Jump to content
Sign in to follow this  
stratoglider

Achromat 10 cm f/10 + filtr słoneczny

Recommended Posts

Na sprzedaż luneta - achromat 10cm f/10.

Bardzo dobry i rzadko spotykany model z kolimowaną celą i diafragmami w wyciągu okularowym. Jestem drugim właścicielem, kupiłem ją w 2013 roku i używałem do teraz.

 

Stan optyczny - wzorowy, obiektyw w stanie idealnym, kolimacja obiektywu i wyciągu również.
Stan mechaniczny wyciągu okularowego - również wzorowy.
Stan wizualny - kiepski, są grube rysy na obudowie i ślad po śrubce.

 

Dołączam filtr słoneczny, który dokupiłem w 2015 roku specjalnie pod tą średnicę tuby. Filtr jest minimalnie zakurzony, jednak nie jest nigdzie zgięty ani nie ma żadnej dziureczki.
(wiem wiem, wygląda jakby był z celofanu po kwiotkach, ale zapewniam, że jest profesjonalny, pewnie mocowany i bezpieczny, nie wprowadza zniekształceń obrazu)
Jest też nieuszkodzona redukcja 2" na 1.25", z dekielkiem.

No i obejmy z dovetailem.


Cena: 600 złotych, odbiór osobisty w Krakowie. ( telefon 883 298 511 (proszę po godz 18) :emotion-5: )
(więc pierwszeństwo mają osoby będące blisko. Jeśli nie będzie chętnych, to za 2 miesiące skombinuję jakieś konkretne pudło, wypełnienie i rozważę wysyłkę)


PS.
Dla osoby, która przyjedzie kupić tą lune, proponuję następujące akcesoria, wszystkie w stanie idealnym:
- szukacz 6x30 z mocowaniem: 65 zł
- szukacz 6x30 sama tubka: 45 zł
- szukacz 9x50 z mocowaniem: 100 zł
- szukacz star pointer: 35 zł
- okular LET 28 mm: 90 zł
- jakiś okular klasy trochę poniżej plossla 20 mm 55 st: 40 zł
- jakiś okular klasy trochę poniżej plossla 10 mm 45 st: 30 zł

00.PNG

01.JPG

02.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

08.JPG

20.JPG

A01.JPG

A02.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gorąco polecam! Luneta jest wspaniała do obserwacji krajobrazów w dzień, dalekich obserwacji gór i samolotów ze smugami, z uwagi na dodatkowe diafragmy w wyciągu i poprawnie umieszczone diafragmy w tubie. Patrząc bez okularu od strony wyciągu, wokół obiektywu jest tylko perfekcyjna czerń, lepsza niż w maku 150 i 120ED BD, co daje idealny kontrast nawet przy dziennych obserwacjach gdy dużo światła nawiewa z boku. Luna ma potencjał - z uwagi na f/10, świetnie współgra nawet z tanimi okularami szerokokątnymi, dając ostry obraz w szerszym polu widzenia niż np newton. Max pole widzenia: 2.5 stopnia! Max żrenica wyjściowa przy polu widzenia >60 stopni: >4mm!

 

Wyjątkowo udany egzemplarz - wyciąg chodzi świetnie i tylko wzdłuż tuby ;-) a obiektyw jest wyśmienicie złożony, bez żadnych dodatkowych 'pechowych' wad. Warstwy FMC Starbright utrzymały się bez skazy przez te lata. Aberracja chromatyczna jest taka jaka powinna być w tym modelu (czyli mniejsza niż np w achromacie 120/1000). Sprawdzone w boju, że obserwacje planet przez filtr zółty lub czerwony, niczym nie różnią się od obserwacji przez 100ED z takim samym filtrem.

 

Dołączam jeszcze 2 rzeczy do akcesoriów dla osoby, która przyjedzie i kupi lunetę:

- filtr barwny szarozielony #58 (1.25 cala) w cenie 20 złotych

- filtr contrast booster (2 calowy) w cenie 170 złotych

P1100642.JPG

P1100635.JPG

P1100641.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdaje się, że on ma asferyzowane soczewki(?) - tak piszą na stronie Celestrona. Czyli wyższa półka achromatów.  Korci mnie kolekcjonowanie, byłby piękny okaz w kolekcji, ale muszę sobie na razie odpuścić...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, aktualne (resztę proszę na priv lub telefonicznie).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodaję do lunety model maski "bycze oko".

 

Dla niewtajemniczonych - w teorii maska działa tak: https://www.telescope-optics.net/apodizing_mask.htm

a prawdziwa wygląda tak: http://forum.mflenses.com/userpix/20147/big_8001_Apodization_filter_1.jpg

W praktyce natomiast działa przeciwnie do obstrukcji, czyli rośnie kontrast globalny a maleje rozdzielczość.

 

Podobny model stosuję w mojej nowej lunecie. Taki kształt wybrałem jako kompromis pomiędzy 'ilością nowych linii' a 'jednorodnością'.

Przemawia do mnie bardzie niż np ten: https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_07_2013/post-30467-0-40300200-1374582555.jpg

albo ten z siatki okiennej: http://graphitegalaxy.com/cn/am/13_lepes.jpg

 

Oryginałów nie ma, jest to tylko model, więc cudów nie należy się spodziewać. Jednak postanowiłem taką maskę dorobić z uwagi na fakt, że przysłania ostatnią strefę (4 ... 5 cm od środka) do około 40%, a to właśnie ona jest najbardziej 'chromatyzogenna'. Więc AC zmaleje bardziej niż ściemnieje obraz, to jest taki dodatkowy bonus z tej maski zastosowanej w achromacie. Niezła alternatywa do np zwykłej diafragmy 80mm czy oryginalnej pokrywki 52mm. Czyli będzie nieco lepiej na krajobrazach w świetle dziennym, pasach i WCP na Jowiszu, na Księżycu. A gorzej np na ciasnych gwiazdach podwójnych <3" i na wszystkich ciemnych rzeczach. Taka ciekawostka, tak należy to potraktować.

 

 

 

 

BO0.JPG

BO1.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do kompletu dokładam filtr Baader Contrast Booster, który opisywałem w drugim poście z 6 sierpnia, gdy oferowałem jego sprzedaż.

Filtr został wybrany na podstawie tego obrazka: http://rohr.aiax.de/P106-Filter-Synta.JPG , usuwa aberrację chromatyczną całkowicie.

(filtr nie poprawia obiektywu, tylko usuwa ze światła to, z czym obiektyw sobie kiepsko radzi)

 

No to teraz osoba, która przyjedzie kupić lunetę, otrzyma naprawdę mocny duet (a w zasadzie trio, bo jeszcze jest filtr do obserwacji Słońca :-) )

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.