Jump to content
Krzysio2138

Pierwsze obserwacje

Recommended Posts

Cześć :D

Od jutra zaczynam prawdopodobnie obserwować niebo przy pomocy Dobsona 8. Nie za bardzo znam się na niebie, dlatego chciałbym zacząć od gwiazd wielkiego, oraz małego wozu. Co sądzicie? Co dalej mógłbym obserwować?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualnie masz sezon na Jowisza i Saturna. Zacznij od tych planet.

Niezależnie od tego zainstaluj np. Stellarium i poszukaj fajnych obiektów (gromady kuliste, gromady otwarte, galaktyki).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozwalam  sobie zwrócić uwagę, że można by obserwować gwiazdę olbrzyma Betelgezę, w Orionie.

Zachowuje się tak jak by kończyła swój żywot. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 22.07.2019 o 23:03, Krzysio2138 napisał:

Od jutra zaczynam prawdopodobnie obserwować niebo przy pomocy Dobsona 8. Nie za bardzo znam się na niebie, dlatego chciałbym zacząć od gwiazd wielkiego, oraz małego wozu. Co sądzicie? Co dalej mógłbym obserwować?

Polecam zakupić mapkę nieba, położyć się na leżaku i uczyć się nieba (konstelacje). To niezwykle przyśpieszy poszukiwanie obiektów w późniejszych obserwacjach. I pamiętaj o wygodnym krzesełku. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betelgeza o tej porze roku jest słabo widoczna, do tego nad ranem, tuż przed świtem. Lepiej ją zostawić na Wrzesień-Październik.

Na początek polecam Stellarium lub SkySafari i nauczyć się trafiać w najjaśniejsze gwiazdy, korzystaj póki czas z widocznych planet. Pomocny też będzie SkyView na Androida - ułatwia początkowo rozeznanie w niebie, co jakiś czas tylko trzeba pokręcić zamaszystymi ruchami telefonem, żeby poprawić dokładność.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Pracownia astrofotografii Astrography.com wesprze polską edycję Astronomy Picture Of the Day
   Niedługo polska edycja Astronomy Picture Of the Day będzie świętowała trzecie urodziny. Przez trzy lata eksperci największych polskich portali zajmujących się tematyką astrofotografii amatorskiej Astropolis,
   • 8 replies
  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Thanks
    • Like
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
   • 29 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.