Skocz do zawartości

Dobór okularów.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poczytałem troszkę o okularach i nie wiem czy dobrze załapałem.

Chodzi o źrenicę wyjściową.

1.im ciemniejszy obiekt obserwuję tym większej źrenicy potrzebuję by ten obiekt jaśniej widzieć.

2.Źrenica wyjściową to ogniskowa okularu podzielona przez światłosiłę teleskopu (np 20mm/10=2mm).

3.Czyli im większa ogniskowa okularu w danym teleskopie tym jaśniejszy obraz i jego przeznaczenie do ciemniejszych obiektów np: w teleskopie F10 okular planetarny to powiedzmy 15mm (źrenica 1,5) Do DS 35mm (źrenica 3,5) itd...

Czy nic nie pokręciłem???

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie chyba dobrze :) Z tym, ze przy zaświetlonym niebie duża źrenica nic nie daje, bo rozświetla takze tło. Tak więc np. w mieście lepiej niekiedy uzyć mniejszyc źrenic, które tło przyciemniają. Obiekt też przyciemnią, ale niejako "wyskoczy" on nam lepiej z ciemniejszego tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

W zasadzie chyba dobrze :) Z tym, ze przy zaświetlonym niebie duża źrenica nic nie daje, bo rozświetla takze tło. Tak więc np. w mieście lepiej niekiedy uzyć mniejszyc źrenic, które tło przyciemniają. Obiekt też przyciemnią, ale niejako "wyskoczy" on nam lepiej z ciemniejszego tła.

Rozumiem.Ważne że ogólnie dobrze:huh2:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, astrokarol napisał:

Generalnie tak ale np. małe, słabe galaktyki lubią ŹW 1-2 mm. A planetarki to nawet nieco poniżej 1 mm.

A co ze światłosiłą.Czy to ma znaczenie?

Wyczytałem żeby przy f5 nie schodzić że źrenicą poniżej 1mm.

Żeby trzymać się wartości 2-3 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłosiła nic nie ma do tego.

ŹW 5 mm jest taka sama w F/20 i F/3. Różnica może być z powodu samych wad optyki lub wad oka. 

 

Najlepiej jednak omówić konkretny przypadek. Jaki teleskop, doświadczenie obserwatora i jego wiek, okular, jaki obiekt itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, astrokarol napisał:

Światłosiła nic nie ma do tego.

ŹW 5 mm jest taka sama w F/20 i F/3. Różnica może być z powodu samych wad optyki lub wad oka. 

 

Najlepiej jednak omówić konkretny przypadek. Jaki teleskop, doświadczenie obserwatora i jego wiek, okular, jaki obiekt itp.

No dobra.

Chcemy obserwować gromadę kulistą,więc źrenica w przedziale 2-4mm

Przyjmijmy połowę 3.

Teleskop 120/600 f5 aby uzyskać taką źrenicę potrzebujemy okularu 15.

Przy naszej ogniskowej 600 da nam to powiększenie 40.

Nie wiem ale czy to nie za mało by podziwiać taką gromadę,nie mówiąc o jej rozbiciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dużego doświadczenia z gromadami kulistymi w małym refraktorze. 

Ale z tego doświadczenia, które mam wiem, że lepiej wygląda gromada kulista przy właśnie tych ŹW 3 mm niż mniejszej. Niestety mały teleskop, mało widać. Na plus kontrast, punktowość gwiazd itp.

W Newtonie im większe powiększenie tym w zasadzie lepiej. M13 rozbita w 14" przy 200-400x to jest odlot. 

 

Mówię o jasnych gromadach kulistych. Słabe raczej właśnie około 2-3 mm.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.