Skocz do zawartości

Synta 8 - okular


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

4 hours ago, Pomidor said:

Montaż AZ 3  R80/400 mm Powiększenie mojego teleskopu max jest 160x do tego jest potrzebny okular 2,5 mm A więc krowa się nie przeje i ociężale nie będzie chodzić 

Krowa zdechnie z przeżarcia bo Ty się uwziąłeś na chore powiększenia w małej lunecie przy źrenicy 0,9 ale jak to mówią: kto bogatemu zabroni :P:new_shocked:
Chcesz sie uczyć na swoich błędach, a nie na cudzych, to sie ucz....

ostrości nie złapiesz bo obraz zawsze Ci będzie "pływał"... jak juz wcześniej pisałem, bogaty zrobi co chce, a ja Ci doradzę 6mm i ani mm mniej, a Ty już zadecydowałeś, to się męcz :Boink:

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pomidor napisał:

cha cha cha !?!?

 

Zgaduję, ze przeczytałeś, być może nawet na stronie producenta :mr.green:

No cóż - patrząc na to co wypisują to mozna dojść do wniosku, ze achromat 80/400 za 300zł jest lepszy od APO za  5 600zł....

80/400 - pisza: maksymalne powiekszenie 160x  

http://skywatcher.com/product/bk-804az3/

, a przy refraktorze triplecie APO 80: 120x  http://skywatcher.com/product/esprit-80ed-apo-triplet/ ... ba jest nawet lepszy od APO 100mm, bo przy nim piszą: 150x http://skywatcher.com/product/esprit-100-ed-apo-triplet/

 

Nigdy na to nie patrz, bo zwykle jest tak, ze dają w opisie wartość x2D, co nijak się ma do optyki. Czasem nawet wypisują powiększenie wynikające z dołaczonych okularów i barlowa, co wychdzi im np. 500x. Im słabszy teleskop tym bardziej podawana wartośc maksymalnego powiekszenia jest brana z sufitu...

Achromat 80/400 to teleskop do powiększeń 0,5xD ,ale z ogromnym polem i dużą (możliwą do osiągnięcia) źrenicą - nie do planet. Chociaż ludzie go przysłaniaja np. do 50mm i wtedy jest ponoć z powiększeniami lepiej (wtedy może uzyskasz 2xD, ale oczywiście obliczasz przy  D=50mm) - nie wiem sam nie sprawdzalem.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Pomidor napisał:

Montaż AZ 3  R80/400 mm Powiększenie mojego teleskopu max jest 160x do tego jest potrzebny okular 2,5 mm A więc krowa się nie przeje i ociężale nie będzie chodzić 

To achromat do małych i średnich powiększeń. Raczej nie schodź poniżej źrenicy wyjściowej 2mm.

To jest F5. 

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

Czyli okular jeszcze OK, będzie około 10mm.

ŹW = 10mm / 5 = 2mm. 

Oczywiście można eksperymentować z mniejszą ogniskową, jak 8mm. 

Wtedy ŹW = 8mm/5 = 1,6mm. Ale to chyba max dla tej tubki... 

Później i robi się ciemno i walczysz z wadami teleskopu a w zasadzie całego układu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JSC napisał:

Zgaduję, ze przeczytałeś, być może nawet na stronie producenta :mr.green:

No cóż - patrząc na to co wypisują to mozna dojść do wniosku, ze achromat 80/400 za 300zł jest lepszy od APO za  5 600zł....

80/400 - pisza: maksymalne powiekszenie 160x  

http://skywatcher.com/product/bk-804az3/

, a przy refraktorze triplecie APO 80: 120x  http://skywatcher.com/product/esprit-80ed-apo-triplet/ ... ba jest nawet lepszy od APO 100mm, bo przy nim piszą: 150x http://skywatcher.com/product/esprit-100-ed-apo-triplet/

 

Nigdy na to nie patrz, bo zwykle jest tak, ze dają w opisie wartość x2D, co nijak się ma do optyki. Czasem nawet wypisują powiększenie wynikające z dołaczonych okularów i barlowa, co wychdzi im np. 500x. Im słabszy teleskop tym bardziej podawana wartośc maksymalnego powiekszenia jest brana z sufitu...

Achromat 80/400 to teleskop do powiększeń 0,5xD ,ale z ogromnym polem i dużą (możliwą do osiągnięcia) źrenicą - nie do planet. Chociaż ludzie go przysłaniaja np. do 50mm i wtedy jest ponoć z powiększeniami lepiej (wtedy może uzyskasz 2xD, ale oczywiście obliczasz przy  D=50mm) - nie wiem sam nie sprawdzalem.

Witaj co masz na myśli pisząc ( chociaż ludzie go przysłaniają np do 50 mm ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pomidor napisał:

Witaj co masz na myśli pisząc ( chociaż ludzie go przysłaniają np do 50 mm ) 

Nakładają na odrośnik (czyli tą nasadke przed soczewkami) np. dekielek z dziurą o średnicy 50mm. Czyli masz obciętą aperturę do 50mm, ale mnieszą światłosiłę, co skutkuje lepszym obrazem, pomimo, że o mniejszej rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Nakładają na odrośnik (czyli tą nasadke przed soczewkami) np. dekielek z dziurą o średnicy 50mm. Czyli masz obciętą aperturę do 50mm, ale mnieszą światłosiłę, co skutkuje lepszym obrazem, pomimo, że o mniejszej rozdzielczości.

To co zrobić modernizować teleskop w dodatkowe soczewki czy kupić lepszy żeby mieć te minimum 160x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pomidor napisał:

To co zrobić modernizować teleskop w dodatkowe soczewki czy kupić lepszy żeby mieć te minimum 160x

Zdecydowanie to drugie. I nawet nie musisz zbytnio zwiększać apertury, wystarczy jakieś f/11 jesli chcesz teleskop planetarny (ja mam 80mm f/15 i daje radę z powiekszeniem 200x). Lepiej jednak zakupić 100mm f/10... f/11... f/15... a jeszcze lepiej ED f/9... f/11. Smiało mozesz zakupić Maka 127mm, Nwewtona 150/1200... Mozliwości jest wiele.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pomidor napisał:

To co zrobić modernizować teleskop w dodatkowe soczewki czy kupić lepszy żeby mieć te minimum 160x

Kup jakikolwiek achromat klasy ED. To już jest teleskop o poziom wyżej (niestety cenowo też)

 

Edit

Przepraszam. Nie zwróciłem uwagi na główny wątek tylko, na aktualną dyskusję. Chyba odbiegłem (śmy) od tematu.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.