. ( telefon 883 298 511 (proszę po godz 18) :emotion-5: )
(więc pierwszeństwo mają osoby będące blisko. Jeśli nie będzie chętnych, to za 2 miesiące skombinuję jakieś konkretne pudło, wypełnienie i rozważę wysyłkę)


PS.
Dla osoby, która przyjedzie kupić tą lune, proponuję następujące akcesoria, wszystkie w stanie idealnym:
- szukacz 6x30 z mocowaniem: 65 zł
- szukacz 6x30 sama tubka: 45 zł
- szukacz 9x50 z mocowaniem: 100 zł
- szukacz star pointer: 35 zł
- okular LET 28 mm: 90 zł
- jakiś okular klasy trochę poniżej plossla 20 mm 55 st: 40 zł
- jakiś okular klasy trochę poniżej plossla 10 mm 45 st: 30 zł

00.PNG

01.JPG

02.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

08.JPG

20.JPG

A01.JPG

A02.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gorąco polecam! Luneta jest wspaniała do obserwacji krajobrazów w dzień, dalekich obserwacji gór i samolotów ze smugami, z uwagi na dodatkowe diafragmy w wyciągu i poprawnie umieszczone diafragmy w tubie. Patrząc bez okularu od strony wyciągu, wokół obiektywu jest tylko perfekcyjna czerń, lepsza niż w maku 150 i 120ED BD, co daje idealny kontrast nawet przy dziennych obserwacjach gdy dużo światła nawiewa z boku. Luna ma potencjał - z uwagi na f/10, świetnie współgra nawet z tanimi okularami szerokokątnymi, dając ostry obraz w szerszym polu widzenia niż np newton. Max pole widzenia: 2.5 stopnia! Max żrenica wyjściowa przy polu widzenia >60 stopni: >4mm!

 

Wyjątkowo udany egzemplarz - wyciąg chodzi świetnie i tylko wzdłuż tuby ;-) a obiektyw jest wyśmienicie złożony, bez żadnych dodatkowych 'pechowych' wad. Warstwy FMC Starbright utrzymały się bez skazy przez te lata. Aberracja chromatyczna jest taka jaka powinna być w tym modelu (czyli mniejsza niż np w achromacie 120/1000). Sprawdzone w boju, że obserwacje planet przez filtr zółty lub czerwony, niczym nie różnią się od obserwacji przez 100ED z takim samym filtrem.

 

Dołączam jeszcze 2 rzeczy do akcesoriów dla osoby, która przyjedzie i kupi lunetę:

- filtr barwny szarozielony #58 (1.25 cala) w cenie 20 złotych

- filtr contrast booster (2 calowy) w cenie 170 złotych

P1100642.JPG

P1100635.JPG

P1100641.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dodaję do lunety model maski "bycze oko".

 

Dla niewtajemniczonych - w teorii maska działa tak: https://www.telescope-optics.net/apodizing_mask.htm

a prawdziwa wygląda tak: http://forum.mflenses.com/userpix/20147/big_8001_Apodization_filter_1.jpg

W praktyce natomiast działa przeciwnie do obstrukcji, czyli rośnie kontrast globalny a maleje rozdzielczość.

 

Podobny model stosuję w mojej nowej lunecie. Taki kształt wybrałem jako kompromis pomiędzy 'ilością nowych linii' a 'jednorodnością'.

Przemawia do mnie bardzie niż np ten: https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_07_2013/post-30467-0-40300200-1374582555.jpg

albo ten z siatki okiennej: http://graphitegalaxy.com/cn/am/13_lepes.jpg

 

Oryginałów nie ma, jest to tylko model, więc cudów nie należy się spodziewać. Jednak postanowiłem taką maskę dorobić z uwagi na fakt, że przysłania ostatnią strefę (4 ... 5 cm od środka) do około 40%, a to właśnie ona jest najbardziej 'chromatyzogenna'. Więc AC zmaleje bardziej niż ściemnieje obraz, to jest taki dodatkowy bonus z tej maski zastosowanej w achromacie. Niezła alternatywa do np zwykłej diafragmy 80mm czy oryginalnej pokrywki 52mm. Czyli będzie nieco lepiej na krajobrazach w świetle dziennym, pasach i WCP na Jowiszu, na Księżycu. A gorzej np na ciasnych gwiazdach podwójnych <3" i na wszystkich ciemnych rzeczach. Taka ciekawostka, tak należy to potraktować.

 

 

 

 

BO0.JPG

BO1.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do kompletu dokładam filtr Baader Contrast Booster, który opisywałem w drugim poście z 6 sierpnia, gdy oferowałem jego sprzedaż.

Filtr został wybrany na podstawie tego obrazka: http://rohr.aiax.de/P106-Filter-Synta.JPG , usuwa aberrację chromatyczną całkowicie.

(filtr nie poprawia obiektywu, tylko usuwa ze światła to, z czym obiektyw sobie kiepsko radzi)

 

No to teraz osoba, która przyjedzie kupić lunetę, otrzyma naprawdę mocny duet (a w zasadzie trio, bo jeszcze jest filtr do obserwacji Słońca :-) )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.