Skocz do zawartości

Synta 8 - okular


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ostatnio zakupiłem Dobson 8. Mam podstawowe okulary 10mm, 25mm. Niestety Jowisz był dość mały, za to bardzo wyraźny. Chciałbym w związku z tym jakiś okular, który powiększy obraz, nie tracąc przy tym jakości. Czytałem, że okular 6mm będzie dobry do planet. Bo to właśnie narazie planety planuje obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Krzysio2138 napisał:

Cześć, ostatnio zakupiłem Dobson 8. Mam podstawowe okulary 10mm, 25mm. Niestety Jowisz był dość mały, za to bardzo wyraźny. Chciałbym w związku z tym jakiś okular, który powiększy obraz, nie tracąc przy tym jakości. Czytałem, że okular 6mm będzie dobry do planet. Bo to właśnie narazie planety planuje obserwować.

A jaki planujesz na to budżet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Cześć, ostatnio zakupiłem Dobson 8. Mam podstawowe okulary 10mm, 25mm. Niestety Jowisz był dość mały, za to bardzo wyraźny. Chciałbym w związku z tym jakiś okular, który powiększy obraz, nie tracąc przy tym jakości. Czytałem, że okular 6mm będzie dobry do planet. Bo to właśnie narazie planety planuje obserwować.

Ehh... Planety to obserwuj 'przy okazji', masz 'lepszy' sprzęt, nie ograniczaj się do planet.

Masz F6. Okular 6mm da Ci Źrenicę Wyjściową = 6mm/6 = 1mm. I bardzo dobrze, nie schodź poniżej tej wartości na razie.

 

Podobno w miarę dobrym okularem w Newtonie F6 jest TS HR 6mm, takie czytałem opinie.

Do planet dobry byłby ortho, ale ma bardzo mały Eye Relief (musisz bardzo przysunąć oko do okularu) i jeszcze mniejsze pole, choć daje bardzo dobrą jakość obrazu w centrum.

Nie kupuj TMB, to słabe okulary.

 

Droższe okulary to temat rzeka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie chciałbym przeznaczyć maksymalnie 150zł na okular, może być też używany. Jeżeli byście mogli, to bym poprosił o link... I o wyjaśnienie mniej więcej czym dany okular się będzie różnił od tych podstawowych. Tak jak pisałem - chciałbym raczej 6mm, do planet, na początek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieraz jest tak, ze nisko nad horyzontem Jowisz niby jest jasny, ale pasów na nim prawie nie widać - wtedy powiększanie go nic nie da. Ale jesli widziałeś ostry (no w miare ostry), to bierz 6mm.

Baader ortho 6mm pewnie wyjdzie najtaniej, ale Synt 8" jest tak duzo, ze i tematów "okular do Synty 8" jest multum - mozesz sobie wygooglać i postudiować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że nic nie da.

Da większe powiększenia, ale musisz sie liczyc z tym, ze da mniejsze pole i planeta bedzie szybciej uciekała z kadru.

Ortho BCO to świetna optyka jak za takie pieniądze, ale ma małe pole i bardziej nadaje sie do montaży EQ.

Przy 200x powiekszenia jednak nie jest jeszcze tak źle do montażu AZ (*Dobson to też AZ), ale niektórzy mogą wybrzydzać..

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysio2138 napisał:

to Erfl ... i to z tych najsłabszych

to okulary do DS-ów do teleskopów f/6 i ciemniejszych. Na planety się nie nadają z powodu sporego chromatyzmu

 

w zakładanym budżecie z okularów planetarnych zmieszczą się tylko TMB Planetary i ich klony jak TS Planetary czy SWA 58* od SW. Będą wyraźnie lepsze niż okulary kitowe i okulary do DS-ów. Mają swoje wady jak wrażliwość na osiowe ustawienie oka ale dają całkiem dobre obrazy planet

 

orciaki są lepsze ale jako początkujący raczej nie zauważysz różnicy w obrazach, a za to będą ci przeszkadzać ich wady użytkowe jak bardzo mały ER i mała soczewka oczna oraz małe pole widzenia, co szczególnie przeszkadza w teleskopach na montażu Dobsona

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kjacek napisał:

Ehh... Planety to obserwuj 'przy okazji', masz 'lepszy' sprzęt, nie ograniczaj się do planet.

Masz F6. Okular 6mm da Ci Źrenicę Wyjściową = 6mm/6 = 1mm. I bardzo dobrze, nie schodź poniżej tej wartości na razie.

 

Podobno w miarę dobrym okularem w Newtonie F6 jest TS HR 6mm, takie czytałem opinie.

Do planet dobry byłby ortho, ale ma bardzo mały Eye Relief (musisz bardzo przysunąć oko do okularu) i jeszcze mniejsze pole, choć daje bardzo dobrą jakość obrazu w centrum.

Nie kupuj TMB, to słabe okulary.

 

Droższe okulary to temat rzeka...

Witaj co masz na myśl TMB są słabymi okularami Nie dawno kupiłem TMB 4,5 mm 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pomidor napisał:

Witaj co masz na myśl TMB są słabymi okularami Nie dawno kupiłem TMB 4,5 mm 

 

Dawno temu, kiedy miałem TMB 5 i później 7 mm w Newtonie F5, obraz jaki uzyskiwałem był mdły, bardzo słabo kontrastowy. Gdy później patrzyłem przez TS HR podobnej ogniskowej, różnica była wyraźna na jego korzyść. Dlatego tak uważam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2019 o 15:18, esiulek napisał:

witam.

mam tego TMB planetary 6 mm, w SW80ED daje radę, ale już w SW 120/1000 obraz jest taki sobie, lustra nie posiadam więc nie wiem jaki byłby obraz w newtonie.

pozdrawiam

Witaj Kupiłem okulary TMB 4,5 mm chciałem przetestować przed obserwacjo nieba i nie mogę wyostrzyć obrazu Dzwoniłem do sklepu powiedzieli mi obiekt obserwowany był za blisko Czy tak jest ze wszystkimi okularami o małej ogniskowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Pomidor said:

Witaj Kupiłem okulary TMB 4,5 mm

Jaki masz teleskop? Jaki montaż?
Wydaje mi się, że przesadziłeś z tym okularem... jak masz możliwość, go wymień go na 6mm. Masz mikroruchy z przekładnią 1:10, bo zakres ostrości jest bardzo mały i czasem ciężko go uchwycić, poza tym drgania atmosfery powodują, że takiego okularu używa się 1-2x w roku jak się trafi super seeing.


Moim najkrótszym okularem jest 8mm i nie widzę potrzeby szaleństwa z powiększeniem 500x, które to pokaże marny obraz z wszelkimi wadami układu optycznego... jak to mówią, co za dużo to i krowa nie zje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, M.K. napisał:

Jaki masz teleskop? Jaki montaż?
Wydaje mi się, że przesadziłeś z tym okularem... jak masz możliwość, go wymień go na 6mm. Masz mikroruchy z przekładnią 1:10, bo zakres ostrości jest bardzo mały i czasem ciężko go uchwycić, poza tym drgania atmosfery powodują, że takiego okularu używa się 1-2x w roku jak się trafi super seeing.


Moim najkrótszym okularem jest 8mm i nie widzę potrzeby szaleństwa z powiększeniem 500x, które to pokaże marny obraz z wszelkimi wadami układu optycznego... jak to mówią, co za dużo to i krowa nie zje :P

Montaż AZ 3  R80/400 mm Powiększenie mojego teleskopu max jest 160x do tego jest potrzebny okular 2,5 mm A więc krowa się nie przeje i ociężale nie będzie chodzić 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.